6 důvodů, proč jsou ženy zásadní při poskytování humanitární pomoci
6. března 2024 Aktuality

6 důvodů, proč jsou ženy zásadní při poskytování humanitární pomoci

Víte, že ženy tvoří až 40 procent z více než půl milionu humanitárních pracovníků na celém světě? Právě ženy dokáží často lépe odhadnout a pochopit, jaké to je, být ženou zasaženou válkou či přírodní katastrofou, a co ženy a dívky v takových situacích potřebují. Proč ještě jsou ženy zásadní při poskytování humanitární pomoci?

1. Ženy čelí v krizích specifickým problémům

V mimořádných situacích čelí ženy specifickým výzvám, kterým jiné ženy dokáží často lépe porozumět a pomoci jim zvládnout. Umí se vcítit do pozice znevýhodněných žen, dokáží si představit, čím procházejí a mohou přesněji odhadnout jejich potřeby. Navíc ženy zasažené krizí se mohou ostýchat řešit zdravotní problémy či citlivé záležitosti s mužskými pracovníky. Může se proto stát, že v případě, kdy není na místě katastrofy ženská pracovnice, zasažené ženy se mohou stydět říct si i o základní hygienické potřeby, jako jsou vložky či tampony.

2. Humanitární pracovnice dokáží často odhalit problémy týkající se zdraví žen

Ženy v krizích čelí specifickým problémům spojeným se sexuálním a reprodukčním zdravím. V takových situacích jim často mohou lépe pomoci jiné ženy, jež mají přímou zkušenost s podobnými situacemi. Dokáží tak odhalit často neviditelné problémy spojené se zdravím žen. Přítomnost humanitárních pracovnic v čase krizí a katastrof může ženám pomoci překonat překážky například v přístupu ke zdravotní péči. Ženy mnohdy čelí stigmatům a nemají dostatek informací, což se ještě zhoršuje během konfliktů a humanitárních krizí.

Caritas v práci

3. Ženy přinášejí jedinečný vhled do života místních komunit

Ženy hrají důležitou roli ve svých komunitách, dobře rozumí místním tradicím, kultuře a zvykům. Humanitární pracovnice, jež samy pocházejí z komunit, kterým pomáhají, dokáží chápat problémy místních na osobní úrovni. Ženy jsou empatické a vstřícné a umí se dobře vcítit do nejrůznějších situací, kterým další ženy v jejich komunitách čelí. V mnoha společnostech navíc mají ženy přístup do míst, do kterých se muži kvůli kulturním či společenským normám nedostanou. Humanitární pracovnice tak mohou pomoci ženám a dětem, ke kterým by se pomoc jinak nemusela dostat.

4. Humanitární pracovnice mohou často lépe řešit násilí na ženách

Je smutným faktem, že během katastrof a krizí se zvyšují všechny formy násilí páchaného na ženách, ať už jde o sexuální obtěžování, znásilnění či obchodování s lidmi. Až 70 procent žen v humanitárních krizích zažívá násilí, zatímco celosvětový průměr je 35 procent. V době krizí je proto zásadní, aby v humanitárních týmech byly přítomné ženské pracovnice, které mohou často lépe porozumět traumatům, která tyto situace mohou ženám přinášet. V důsledku traumatu mohou být v některých případech ženy ochotnější mluvit se ženami než s muži a mohou mít k jiným ženám hlubší důvěru.

charita v práci

5. Humanitární pracovnice mohou být vzorem pro další ženy a dívky

Nejlepší motivací je jít příkladem. Platí to i při práci v humanitárním sektoru. Pokud jsou humanitární týmy různorodé a jsou v nich rovnoměrně zastoupeny ženy, může to motivovat další ženy, aby se staly humanitárními pracovnicemi. Ženy humanitární pracovnice slouží jako důležitý vzor pro další ženy a dívky, mohou být pro ně zásadními mentorkami a dokáží jim pomoci zorientovat se v humanitárním sektoru.

6. Humanitární týmy fungují lépe, když jsou rozmanité a inkluzivní

Pracovní týmy, a to nejen ty humanitární, navíc dosahují lepších výsledků, pokud jsou rozmanité a inkluzivní. Ženy přinášejí do humanitární a rozvojové pomoci jedinečný pohled. Je důležité, aby ženy byly zapojené do rozhodovacích procesů při přípravě humanitárních a rozvojových projektů, a přispěly tak ke komplexnímu přístupu k poskytování pomoci lidem v nouzi.

V Charitě Česká republika jsme hrdí na to, že máme v našich řadách tolik žen humanitárních pracovnic a můžeme díky nim dělat naši práci ještě lépe.

Zajímají vás zprávy ze světa humanitární a rozvojové pomoci? Přihlaste se k odběru našeho pravidelného newsletteru.

NEWSLETTER