Chceme šířit pozitivní poselství prostřednictvím hudby, říká kapela tvořená uprchlíky v Zambii
20. září 2021 Aktuality

Chceme šířit pozitivní poselství prostřednictvím hudby, říká kapela tvořená uprchlíky v Zambii

Charita v Zambii pomáhá uprchlíkům, kteří sem utekli zejména z okolních zemí před násilnými konflikty. V Zambii tito lidé bydlí jak ve velkých uprchlických táborech Mayukwayukwa, Meheba a Mantapala, tak i v hlavním městě Lusace. Právě tady jsme se zaměřili mimo jiné na podporu mladých uprchlíků, pro které jsme otevřeli volnočasová centra, aby měli kde trávit smysluplně čas. V jednom z těchto center vznikla i hudební skupina, která si říká Strong Youths.

Uprchlíci jsou taky lidé

„Jsem skromný kluk, který miluje hudbu a herectví. Chci vzkázat ostatním, že uprchlíci jsou taky lidé a že bychom se měli mít navzájem rádi,” říká dnes třiadvacetiletý David William, který do Zambie uprchl z Burundi a je jedním ze zakládajících členů kapely Strong Youths.

David se se svými hudebními kolegy seznámil v mládežnickém centru Chawama Youth Friendly Corner, které jsme otevřeli v Lusace. Tento prostor slouží hlavně k tomu, aby dětem a dospívajícím z uprchlických i hostitelských komunit poskytl bezpečné zázemí, kde mohou trávit volný čas a rozvíjet se. Mladí uprchlíci zároveň dostávají šanci zapojit se do zambijské společnosti a do dění v místní lokalitě.

Kapela Strong Youths při zkoušce v mládežnickém centru

Stejně jako spousta dalších podobných center, i Chawama nabízí místní mládeži také psychosociální poradenství i zdravotní konzultace, které poskytují zdravotníci vyškolení pro práci s mladými lidmi.

Chci, aby se všichni uprchlíci mohli vrátit domů

Deo Bikorimana je dvaadvacetiletý uprchlík, který se narodil v Demokratické republice Kongo, jeho rodina je ale původem z Burundi. Dnes žije Deo v Zambii a touží studovat medicínu. Jako spousta mladých lidí ale nemá dostatek financí ke studiu na univerzitě, proto momentálně pracuje jako asistent v obchodě. A ve volném čase zpívá v uprchlické kapele Strong Youths. „Chci světu vzkázat jednu věc - doufám, že lidé, kteří museli opustit svou rodnou zemi kvůli válce, se do ní budou moci jednoho dne vrátit a pomohou ji znovu vybudovat,“ říká Deo.

V hudební kapele Strong Youths zpívá také Fabrice Mugisha, který si říká Bris. „Chci být hudebníkem, je to můj sen. Jsem odhodlaný šířit pozitivní poselství k lidem prostřednictvím hudby,“ říká mladý umělec.

Seznamte se s ostatními členy uprchlické kapely a poslechněte si jejich píseň Together.

Autor videa a fotografií: Michal Gálik