5 způsobů, jak krize a konflikty dopadají na ženy po celém světě
3. března 2025 Aktuality

5 způsobů, jak krize a konflikty dopadají na ženy po celém světě

Mezinárodní den žen není jen oslavou úspěchů žen, ale také připomínkou výzev, kterým čelí. V humanitárních krizích, konfliktech a důsledcích klimatických změn jsou ženy a dívky obzvlášť zranitelné. Přinášíme pohled na několik oblastí, kde dopady krizí nesou právě ony.  

1. Násilí páchané na ženách během krizí 

Je smutným faktem, že během katastrof a krizí se dramaticky zvyšují všechny formy násilí na ženách, včetně sexuálního obtěžování, znásilnění nebo obchodování s lidmi. Až 70 % žen v humanitárních krizích zažívá genderově podmíněné násilí, zatímco celosvětový průměr je 35 %. 

Strach z odvety a společenské stigma navíc často brání obětem, aby vyhledaly pomoc. V podmínkách, kde selhávají základní systémy ochrany, se ženy ocitají bez podpory, která by jim umožnila uniknout násilí a začít znovu 

Ženy se také často ostýchají řešit zdravotní problémy nebo citlivé záležitosti s mužskými humanitárními pracovníky, což vede k nedostatečnému přístupu k základním hygienickým potřebám, jako jsou vložky nebo tampony, ale i k nedostačující zdravotní péči.  

Až 70 % žen v humanitárních krizích zažívá genderově podmíněné násilí

2. Klimatické změny a jejich dopad na ženy 

Mnohé oblasti se kvůli extrémním projevům počasí, jako jsou sucha, vlny veder nebo záplavy, stávají částečně či zcela neobyvatelnými. Tyto podmínky nutí miliony lidí opustit své domovy, což vede k vnitřnímu vysídlení nebo migraci. Ženy v těchto situacích čelí zvýšenému nebezpečí 

Dopady klimatických změn nejsou rovnoměrně rozložené – ženy a dívky tvoří až 70 % osob vysídlených v důsledku klimatických změn. Když sucho zhorší dostupnost pitné vody, jsou to v drtivé většině opět ženy, které musí chodit pro vodu stále delší vzdálenosti. To nejenže zvyšuje jejich fyzickou zátěž, ale zároveň je vystavuje většímu riziku napadení. Přístup k čisté pitné vodě pomáhá Charita zajistit například v Etiopii. Díky naší podpoře tak Etiopanka Almaz nemusí chodit tři hodiny pro vodu, protože ji dnes má mnohem blíž.  

Ženy v důsledku klimatických změn mnohem častěji přicházejí o práci, trpí nedostatkem potravin a vyšší nemocností. Tyto faktory zároveň prohlubují chudobu a omezují jejich možnosti vzdělání a ekonomického zabezpečení. 

Almaz z Ethiopie

3. Vysídlení a ztráta domova 

Konflikty a přírodní katastrofy vyhánějí miliony lidí z jejich domovů. V těchto situacích čelí ženy nejen fyzickým rizikům, ale také ekonomickým problémům a ztíženému přístupu k základním službám, jako je zdravotní péče, bezpečné přístřeší nebo jídlo. 

Jenom v Pásmu Gazy tvořily před příměřím ženy a dívky až milion z 1,9 milionu vysídlených obyvatel. V mnoha regionech mají ženy nižší šanci na přežití při přírodních katastrofách. To není dáno pouze fyzickými dispozicemi, ale i nižší mírou vzdělání, která omezuje jejich přístup k životně důležitým informacím a zásadním dovednostem, jako je například plavání. 

4. Omezený přístup ke vzdělání 

Konflikty a krizové situace často přerušují vzdělávání dívek. Zavírají se školy, cesty do školy jsou méně bezpečné a rodiny, které se ocitnou v ekonomické nouzi, upřednostňují vzdělání chlapců. Nedokončené vzdělání pak vede k menším pracovním příležitostem a zvyšuje riziko chudoby. 

Bez přístupu ke kvalitnímu vzdělání se dívky ocitají v začarovaném kruhu nerovnosti. Vzdělání je přitom klíčem k ekonomické soběstačnosti, lepšímu zdraví a možnosti rozhodovat o vlastním životě. Když dívky nemohou dokončit školu, zvyšuje se pravděpodobnost, že budou nuceny do sňatků nebo se stanou oběťmi násilí 

Maryam v Sýrii

Díky podpoře Charity dnes pokračuje ve studiu například dvanáctiletá Maryam ze Sýrie, která sní o tom, že se stane učitelkou.  

5. Ekonomická nejistota 

Ekonomická nejistota nutí mnoho žen a dívek v krizových oblastech k neformální nebo rizikové práci, kde jsou vystaveny zneužívání a špatným pracovním podmínkám. Nedostatek finančních prostředků je také hlavním důvodem, proč si ženy nemohou dovolit zdravotní péči nebo bezpečné bydlení. 

Zvlášť ohrožené jsou ženy samoživitelky, které často balancují mezi péčí o rodinu a snahou zabezpečit základní potřeby. Bez finanční stability se stávají zranitelnějšími vůči vykořisťování, ať už na pracovišti nebo v osobním životě. Podpora ženského podnikání a přístup k mikrofinancování mohou být klíčem k překonání těchto překážek.  

Právě ženy, které si chtějí založit vlastní živnosti a postavit se na vlastní nohy, dlouhodobě podporuje Charita Česká republika. Díky naší pomoci si tak například Rana z Iráku otevřela vlastní restauraci, Iqbal si začala vydělávat jako švadlena a Caroline ze Zambie založila drůbežárnu 

Pomáhejte s námi ženám v krizích 

Podpora žen v krizových situacích, zajištění jejich bezpečí, přístupu ke vzdělání a zdravotní péči je klíčem k tomu, aby mohly nejen přežít, ale i naplno rozvinout svůj potenciál 

Charita Česká republika pomáhá ženám, které se ocitly v těžkých životních situacích, ať už kvůli konfliktům, přírodním katastrofám nebo chudobě. Zajišťujeme potřebnou humanitární pomoc, zdravotní a sociální péči, a podporujeme ženy, aby se v náročných podmínkách dokázaly stát soběstačnými 

Pomáhat můžeme i díky podpoře našich dárců. Děkujeme každému, kdo se rozhodne pomoci.  

DARUJTE SOBĚSTAČNOST ŽENÁM