Liudmila přišla o domov i o příbuzné. Charita pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku zvládat psychicky náročné období
15. prosince 2022 Aktuality

Liudmila přišla o domov i o příbuzné. Charita pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku zvládat psychicky náročné období

Liudmila pochází z Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Poprvé ji válka vyhnala z domova v roce 2014, když Rusové obsadili Krym. Tehdy Liudmila přišla o svou matku, manžela a další příbuzné. Letos v zimě se znovu musela vydat na útěk. Útočiště našla v Moldavsku. Překonat trauma způsobené válkou jí zde pomáhá Charita.

Kvůli válce přišla o své blízké

Liudmilu a jejího manžela poprvé vyhnala válka z domova v roce 2014, kdy začala válka na východní Ukrajině. Její rodný Luhansk se proměnil v peklo na zemi. „Byla to noční můra. Samé bombardování, výbuchy, požáry a samozřejmě spoustu zraněných. Nezáleželo na tom, že jsme civilisté a nepředstavujeme žádnou hrozbu,“ popisuje situaci Liudmila. V ulici, kde bydlela, napočítala 28 děr po ruských střelách. V ten moment se s manželem rozhodli přesunout do jihoukrajinské Oděsy, kde žili pět let.

Bohužel Liudmilina matka, která zůstala na východní Ukrajině, onemocněla. Kvůli nedostatku léků a špatné dostupnosti lékařské péče zemřela. Krátce na to Liudmila přišla i o svého manžela a další dva příbuzné.

Luidmila si prochází psychicky náročným obdobím

Musela se znovu vydat na útěk

Když letos v únoru zahájilo Rusko invazi na Ukrajinu, Liudmila musela opět opustit svůj domov. Tentokrát zamířila do sousedního Moldavska, kde žije její švagrová. Psychicky náročné období nezůstalo bez následků. Liudmila se dostala do bodu, kdy potřebovala emocionální podporu, aby znovu získala naději do budoucna. Pomocnou ruku jí nabídla Charita Česká republika v Moldavsku, která za finanční podpory DG ECHO nabízí psychologická sezení pro ukrajinské uprchlíky.

„Moje psycholožka Viktoria je z Ukrajiny, takže chápe, čím si procházím. Je moc dobře, že nám pomáhají ukrajinští odborníci,“ pochvaluje si Liudmila, která v Moldavsku žije už osm měsíců. Stále doufá, že se blíží mír a její trápení brzy skončí.