Máme na stole tři jídla denně a dceru můžu poslat do školy, říká uprchlice Goundance o svém podnikání
2. ledna 2023 Aktuality

Máme na stole tři jídla denně a dceru můžu poslat do školy, říká uprchlice Goundance o svém podnikání

Goundance je uprchlice z Burundi, která našla útočiště v uprchlické osadě Meheba v Zambii. Jako matka samoživitelka měla potíže uživit sebe a svou dceru. Charita Česká republika Goundance poskytla školení v oblasti podnikání a malý startovací grant. Dnes je z ní úspěšná podnikatelka, která se dokáže postarat o svou rodinu.

Začátky byly těžké

Goundance utekla do uprchlické osady Meheba na severu Zambie před pěti lety. Začátky pro ni nebyly vůbec snadné. „Když jsem přijela, neměla jsem vůbec nic. Prala jsem lidem oblečení, abych si přivydělala. Jenže peníze nestačily na pokrytí základních potřeb pro mě a mou dceru,“ popisuje složitou situaci.

Goundance, která v Burundi studovala obchodní školu, měla sen založit si vlastní živnost, tak jako další uprchlíci. Kvůli vládním restrikcím a odlehlé poloze osady je pro ně složité najít zaměstnání. Většina z nich se proto živí drobným pěstitelstvím nebo mají vlastní podnik.

Stačila malá pomoc do začátku a Goundance se postavila na vlastní nohy

Charita Česká republika jí zprostředkovala školení v oblasti podnikání a podpořila ji malým grantem do začátku. „Když jsem se doslechla, že Charita nabízí tuto pomoc, neváhala jsem. Věděla jsem, že je to životní příležitost. Konečně jsem mohla začít podnikat,“ říká Goundance, která nyní vaří a prodává moučnou kaši. K výrobě kaše používá ingredience, které pěstují zemědělci v osadě, a podporuje tak místní komunitu pěstitelů.

Goudance moučnou kaši sama připravuje a prodává

Jejímu podnikání se skvěle daří. „Věděla jsem, že budu mít hodně zákazníků. Nikdo další tu moučnou kaši nedělá. V osadě je také mnoho těhotných žen a podvyživených dětí, kteří si kupují mojí kaši kvůli nutriční hodnotě,“ popisuje Goundance. Ze začátku prodávala kaši jen v uprchlické osadě, ale ta se stala tak oblíbenou, že si ji dnes objednávají i lidé z okolí.

„Podpora od Charity Česká republika mně a mé rodině změnila život. Dnes si mohu dovolit zajistit dceři zdravotní péči a vzdělání. Taky máme na stole tři jídla denně,“ říká spokojeně Goundance.

 

Charita pomáhá ženám v uprchlických osadách, jako je Goundance, díky finanční podpoře od Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).