Chazala a její rodina museli opustit svůj domov v Iráku kvůli takzvanému Islámskému státu. Nyní všichni společně žijí v uprchlické osadě v iráckém Kurdistánu. Charita Česká republika tam rodině pomohla vybudovat nový život.
Život v osadě Khanke
Stejně jako mnoho dalších Iráčanů musela Chazala se svou rodinou opustit své rodné město Sindžár kvůli invazi samozvaného Islámského státu. Po dlouhé a obtížné cestě do bezpečí se dostali do osady Khanke v iráckém Kurdistánu, která je nyní domovem více než 14 000 vnitřně vysídlených osob. V Khanke žije Chazala se svými rodiči a třemi sourozenci, její dva starší bratři pak žijí se svými ženami a dětmi. Navzdory novému životu v Khanke se Chazale stýská po domově: „Jakmile bude bezpečno, chceme se vrátit do Sindžáru.“
V roce 2020, poté, co dokončila zdravotnickou školu, začala Chazala pracovat jako zdravotní sestra ve svém rodném městě Sindžáru, které je od Khanke vzdálené tři hodiny cesty. Kvůli přetrvávajícím bezpečnostním obavám se nemůže vrátit pracovat na plný úvazek, ale každý měsíc jeden týden v Sindžáru pracuje jako zdravotní sestra „Když pracuji, zůstávám u svého bratra, protože ten žije ve městě,“ vypráví nám Chazala. Zbylé tři týdny zůstává v Khanke. Jedna z jejích sester je také zdravotní sestra a dodržuje stejný pracovní režim.
Před válkou jsme měli dobrý život
Než musela Chazalina rodina uprchnout, žila prostý život v obyčejném domě v Sindžáru. Dům byl zničen Islámským státem, ale rodina ho chce znovu postavit, jakmile bude situace bezpečná. „V Sindžáru jsme měli dobrý život, ale když začala válka, museli jsme utéct,“ říká Chazala.
Jejich cesta do bezpečí byla dlouhá a dramatická. Po osmi dnech skrývání v horách se rodina přesunula koridorem do Sýrie. Odtud jejich cesta vedla do Duhoku v iráckém Kurdistánu, kde dalších devět měsíců bydleli v domě Chazalina strýce. To bylo jen dočasné řešení, a tak museli cestovat dál. Když konečně našli bezpečné útočiště v Khanke, postavili si dům na pozemku, který vlastnila vláda.
Budování nového domova
Kvůli zdravotním problémům spojeným s ledvinovými kameny nemůže Chazalin otec pracovat, a tak se ostatní členové rodiny snaží zajistit si živobytí. „Pěstujeme si vlastní potraviny, kterých je naštěstí pro naši rodinu dost, takže toho nemusíme moc kupovat,“ vypráví nám Chazala. Rodina pěstuje mnoho zeleniny, například rajčata nebo lilek, a má také vlastní kachny a slepice. Aby svou zahradu co nejlépe zabezpečili, postavili kolem ní stan.
Poté, co byla rodina nucena uprchnout před Islámským státem, musela si vybudovat nový život daleko od svého domova v Sindžáru. Charita Česká republika podpořila rodinu materiály na zlepšení přístřeší, aby mohli důstojně žít i v poměrně provizorních podmínkách. Kromě toho jsme jim poskytli latríny pro zajištění důstojných hygienických podmínek.
Charita Česká republika podporuje vnitřně vysídlené obyvatele v Iráku
Samozvaný Islámský stát donutil miliony lidí opustit své domovy a najít si nové útočiště. Sedm let poté, co Irák oznámil vítězství nad Islámským státem, je v Iráku stále 1,16 milionu vnitřně vysídlených osob a uprchlíků. Charita Česká republika působí v Iráku od roku 2015 a poskytuje přístřeší lidem, kteří se nemohou vrátit domů. Vnitřně vysídleným lidem pomáháme tak že jsme poskytujeme latríny a materiální potřeby na zlepšení jejich dočasných přístřešků daleko od jejich domovů.
Současně podporujeme Iráčany při obnově jejich zdrojů obživy vytvářením nových pracovních míst, podporou mladých lidí formou stáží při vstupu na trh práce, poskytováním finančních grantů na rozvoj činnosti profesionálů a nabídkou školení ke zvýšení jejich kvalifikace.