Obyvatel Gazy Khaled: Zrovna jsem si hrál se svými synovci, když náš dům zasáhla bomba
11. června 2021 Aktuality

Obyvatel Gazy Khaled: Zrovna jsem si hrál se svými synovci, když náš dům zasáhla bomba

Nedávnou eskalaci konfliktu mezi Izraelem a Palestinou ukončilo po 11 dnech křehké příměří. I když se situace v Gaze v posledních dnech zlepšuje, následky náletů jsou stále zjevné a obyvatelé Gazy potřebují okamžitou pomoc. Z domu, kde bydlel mladý Palestinec Khaled Al Manfoukh, zbyly jen trosky. A není sám. Své domovy muselo opustit na 72 000 lidí. Řadě z nich zbyla na místo, kterému dřív říkali domov, jen vzpomínka.

Přijít o vše během vteřiny

Khaled poskytoval své sestře a rodině úkryt poté, co na jejich dům spadla bomba. „Zrovna jsem si hrál se svými synovci,“ vypráví otřeseně Khaled, „když v tu chvíli zasáhla náš dům bomba a my se z ničeho nic ocitli pod troskami.“ Během chvíle zpustošila série náletů Khaledův dům spolu s dalšími osmi domy v sousedství. I když Khaled přišel o svůj domov, on a jeho rodina jsou jedni z těch šťastných, kteří přežili. „Zůstali jsme uvězněni pod troskami 45 minut, než nás vyprostili. Celá moje rodina naštěstí přežila, i když jsou někteří zranění. Můj soused, jeho žena i všechny jejich děti ale při ostřelování zemřeli,“ dodává Khaled.

Konflikt napáchal mnoho škod

I přes to, že příměří bylo oficiálně vyhlášeno poměrně rychle, 21. května, 248 lidí včetně 62 dětí a 35 žen bylo zabito. Dopady izraelsko-palestinského konfliktu jsou rozsáhlé a Khaled je jen jedním z mnoha obyvatel Gazy, kteří přišli o svůj dům a o vše, co jim patřilo.

Pomoc Charity na území Gazy

Během konfliktů, jako je tento, je velice důležité pomáhat lidem v dotčených regionech a poskytnout jim přístřeší a zajistit další základní potřeby. Charita Jeruzalém poskytuje zdravotní, psychologickou i další nezbytnou pomoc zasaženým obyvatelům Pásma Gazy.

Svoji hlavní kliniku mohla Charita otevřít už 22. května, zároveň zahájila o dva dny později poskytování péče v mobilních ambulancích.  Charita také spolupracuje s místními organizacemi na zajištění nejen fyzické péče, ale i té psychologické, která je stejně tak důležitá.

V oblasti je potřeba zdravotní i psychologická péče

Charita Jeruzalém, která v Gaze dlouhodobě působí, poskytuje primární zdravotnickou péči v Gaze i ve venkovských oblastech, které jsou často přehlíženy. Zároveň se snaží zajistit, aby byla pod kontrolou i situace s covidem-19, která může být v důsledku konfliktu odsunuta na vedlejší kolej.

I když se situace začíná zlepšovat, je stále mnoho lidí, kteří potřebují okamžitou pomoc. V Pásmu Gazy jsou desítky rodin se stejným osudem jako ta Khaledova a stovky lidí, kteří jsou na vše sami a o rodinu v důsledku tohoto konfliktu přišli. Právě tito lidé potřebují naši pomoc.