Mladí Mongolové sdílejí, co se naučili díky dobrovolnictví
16. září 2021 Aktuality

Mladí Mongolové sdílejí, co se naučili díky dobrovolnictví

Charita Česká republika v Mongolsku pomáhá zapojit mladé do aktivní účasti ve společnosti. Organizujeme například mediální kampaň iVolunteer, ve které mongolské mládeži představujeme výhody dobrovolnictví. Jak dobrovolnictví ovlivňuje mladé lidi, jaké změny přináší do jejich života a jak mění jejich pohled na život? O svůj příběh se v rámci podpory kampaně iVolunteer podělili mladí Mongolové, kteří díky pomáhání své komunitě rozvíjejí a poznávají sebe sama.

U.GANBAYAR: Mladí lidé, kteří mají zkušenosti s dobrovolničením, jsou zodpovědnější a spolehlivější

„Byl jsem plaché a zdrženlivé dítě. Díky dobrovolnické práci v organizacích občanské společnosti jsem se o sobě dozvěděl více a nyní se více zapojuji do společenských aktivit. Myslím si, že dobrovolnická práce je skvělou příležitostí, jak zapojit mladé lidi do společnosti. Je důležité pochopit, že dobrovolnictví je o čase, přínosu a odpovědnosti spíše než o tom, že se rozhodnete pracovat jako dobrovolník na základě emocí,“ vysvětluje mladý Mongol U.Ganbayar, proč je podle něj tak důležité být dobrovolníkem.

„Je to podobné, jako když se rozhodujete pro kariéru – pomůže vám rozhovor s lidmi v tomto odvětví o tom, jaký druh dobrovolnické práce chcete dělat a v jakém odvětví byste chtěli dobrovolně pracovat. Mladí lidé, kteří mají zkušenosti s dobrovolnictvím, jsou zodpovědnější a spolehlivější v jakékoliv práci, kterou pak dělají. Tito mladí lidé nejen pomáhají společnosti, ale zároveň se sami rozvíjejí, jelikož dělají něco, co je baví a dělají to na potřebných místech.“

D.ERDENESUREN: Dobrovolnictví mi pomohlo ujasnit si vlastní hodnoty

D.Erdenesuren začal/a s dobrovolnictvím už v roce 2014, kdy se věnoval/a advokacii za LGBT. Nyní pracuje jako projektový/á manažer/ka v právním programu právě pro LGBT. „Byl to pro mě důležitý krok k dobrovolnické činnosti pro sexuální a genderové menšiny. O dobrovolnictví jsem zpočátku nevěděl/a nic. Dalo mi to příležitost se rozvíjet, vytvářet vlastní nápady a uskutečňovat je v oblasti, na které mi záleží,“ říká ke své zkušenosti D.Erdenesuren.

D.Erdenesuren

Výhodou dobrovolnictví v profesionálním týmu je podle D.Erdenesuren to, že se stanete členem týmu, přestože jako mladý člověk ještě nemáte pracovní zkušenosti. „Díky dobrovolnictví jsem, mimo jiné, objevil/a své vlastní hodnoty a na jejich základě učinil/a další kroky, pochopil/a lidská práva a rozdílné sociální skupiny, zlepšoval/a své dovednosti a pochopil/a kulturu organizace. Rád/a bych mladým lidem vzkázal/a: Nebojte se! Kdokoliv se může stát dobrovolníkem v jakémkoli odvětví, ve kterém chce a které ho zajímá.“

MUNKHJIN: Při dobrovolnictví se zdarma učíme mnoho dovedností, které se ve škole nedozvíme

„Svou úplně první charitativní kampaň jsem zorganizovala na střední škole, když mi bylo 12 let,“ vzpomíná dobrovolnice Munkhjin. Dnes už se dobrovolnické práci věnuje 9 let. „Dobrovolnictví je jednoduché řešení problémů v naší společnosti. Zdá se, že mladí lidé, kteří chtějí být dobrovolníky, si na to netroufají. Obvykle čekají, až získají zkušenosti, peníze a čas, než se stanou dobrovolníky. Ve skutečnosti ale nezáleží na tom, jestli jste žena nebo muž, starý nebo mladý člověk, protože i moje šestiletá sestra může být dobrovolníkem,“ myslí si Munkhjin. Podle ní je důležité pochopit, že i díky malým krokům a pomoci je možné vyřešit velké problémy v komunitě

„I milý úsměv může přispět k pozitivní atmosféře, která je důležitá. Nové zkušenosti získané z dobrovolnictví vám můžou dát více než jakékoliv drahé školení. Nabízí vám nový pohled na život. Učíme se mnoha dovednostem, které se ve škole neučí. Ráda pracuji jako dobrovolník a pomáhám druhým. Z mého koníčku se stala práce, kterou dělám každý den. Mou zodpovědností jsou školení, příprava, vedení a rozvoj dobrovolníků.“

Munkhjin

Munkhjin je v práci podle svých slov šťastná, protože se věnuje něčemu, co dělá už od dětství. Ostatním radí, že pokud se chtějí rozvíjet, přijímat výzvy a přispívat společnosti, nemají čekat na správný čas a s dobrovolnictvím mají začít hned. „Pokud ze začátku nevíte, kde začít, komu pomáhat a co dělat, nechte se vést a trénovat dobrovolnickou organizací jako je třeba Červený kříž, kde působím já," uzavírá mladá dobrovolnice.

B.BATCHIMEG: Je důležité pochopit, že existuje mnoho sociálních skupin a různých životů

„Jsem dobrovolnicí v nevládní organizaci Women for Change již 6 let. Organizace podporuje rovnost žen a mužů, zvýšení angažovanosti mládeže a jejich vlivu na právní nařízení a předpisy,“ říká B.Batchimeg. „Díky dobrovolnictví jsem se zlepšila v komunikaci s lidmi z různých sociálních vrstev a rozšířila své obzory, co se sociálních problémů týče. Rovněž jsem si vytvořila silnou perspektivu a vylepšila dovednosti, které by byly dobrým přínosem v práci ve veřejném i soukromém sektoru. Přestože mladí lidé dělají dobrovolnickou práci z různých důvodů, je důležité pochopit, že existuje mnoho sociálních tříd a různých životů.“

B.Batchimeg

TS.BAASANNYAMBUU: Když si začnete být jisti tím, co děláte, okolí to přijme

„Když jsem začala pracovat jako dobrovolnice, lidé kolem mě nechápali, proč jsem svoji energii dobrovolně vkládala do druhých a do společnosti, místo do své školy, domácích úkolů a esejů. Nebylo neobvyklé, že jsem chodila přes den do školy a poté se po škole hlásila jako dobrovolnice a kvůli domácím úkolům zůstávala dlouho vzhůru. Někdy jsem se sebe samotné ptala: „Proč na sebe tolik tlačíš?“ Postupem času jsem však byl stále více přesvědčena, že dělám správnou věc. Když si začnete být jisti tím, co děláte, lidé kolem vás to přijmou,“ říká Ts.Baasannyambu.

Podle mladé Mongolky je skvělé, že se mladí lidé dívají na dobrovolnictví trochu jinak. „Já jsem si přinejmenším osvojila velmi dobrý zvyk dochvilnosti. Je to proto, že respektuji a vážím si času druhých a jsem si vědoma toho, že dochvilnost je důležitá. Mít podpůrné vztahy, přijímat podporu od lidí ve věcech, se kterými máte problém, a pomáhat ostatním vám pomůže dosáhnout cílů snadněji, než kdybyste na to byli sami. Proto se snažím takovéto podpůrné vztahy ve svém životě udržovat.“

Ts.Baasannyambuu

Ts.Baasannyambu pracuje pro nevládní organizaci Beautiful Heart. Organizace se zaměřuje na prevenci a boj se sexuálním zneužívání dětí. Poskytuje také psychosociální podporu obětem, aby se dokázali se svou situací vyrovnat. „Ačkoliv v tomto odvětví čelíme mnoha psychosociálním problémům, díky zkušenostem a schopnostem získaných skrze dobrovolnictví jsem schopná konzistentně pracovat. Chtěl bych vás všechny pozvat na stránku iVolunteer.mn která je mostem pro spolupráci mezi dobrovolníkem a organizací a funguje rovněž jako propagace dobrovolnictví pro veřejnost.“

Mediální kampaň „iVolunteer“ vznikla v rámci projektu „All for YOUth, YOUth for all“ financovaného Evropskou unií a Kanadským fondem. Projekt realizuje Charita Česká republika v Mongolsku, Rada mongolské mládeže a Centrum výchovy k občanství.