Poznejte Charitu: Finance a Irák s Michaelou Čermákovou
6. září 2021 Aktuality

Poznejte Charitu: Finance a Irák s Michaelou Čermákovou

Zajímá vás, jak vypadá práce v zahraničním oddělení Charity Česká republika? Připravili jsme pro vás několik rozhovorů, ve kterých vám představíme naše kolegy a přiblížíme vám zákulisí naší pomoci ve světě. Jako první jsme vyzpovídali Michaelu Čermákovou - seniorní finanční koordinátorku naší zahraniční sekce. Velkou částí neziskové oblasti jsou totiž i finance a Michaela nám přiblíží, jak se s nimi v Charitě pracuje. A také nám poví o své nedávné cestě na misi do Iráku. 

Jak dlouho v Charitě pracujete a jak jste do Charity původně dostala?

Na začátku července to byly přesně dva roky, co v Charitě pracuji. Dostala jsem se sem klasicky přes výběrové řízení, našla jsem si inzerát, přihlásila jsem se, prošla jsem a nastoupila jsem na pozici finanční koordinátorky pro Gruzii, kde jsem byla necelý rok.

Co vás do Charity ze začátku nejvíce táhlo?

Já jsem předtím pracovala v malé neziskovce v zahraničí a chtěla jsem se vrátit zpátky do České republiky. Zároveň jsem cítila, že už je na čase posunout se i profesně do nějaké větší organizace. Měla jsem jasno, že chci zůstat v neziskovém sektoru a taky mě to táhlo k humanitární a rozvojové spolupráci. Charita mě zaujala hlavně popisem práce a celkově na mě organizace působila sympaticky.

Co vás na práci v Charitě baví nejvíce?

Můžu to asi rozdělit do více kategorií. Zaprvé mě baví, že můžu dělat to, co umím – práci s čísly a financemi – a rozvíjet se v tom. Baví mě atmosféra a pracovní prostředí, které tady máme, baví mě, jací jsou moji kolegové a nadřízení. V týmu necítím žádnou rivalitu, naopak si všichni pomáháme. Nemusím se nikdy bát jít za někým z nadřízených s jakýmkoliv problémem, vždy se snažíme najít co nejlepší řešení.

Michaela Čermáková nastoupila do Charity jako finanční koordinátorka pro Gruzii

Jak se změnila v posledních letech finanční stránka sektoru humanitární pomoci a rozvojové spolupráce?

Spíš než o změnu jde o růst. Když se podívám na projekty našeho oddělení, tak jich každý rok přibývá víc a víc – nejde jen o počet projektů, ale i o jejich finanční objem. Také získáváme nové donory, se kterými jsme dříve nespolupracovali. Hodně to roste, a to ve všech směrech.

S jakými výzvami se potýkáte ve své pozici?

Často je velkou výzvou čas. Například když připravujeme více projektů najednou a máme deadline, který prostě musíme dodržet. Zároveň se občas objevují nové situace, kterými se musíme zabývat, a na které nemáme existující vzorec, jak je řešit – nemáme se kam podívat a musíme tedy vymýšlet nové způsoby a cesty.

Co přesně máte jako seniorní finanční koordinátorka na starosti?

V podstatě poskytuji podporu jednotlivým finančním koordinátorům. Pokud si třeba s něčím neví rady, společně nacházíme různá řešení. Zároveň vytvářím a upravuji naše finanční nástroje, které používáme a společně s mojí nadřízenou, naší finanční manažerkou Jitkou, zajišťujeme finanční management našeho oddělení.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

To hodně záleží na tom, jestli jsem v kanceláři nebo teď v době covidu na home office. Většinou mám během dne jednu nebo dvě schůzky, ať už online nebo offline. Ty mám třeba s jednotlivými finančními koordinátory, kdy projednáváme, co se děje na různých projektech a jak to po finanční stránce běží. Taky se normálně nějakou dobu věnuji různým mým úkolům, třeba v účetním systému každý měsíc kóduji mzdy zaměstnancům anebo kontroluji čerpání jednotlivých projektů. Těžko se to popisuje, je to hodně různorodé. Často se i stane, že mám celý den rozplánovaný, když v tom někdo napíše, že na té a té misi nastal nějaký problém, a nakonec se třeba celý den věnuji něčemu úplně jinému, než co jsem měla v plánu.

Míša nedávno navštívila misi Charity v Iráku

Nedávno jste vycestovala do Iráku na odstartování velkého projektu v regionu Hít – v čem je tento projekt speciální?

Je speciální hlavně svojí velikostí. Je to největší projekt, který Charita dělala. Pro představu, když se podívám na celkový objem projektů v loňském roce, na kterých jsme pracovali, tak měly stejný objem peněz jako tento irácký projekt, který poběží 14 měsíců. Je to tedy ohromná částka na poměrně krátkou dobu.

Co vás na návštěvě tohoto projektu bavilo nejvíce?  

Bylo to poprvé, co jsme kdy byla v Iráku. Nejpřínosnější pro mě osobně bylo potkat se naživo s kolegy, které jsem vždy viděla jenom na Skypu – ten osobní kontakt je určitě příjemnější. A samozřejmě, ráda jsem také poznala novou zemi.

Co děláte, když zrovna nepracujete? Jaké jsou vaše koníčky?

Ráda chodím na výlety po Česku, třeba do přírody. Zároveň ráda cestuji i za hranice, ráda vzpomínám třeba na moji cestu do Indonésie, která mě uchvátila. Také ráda cvičím jógu.