Mobilní aplikace pomůže zambijským farmářům lépe odolávat klimatickým změnám
11. října 2021 Aktuality

Mobilní aplikace pomůže zambijským farmářům lépe odolávat klimatickým změnám

V Zambii dlouhodobě pomáháme místním farmářům zvýšit výnosnost produkce, učíme je efektivním metodám hospodaření a představujeme i zemědělské inovace. Tou nejnovější je mobilní aplikace, která poskytuje informace o počasí i další data cenná pro hospodaření drobných rolníků i větších místních zemědělských družstev. Aplikace vznikla ve spolupráci s českým start-upem Big Terra v rámci projektu AgriBusiness for LIFE financovaného Českou rozvojovou agenturou.

Efektivnější zemědělství a lepší odolnost vůči klimatickým změnám

V Zambii hraje zemědělství významnou roli a závisí na něm obživa značné části tamních obyvatel. Klimatické změny nicméně přináší do už tak nepředvídatelného sektoru ještě více nejistoty. Mobilní aplikace Terra Crop App, vyvinutá českým start-upem Big Terra Alpha ve spolupráci s Charitou Česká republika, si klade za cíl přispět k efektivnějšímu zemědělství a lepší odolnosti zambijských farmářů vůči dopadům klimatických změn.

„Chceme přispět k trvale udržitelnému zemědělství v globálním měřítku, a to prostřednictvím poskytování informačního servisu farmářům v různých lokalitách,” přibližuje zakladatel společnosti Big Terra, Pavel Juruš, motivaci pro vývoj aplikace pro zambijské farmáře. „Informace získáváme analýzou satelitních dat, klimatických modelů a modelů počasí a výnosů plodin. Výsledkem je služba šitá na míru lokálním potřebám, přispívající k odolnosti místních farmářů vůči změnám klimatu.“

Podporujeme udržitelné zemědělství v Zambii

Aplikace Terra Crop Zambia obsahuje informace o počasí, vhodných plodinách pro dané období i postupech, jak zvýšit výnosnost produkce. Farmáři získají tipy, jak se přizpůsobit povětrnostním podmínkám, měnícím se pod vlivem klimatické změny, a jak zajistit, aby jimi používané metody vedly k dlouhodobě udržitelným výsledkům. Aplikace farmářům pomáhá například správně plánovat setbu, péči o plodiny a sklizeň, vyvarovat se ztrátám způsobeným kobylkami a jinými škůdci, záplavami či suchem. Aplikace zároveň uživatelům umožňuje sdílet důležité informace místních úřadů, odborníků, nevládních organizací či soukromého sektoru.

Aplikace byla vyvinutá ve spolupráci se třemi zemědělskými družstvy v Zambii, konkrétně jde o družstva Katongo z Mongu, Kalale z města Nkeyema a Twapenga Multi-Purpose Cooperative z distriktu Mumbwa. Nyní je Terra Crop Zambia přístupná pro další vývoj a využití místními partnery. Aplikace je přístupná pro uživatele systému Android.

„Místní farmáři mají zájem porozumět povětrnostním vlivům, aby věděli, jaké mají pěstovat plodiny a kdy. Aplikaci zatím vyzkoušelo 20 farmářů během pilotní fáze a podle jejích slov je aplikace uživatelsky přívětivá a jsou s ní velmi spokojení,” říká projektová koordinátorka v Charitě Česká republika v Zambii Mutinta Shandele. Do konce projektu by aplikaci mělo používat až 50 procent farmářů z 22 družstev (více než 400 členů), se kterými Charita v rámci tohoto projektu spolupracuje.

Aplikaci jsme vyvinuli ve spolupráci s místními farmáři

Jak pomáhá Charita farmářům v Zambii?

Charita Česká republika má v Zambii svou vůbec největší zahraniční misi s bezmála 200 zaměstnanci. V zemi působíme od roku 2013 a značnou část naší práce tvoří podpora zemědělství a místních farmářů.

Projekt Agribusiness for LIFE (Life, Innovation, Food & Empowerment), v rámci kterého vznikla aplikace Terra Crop App, podporuje 22 místních zemědělských družstev a 125 jednotlivých farmářů v 5 zambijských oblastech - ze Západní provincie jsou to okresy Mongu, Limulunga, Kaoma, Nkeyema a z Centrální provincie oblast kolem města Mumbwa. Projekt začal v červenci 2018 a je financován Českou rozvojovou agenturou. Farmářům, kteří jsou zapojeni do projektu, pomáháme zvýšit produktivitu a příjmy. Podporujeme rozvoj malých a středních družstev, jejich finanční gramotnost a poskytujeme jim odborné vzdělávání.

Zároveň pomáháme místním zemědělcům dostat jejich produkty na trh. Spojili jsme se například se zambijským start-upem Lima Links, který poskytuje digitální platformu umožňující farmářům přístup na místní trhy. Dále v rámci projektu Agribusiness for LIFE spolupracujeme s Českou zemědělskou univerzitou, zambijským ministerstvem zemědělství a již zmiňovaným českým start-upem Big Terra Alpha, se kterým jsme spojili síly v roce 2018.

 

Autoři fotografií: Michal Gálik, Jiří Pasz