Charita významně přispěla k pokroku mého syna, říká maminka chlapce s autismem
20. dubna 2021 Aktuality

Charita významně přispěla k pokroku mého syna, říká maminka chlapce s autismem

Charita Česká republika otevřela v Gruzii třídy pro děti s autismem už ve třech gruzínských školkách a dlouhodobě v zemi zvyšuje povědomí o poruše autistického spektra. V dubnu, který je měsícem porozumění autismu, se přidáváme ke kampani Autism-Europe s heslem „Mohu pracovat, mohu se učit“. Maminka syna s autismem se nám svěřila, jak se díky pomoci Charity v Gruzii chování jejího syna výrazně zlepšilo.

„Už druhým rokem docházíme do centra, zaměřeného na pomoc dětem s autismem. Zpočátku byl můj syn velmi agresivní a bylo obtížné s ním jednat. Nevěděla jsem, co chce,” popisuje Natia Sosielia, máma dítěte s poruchou autistického spektra.

„Asi za šest měsíců se ale synovo chování výrazně zlepšilo a dnes se chová mnohem lépe, bez větších problémů. Rozumí naprosto všem pokynům a snadněji se s ním komunikuje. Jsem moc ráda, že jsme se zapojili do třídy v integrované mateřské školce. Charita Česká republika významně přispěla k pokroku mého syna,“ pokračuje Natia Sosielia. Díky Charitě se mohla Natia se synem účastnit terapeutických sezení v centru, které pomáhá dětem s autismem, a její syn může zároveň docházet do integrované třídy v 7. mateřské škole v Telavi.

Charita dlouhodobě pomáhá dětem s autismem v Gruzii

Charita otevřela už tři inkluzivní třídy

Charita Česká republika otevřela díky financování z České rozvojové agentury v Gruzii už tři inkluzivní třídy pro děti s poruchou autistického spektra. Kromě Telavi, kam dochází Natiin syn, jsou další dvě třídy ve městech Tbilisi a Zugdidi. Před otevřením pilotních inkluzivních tříd jsme také proškolili všechny místní zaměstnance v principech inkluzivního vzdělávání.

Charita dlouhodobě podporuje v Gruzii rozvoj služeb nejen pro děti s poruchou autistického spektra. Na národní úrovni se nám podařilo zavést státní protokol pro identifikaci, diagnostiku a zvládání autistické poruchy v Gruzii a vytvořili jsme standardy služeb pro osoby s autismem, které schválilo gruzínské Ministerstvo zdravotnictví. Dnes tyto standardy slouží jako vodítko pro všechny poskytovatele služeb, které by každé dítě s autismem mělo dostávat. Protokol byl zaveden už v osmi z deseti gruzínských regionů.

Zasadili jsme se také o vytvoření obecních programů pro děti s autismem, které byly schváleny ve městech Rustavi, Achalciche a Ozurgeti. Náš tým úzce spolupracuje s organizacemi, které dětem s autismem pomáhají. Jejich centra jsme vybavili vhodnými hračkami a diagnostickými nástroji a vyškolili jsme místní pracovníky.