Salwa z Iráku získala díky školení Charity nové dovednosti a může začít pracovat
20. října 2021 Aktuality

Salwa z Iráku získala díky školení Charity nové dovednosti a může začít pracovat

Salwa Hameed Dhiab má 43 let a žije v iráckém regionu Hít už téměř dvě desetiletí. Narodila se ve městě Fallúdža a do Hítu se přestěhovala za manželem, se kterým mají syna a dvě dcery. Salwa strávila celý život jako žena v domácnosti a věnovala se především ručním pracím. Kvůli špatné ekonomické situaci rodiny po pandemii covidu-19 se rozhodla začít pracovat. Přihlásila se proto na školení pracovních dovedností, které v Iráku organizuje Charita.

Pomoc pro tisíce lidí v regionu Hít

„Po vypuknutí pandemie covidu-19 přišel můj manžel o práci a já jsem musela pomoci splatit jeho dluhy,“ vysvětluje Salwa. „Kromě toho jsem se ale sama chtěla naučit novým dovednostem, protože pracuji ráda a chci se věnovat své kariéře. Když jsem se dozvěděla, že Charita Česká republika pomáhá lidem v Iráku a pořádá specializovaná školení, rychle jsem se zaregistrovala na školení v naději, že mi pomůže získat práci,“ dodává Salwa.

Salwu jsme vybrali jako jednu z účastnic na našem školení pracovních dovedností, které probíhají v regionu Hít. Tato školení pořádáme v rámci projektu financovaného Rozvojovým programem OSN, který je vůbec největším projektem v naší historii. Umožní nám pomoci tisícům lidí, kteří se naučí potřebným dovednostem, aby mohli získat práci a zároveň obnovit infrastrukturu v regionu poznamenaném dlouhodobým válečným konfliktem.

Salwa During work

„Nedokončila jsem povinnou školní docházku, což mi výrazně komplikuje možnost najít práci,“ říká Salwa. „Můj manžel pracoval a vydělával dost peněz na to, abychom pokryli naše životní náklady. Během válečného konfliktu jsme museli na několik měsíců utéct před Islámským státem. Po návratu pokračoval můj manžel v práci, ale po vypuknutí pandemie covidu o ni přišel,“ pokračuje Iráčanka. Salwin manžel si dnes přivydělává nárazovými brigádami, a rodině tak chybí stabilní příjem. Proto se Salwa rozhodla pomoci, aby se jejím nejbližším dařilo o něco lépe.

Díky školení našla Salwa sílu a odhodlání k práci

„Byla jsem nesmělá žena, která byla zvyklá pracovat pouze v domácnosti. Školení od Charity mi ale dodalo sílu a inspiraci a já se teď nemůžu dočkat, až začnu pracovat mimo domov,“ pochvaluje si Salwa. „Tato příležitost mi pomohla stát se odvážnější ženou.“

Na závěr má Salwa vzkaz pro všechny ženy nejen v Iráku: „Nikdy se nevzdávejte, studujte a spoléhejte se sama na sebe. Nechat se zaměstnat není pro ženy žádným stigmatem, naopak můžete díky práci podpořit i svého partnera a svou rodinu.“