Poznejte Charitu: Dělám to, o čem jsem vždy snil, říká Marek Bednarz, koordinátor pomoci Charity v Gruzii
30. listopadu 2023 Aktuality

Poznejte Charitu: Dělám to, o čem jsem vždy snil, říká Marek Bednarz, koordinátor pomoci Charity v Gruzii

Zajímá vás, jak to chodí na oddělení humanitární a rozvojové pomoci v Charitě Česká republika? Pravidelně zpovídáme naše kolegy o jejich práci po celém světě. Tentokrát jsme si povídali s Markem Bednarzem, koordinátorem projektů Charity v Gruzii.

Vystudoval jste mezinárodní teritoriální studia. Byl to důvod, proč jste se rozhodl pracovat pro nevládní organizaci v oblasti humanitární pomoci a rozvojové spolupráce?

Ano, přesně tak to bylo. Chtěl jsem pracovat pro nevládní organizaci zaměřenou na rozvíjející se země, takže když jsem dokončil studium, začal jsem hledat práci v tomto sektoru a tehdy jsem uviděl nabídku práce v Charitě Česká republika. Přihlásil jsem se a měl jsem radost, že jsem byl přijat.

Jak dlouho v Charitě pracujete a jaká je náplň vaší práce?

Do Charity jsem nastoupil v březnu letošního roku. Začínal jsem jako tzv. junior desk officer a krátce poté jsem přešel na pozici koordinátora projektů pro Gruzii. Náplní mé práce je tak hlavně koordinace všech aktivit s kolegy z gruzínské kanceláře, komunikace s našimi donory z České republiky nebo z jiných zemí a institucí, a předkládání projektových dokumentů. Moje práce je velmi různorodá a mění se podle toho, v jaké fázi zrovna naše projekty a aktivity jsou.

Georgia

Co vás na práci v Charitě nejvíce baví?

Baví mě, že můžu dělat to, o čem jsem vždycky snil. A také, že můžu přispívat k rozvoji Gruzie a dalších zemí a že pracuji s velmi přátelským týmem, který má stejné cíle jako já. Také se hodně učím o tom, jak fungují projekty v oblasti humanitární a rozvojové pomoci a o tom, co je důležité pro rozvoj Gruzie.

V Charitě pracujete už téměř rok. Je to vaše první zkušenost s prací v humanitární organizaci?

V minulosti jsem už absolvoval několik stáží v tomto oboru. Jedna byla v Ghaně a další na českém velvyslanectví ve Vídni. Pak jsem nějakou dobu pracoval pro soukromou společnost ze Švýcarska, než jsem nastoupil do Charity.

Zmínil jste, že krátce po nástupu do Charity jste přešel z juniorské pozice do jiné role v organizaci. Byl přesun na novou pozici náročný?

Převzít koordinaci gruzínské kanceláře bylo ze začátku docela náročné, protože jsem byl v Charitě teprve měsíc. Spousta činností pro mě byla úplně nová. V Gruzii navíc pracuje vynikající tým s dlouholetými zkušenostmi a některé projekty Charity probíhají v Gruzii už několik let, takže jsem se s nimi musel rychle seznámit, stejně jako s dalšími povinnostmi koordinátora projektů. Dneska už se na této pozici cítím mnohem jistější.

Georgia Caritas

Letos v létě jste také navštívil pobočku Charity Česká republika v Gruzii. Proč jste do země vyrazil a co všechno jste v Gruzii stihl vidět a navštívit?

Do Gruzie jsem jel zkontrolovat, jak běží naše projekty, na kterých v zemi pracujeme. Zejména jsem měl v plánu navštívit horské oblasti, kde prosazujeme moderní metody chovu dobytka, které mají zajistit udržitelný zdroj obživy ve znevýhodněných regionech. Navštívil jsem mnoho míst, například region Dušeti a dále pak na jihu Gruzie region Khulo v Autonomní republice Adžárie. Tato oblast pro mě byla asi nejzajímavější, protože většina Gruzínců jsou pravoslavní křesťané, zatímco v Adžárii tvoří většinu obyvatel muslimové. Islám se do této oblasti dostal díky Turkům, kteří zde vládli více než 200 let.

Jak se vám Adžárie líbila?

Lidé v Adžárii jsou velmi pohostinní a několikrát nás pozvali na kávu, sýr a další mléčné výrobky od svých krav. Tito lidé žijí tři měsíce v roce v horách a v létě pasou krávy. Když se ochladí, stáhnou se více do údolí. Turisté do oblasti Khulo v Adžárii moc nejezdí, přitom tady najdete například nádherné staré dřevěné mešity.

Georgia cows

Co dalšího jste v Gruzii viděl a zažil?

Navštívili jsme tři domovy, které v Gruzii staví Charita v rámci rozvoje alternativních sociálních služeb, kterému se dlouhodobě věnujeme. Tyto domy budou sloužit jako centra domácí péče rodinného typu pro lidi s postižením, kteří dříve pobývali ve velkých ústavech. Navštívil jsem také screeningové centrum v Zugdidi na západě Gruzie, které otevřela Charita a které je jediným screeningovým centrem pro prevenci rakoviny v západní Gruzii. 

Charita má kromě Gruzie pobočky v několika dalších zemích, například v Iráku, Mongolsku nebo Zambii. Chtěl byste některou z nich navštívit?

Určitě bych se rád podíval do všech těchto zemí, ale nejspíše ne v rámci mé práce, protože koordinuji aktivity pouze v Gruzii. Rozhodně doufám, že znovu navštívím Gruzii. Mým snem by bylo navštívit Mongolsko, Zambii a Irák. Už jsem byl v Ghaně a v Africe se mi líbilo. Zajímá mě také Blízký východ.

Co vám práce v Charitě přinesla?

Určitě schopnost adaptace, tedy přizpůsobení se novým výzvám a odolnost vůči stresu. Jsem velmi rád, že můžu pracovat pro organizaci, která působí v rozvíjejících se zemích, protože pak si člověk více váží toho, co má. Věřím také, že má naše práce hlubší smysl a dělá mi radost, když pomáháme zlepšovat životy lidí ve znevýhodněných regionech.

Láká vás stáž anebo práce v Charitě? Přidejte se k nám!

PRACOVNÍ PŘÍLEŽITOSTI A STÁŽE