Přeživší z Bejrútu vzpomíná na děsivý výbuch a děkuje Charitě za pomoc
5. srpna 2021 Aktuality

Přeživší z Bejrútu vzpomíná na děsivý výbuch a děkuje Charitě za pomoc

Ve středu 4. srpna uplynul přesně rok od ničivého výbuchu v Bejrútu, který připravil o život více než 200 lidí a zranil 17 500 dalších. Více než 250 000 lidí přišlo o střechu nad hlavou. Místní nadále potřebují pomoc a podpora zranitelných komunit v Libanonu je stejně důležitá jako kdykoli předtím. Díky českým dárcům, kteří poslali do sbírky na pomoc Libanonu přes 2 miliony korun, jsme mohli pomoci více než 300 000 lidem. Joseph je jedním z nich.

Útěk před výbuchem

Pro 57letého Josepha Ghafariho to byl běžný den. Po práci na Ministerstvu telekomunikací se jako obvykle vrátil domů. Pozdravil svou rodinu, na chvíli si odpočinul, a pak vyrazil na svou pravidelnou procházku po okolí.

Přesně v 18:07 přerušil Josephovu klidnou rutinu zvuk prvního výbuchu z bejrútského přístavu. Joseph se v tu chvíli nacházel asi kilometr od místa exploze a co nejrychleji se utíkal schovat do nedaleké školy. Druhá exploze zasáhla okolí ještě silněji a zničila téměř vše, co Josepha obklopovalo.

„Muž, který se schovával vedle mě, mi řekl, abych se nedíval na svou nohu,“ vzpomíná Joseph. Jeho noha byla při výbuchu vážně zraněna. „Nikdy předtím jsem necítil takovou bolest.“ Muž, který Josepha oslovil, se ho snažil co nejrychleji dostat do nejbližší nemocnice. Tam mu lékaři nohu amputovali. Zranění na jeho končetině bylo vážné a život ohrožující.

Výbuch zranil přes 17 500 lidí

Po dvou týdnech, několika operacích a intenzivním léčení byl Joseph propuštěn z nemocnice. Na bolest si zvyknul, protože podle svých slov nemá jinou možnost.

Několik nevládních organizací pomohlo Josephovi přizpůsobit se novému životu. Obdržel protézu, se kterou se snaží znovu postavit na nohy. „Jsem vděčný, že mě Bůh udržel naživu a ochránil mě,“ říká Joseph.

Charita nabídla Josephovi finanční pomoc

Josephovi se podařilo znovu vrátit do práce a naučil se také řídit auto levou nohou. Odmítá se vzdát svých každodenních procházek. Jeho život je ale stále velmi obtížný. Výbuch přivodil zranění i několika dalším členům Josephovy rodiny. Jeho manželka a šestadvacetiletá dcera navíc jen těžko hledají práci, aby mohly rodinu také podpořit.

Rodina žije v malém a starém bytě, který byl explozí těžce poškozen. Josephův plat stěží stačí na zaplacení nájmu, navíc musí hradit vysoké poplatky za lékařskou péči.

Charita v Libanonu pomáhá nejpotřebnějším lidem

Joseph si proto velmi váží pomoci místní Charity, která ho chvíli po explozi finančně podpořila. Nejprve obdržel příspěvek na opravu obydlí a poté i finance na pokrytí základních potřeb, jako je nájem, léky a jídlo.

Joseph je jedním z mnoha, kterým jsme pomohli v rámci projektu, jenž zahájila místní Charita Libanon bezprostředně po explozi. Pomoc kromě nás financuje také Charita Švýcarsko, Charita Německo, Charita Polsko, Charita Lucembursko a Cordaid. I díky sbírce, do které čeští dárci poslali více než 2 miliony korun, získali zranitelní lidé v Bejrútu tolik potřebnou podporu. Pomoc obdrželo už přes 300 tisíc lidí.