Díky novým skleníkům získaly desítky iráckých rodin vlastní zdroj obživy
31. března 2021 Aktuality

Díky novým skleníkům získaly desítky iráckých rodin vlastní zdroj obživy

Návrat domů znamená pro většinu iráckých uprchlíků potřebu znovu, takřka od nuly vybudovat svůj život. Zničené jsou nejen jejich domy, ale i jejich hospodářství, byznysy a potřebná infrastruktura a vybavení. Na znovuvybudování zdrojů obživy však řada z nich nemá prostředky. V oblasti Ninive pomáháme navrátilcům v obnově hospodaření i drobného podnikání. V minulém roce jsme desítkám rodin poskytli velkokapacitní skleníky, osivo i nástroje a dalším desítkám pomohli rozjet podnikání.

Obilnice Iráku

Oblast Ninive na severu Iráku je jednou z nejúrodnějších oblastí v zemi. Vláda samozvaného Islámského státu pro ni ale znamenala katastrofu. Většina zemědělské infrastruktury včetně například zavlažovacích systémů byla během ní zničena, a vracející se uprchlíci tak musí svoje hospodářství budovat znovu. Na to jim ale často chybí finanční prostředky. „Zemědělství je v Ninive jedním z nejběžnějších zdrojů obživy, i proto nejčastěji pomáháme drobným pěstitelům nebo chovatelům dobytka. Například jim rozdáváme osivo nebo nezbytné nářadí a nástroje,“ říká regionální manažer Charity Česká republika Evžen Diviš.

Vloni jsme takto pomohli 32 rodinám, přičemž průměrná rodina má kolem šesti členů.

V oblasti Ninive pomáháme místním obnovit hospodářství

Velkokapacitní skleníky pro rodinné hospodaření

Mezi hlavní plodiny patří pšenice a ječmen, další možnosti nabízí pěstování okurek a další zeleniny ve sklenících. Vybudovali jsme 25 velkokapacitních skleníků, které pomohly 103 farmářům znovu rozjet vlastní zemědělské podnikání. Poskytli jsme jim také kvalitní počáteční osivo a zemědělské nástroje. Rodiny tak dokážou bezpečně uživit nejen sebe, ale vznikají tak i nová pracovní místa.

Zároveň jsme farmářům poskytli poradenství a technická školení, aby se naučili hospodařit efektivněji a vypěstovali na svých pozemcích co nejvíce," říká Muhammed Hammady, vedoucí mise Charity Česká republika v Iráku. „Poté, co absolvovali školení, dostali od nás tito farmáři aktivizační granty, které jim pomohly obnovit živobytí a dosáhnout udržitelného příjmu," dodává. 

„Naučili jsme se, jak se skleníky pracovat a jak efektivně používat hnojiva. Kromě ručního nářadí potřebného pro skleník jsem si zakoupil také semena a hnojivo," svěřil se jeden z farmářů, které jsme v Iráku podpořili.

Pomoc ve městech

Kromě pomoci ve venkovských oblastech podporuje Charita Česká republika i obnovu živností ve městech. V minulém roce jsme podpořili 30 malých a středních podniků, které jsou zároveň schopné vytvořit nová pracovní místa. Na 50 podnikatelů se zároveň zúčastnilo školení v řízení podniku. 30 ohrožených rodin obdrželo od Charity Česká republika aktivizační grant, aby mohli začít či znovuobnovit vlastní podnikání.

Projekt je financován Ministerstvem zahraničních věcí České republiky a Českou biskupskou konferencí.

Podívejte se na celý rozhovor s naším vedoucím mise a s farmáři, které jsme v Iráku podpořili.