Díky stipendiím DAFI a podpoře Charity mohou uprchlíci studovat na univerzitě, říká naše kolegyně Deborah Kabambe Mapala ze Zambie
25. ledna 2024 Aktuality

Díky stipendiím DAFI a podpoře Charity mohou uprchlíci studovat na univerzitě, říká naše kolegyně Deborah Kabambe Mapala ze Zambie

S narůstajícím počtem uprchlických krizí je klíčové podporovat soběstačnost, postavení a integraci uprchlíků skrze vzdělávání. Zásadní roli ve vzdělávání uprchlíků hraje stipendijní program Německé akademické iniciativy Alberta Einsteina pro uprchlíky (DAFI), který uprchlíkům v Zambii zprostředkovává Charita Česká republika. O stipendiích DAFI a práci v Charitě jsme hovořili s Deborah Kabambe Mapalou, naší kolegyní v zambijské Lusace.  

Můžete nám říct, jak dlouho pracujete v Charitě a jaká je náplň vaší práce?

Do pobočky Charity Česká republika v Zambii jsem nastoupila v roce 2017. Začínala jsem jako sociální poradkyně, ale v současné době mám v Charitě na starosti stipendijní program DAFI, který funguje už od roku 1992. Program je financován německou vládou a přes 30 let podporuje studenty z řad uprchlíků po celém světě. V Zambii zprostředkováváme tento program s podporou zambijského Úřadu komisaře pro uprchlíky, německého velvyslanectví a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

V čem přesně spočívá stipendijní program DAFI?

Cílem stipendijního programu DAFI je posílit postavení uprchlíků a umožnit jim dosáhnout na vysokoškolské vzdělání. Díky tomu získají dovednosti a znalosti nezbytné pro osobní a profesní růst. Nabídkou finanční pomoci, mentoringu a kariérního poradenství se DAFI snaží zlepšit možnosti studentů z řad uprchlíků a jejich rodin. Díky tomu jsou soběstační a mohou přispívat k rozvoji svých komunit. Většina z nich totiž často pracuje v uprchlických táborech, zejména jako dobrovolní učitelé a komunitní pracovníci. Cílem DAFI je také vychovávat kvalifikované jedince, kteří mohou přispět k obnově svých domovských zemí, pokud se do nich někdy vrátí.

Studenti z programu DAFI

Díky práci v Charitě pomáháte uprchlíkům v Zambii zajišťovat stipendia DAFI už řadu let. Na jaké úspěchy ze své práce ráda vzpomínáte?

Během svého působení jsem viděla, jak program změnil životy mnoha studentů z řad uprchlíků. Pod mým vedením do stipendijního programu nastoupilo přes 70 studentů. Více než třetina z nich již úspěšně ukončila studium. Někteří z těchto absolventů začali reprezentovat Zambii na světových fórech, získali pracovní příležitosti a aktivně se zapojili do společnosti.

Zmínila jste příběhy uprchlíků, kteří díky vaší pomoci začali studovat. Potkáváte se při své práci i s nějakými výzvami nebo překážkami?

Cesta k úspěchu se neobejde bez problémů. Jedním z nich bývá znalost anglického jazyka, která je nezbytná pro komunikaci v akademickém prostředí v Zambii. Program DAFI sice nabízí podporu a potřebné materiály pro výuku angličtiny, na odstraňování jazykové bariéry je ale potřeba nadále pracovat, ne všichni uprchlíci totiž umí anglicky natolik dobře, aby mohli studovat na univerzitě.

Další překážkou jsou vysoké náklady spojené s ověřováním zahraničních diplomů a kvalifikací. Je nezbytné se zasazovat o zrušení poplatků za studijní povolení pro uprchlíky, aby měli uprchlíci rovné příležitosti ke studiu. Navíc když už se uprchlíkům podaří díky stipendiím DAFI vystudovat vysokou školu, potýkají se s problémy při hledání práce.

Deborah se studenty

Pomohla vám práce v Charitě v osobním a profesním růstu?

Bezpochyby ano. Díky práci na stipendijním programu DAFI se mi podařilo zdokonalit mezilidské a manažerské dovednosti, získala jsem zkušenosti s psaním důležitých reportů, přípravou rozpočtu a vystupováním na veřejnosti. Díky tomu jsem mohla přispět do oblasti vzdělávání a prosazovat inkluzivní politiku.

Jaká budoucnost podle vás čeká program DAFI a uprchlíky, kteří díky stipendiím studují na univerzitách?

Přestože úspěchy stipendijního programu DAFI v Zambii i na celém světě jsou velké, stále je třeba pracovat na tom, aby všichni studenti z řad uprchlíků měli dobré vzdělávací příležitosti. Je důležité se zasadit o vládou financovaná stipendia pro uprchlíky a o zrušení poplatků za studijní povolení pro ně. Investicí do vzdělání umožňujeme uprchlíkům postavit se na vlastní nohy a zaopatřit sebe i své nejbližší při životě v nové zemi.

Co stipendia DAFI uprchlíkům přináší?

Stipendijní program DAFI zprostředkovává Charita Česká republika v Zambii a financuje ho německé velvyslanectví a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Tento program má významný vliv na životy studentů z řad uprchlíků. Poskytuje jim příležitost ke vzdělání, zlepšení společenského postavení a soběstačnosti. V době, kdy slavíme 32 let stipendijního programu DAFI, je nutné i nadále usilovat o větší inkluzi a dostupnost vzdělávání.

Charita Česká republika podporuje uprchlíky v Zambii  

Zambie je domovem přibližně 80 000 uprchlíků . Většina z nich má velmi omezené možnosti se uživit. Charita Česká republika společně s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky podporuje uprchlíky v Zambii, aby mohli vystudovat vysokou školu a dokázali být soběstačnými. Uprchlíky také podporujeme, aby se mohli vyučit řemeslu a založit si vlastní živnost.