Rakovina je v Gruzii stále stigma. Charita Česká republika se to snaží změnit
1. února 2021 Gruzie

Rakovina je v Gruzii stále stigma. Charita Česká republika se to snaží změnit

K bezplatnému screeningu rakoviny má v Gruzii přístup pouze malá část populace. Rakovinu v zemi navíc provází nedostatek informací a strach. Místní kvůli tomu často odmítají screening absolvovat. Charita Česká republika v Gruzii v zemi otevřela screeningové centrum a šíří i osvětu, proč je vyšetření důležité.

Nové screeningové centrum pomohlo už 1600 lidem

„Vyspělé země vyvinuly velké úsilí, aby ze screeningu udělaly zažitou praxi. Aby se z něj stal v podstatě rutinní postup ve zdravotní péči,“ říká Ioseb Abesadze, ředitel Centra pro prevenci rakoviny v Tbilisi. V zemích, jako je Gruzie, je podle něj stále potřeba o výhodách screeningu přesvědčit velkou část populace.

Neinformovanost ale není jediný problém, který téma rakoviny v Gruzii provází. Abesadze doplňuje, že ke screeningu má v Gruzii přístup pouze 12-15 procent obyvatel. K účinnému snížení úmrtnosti na rakovinu by přitom bylo potřeba vyšetřit přibližně 40-60 procent cílové populace.

Tohle je problém, se kterým se v zemi snaží bojovat Charita Česká republika. V říjnu 2019 otevřela s finanční podporou České rozvojové agentury screeningové centrum ve městě Zugdidi. Za cíl si klade zlepšit včasné testování řady běžných druhů rakoviny u téměř půl milionu lidí žijících v regionu Samegrelo-Horní Svatenie.

Za rok svého fungování se bezplatnému screeningu podrobilo už zhruba 1600 lidí. A to i navzdory omezením souvisejícím s pandemií a dočasnému uzavření screeningového centra.

Screeningové centrum ve městě Zugdidi už pomohlo 1600 lidem

„Náš příběh o založení screeningového centra začal před téměř deseti lety, kdy jsme odstartovali vzdělávací kampaň o důležitosti prevence rakoviny a boje proti její stigmatizaci,“ říká Tamuna Kurtanidze, projektová manažerka Charity Česká republika v Gruzii.

„V této osvětě nadále pokračujeme tím, že připomínáme místním, aby šli na pravidelnou prohlídku, i když nemají žádné symptomy,“ dodává Kurtanidze.

Osvěta je obzvlášť důležitá pro obyvatele venkovských oblastí, kteří mají horší přístup k lékařské péči. V minulém roce se naše kampaň na zvýšení povědomí o prevenci a screeningu rakoviny dostala k 1800 lidem.

Pomáháme zlepšit dostupnost screeningu

Oblast Zugdidi zaznamenala v posledních desetiletích výrazně vysoký počet případů rakoviny. Někteří odborníci to připisují následkům černobylské katastrofy před 35 lety, kdy tato západní část Gruzie mohla být těžce zasažena následným radioaktivním mrakem.

Navíc je v tomto kraji velký počet vnitřně vysídlených osob, které sem utekli kvůli konfliktům, jež v minulosti v zemi probíhaly.

„Region Samegrelo a zejména město Zugdidi jsou oblasti, kde se vyskytuje největší počet vnitřních uprchlíků v Gruzii,“ potvrzuje Rema Ghvamichava, ředitelka screeningového centra v Zugdidi. „To je taky důvod, proč 30-40 procent místních, kteří závisí na screeningovém centru, jsou právě vnitřní uprchlíci. Mezi nimi je asi 10 procent lidí z Abcházie,”dodává ředitelka.

Screeningové centrum znamená pro místní výraznou změnu k lepšímu

Tamuna Kurtanidze souhlasí, že centrum znamená pro vnitřně vysídlené osoby, uprchlíky a obyvatele Abcházie výraznou změnu k lepšímu. Získali díky tomu přístup do zařízení a k péči, která jim v minulosti velmi chyběla. 

Projekt Charity Česká republika má za cíl zvýšit dostupnost národních programů screeningu rakoviny (rakoviny prsu, děložního čípku, prostaty a tlustého střeva a konečníku) pro obyvatelstvo regionu Samegrelo-Horní Svatenie, a to včetně venkovských oblastí a vzhledem k blízkosti hranic i pro populaci Abcházie. Provoz screeningového centra podporuje také Národní centrum pro kontrolu nemocí a veřejného zdraví (NCDC).

Centrum jsme v loňském roce vybavili také chirurgickým a dalším lékařským vybavením v hodnotě 70 000 euro (1,8 milionu korun).