Wardé: Charita mi dala sílu jít dál
8. dubna 2021 Aktuality

Wardé: Charita mi dala sílu jít dál

Když Wardé, 63 letá zdravotní sestra a matka tří děti, vypráví svůj životní příběh, přívětivě se usmívá. Jeden by ani neřekl, kolik trápení a hrůz ve svém životě zažila. Smrt syna, manželství s drogově závislým, ztráta vlastního domova a nakonec exploze v hlavním městě Libanonu, kde žije. Charita pomohla Wardé postavit se na nohy a nepřestat bojovat. Za své děti, domov a lepší život.

Wardé pracovala 18 let jako zdravotní sestra v domově pro seniory. Za ušetřené peníze koupila své rodině dům, platila dětem školné. Manželství s drogově závislým partnerem jí ale nejen přinášelo nekonečnou řadu útrap, ale nakonec ji připravilo i o dům a veškerou jistotu a jen se modlila, aby tyto hrůzy skončily. ,,Kdykoliv můj muž potřeboval dávku, zbil mne i děti. Několikrát mě popálil, zranil nebo vyhodil na ulici. Bylo to utrpení,” popisuje svůj život s narkomanem.

Po 14 letech její muž zemřel a tím se zrodila naděje v nový a lepší život. Jenže jako by strasti neměly konce:,,Lékaři mi oznámili, že mému synovi zbývá posledních 6 měsíců života. Modlila jsem se ve dne v noci, přála jsem si zastavit čas.” Po smrti syna, který jí byl velkou oporou, začala mít Wardé zdravotní problémy, zhoršil se jí zrak, vypadaly zuby. A pak přišla další rána.

Wardé se rozhodla oslovit Charitu, která jí pomohla nepřestat bojovat

Další rána osudu

4. srpna 2020 měla Wardé nepříjemné tušení blížící se katastrofy. Pár sekund po explozi v bejrútském přístavu objímala doma v slzách svou jedinou dceru. Neplakala kvůli rozbitým oknům ani poničeným věcem. Exploze jí zničila zarámovanou fotografii zesnulého syna. ,,Dcera už několik měsíců beznadějně hledá práci, druhý syn se musel vrátit do Arménie a splatit půjčku, kterou si vzal, aby mohl pomoci mně i své vlastní rodině,” vysvětluje Wardé svoje počáteční zoufalství. Rozhodla se tak oslovit Charitu a zanedlouho již dostala první nabídku pomoci.

Dárcovská pomoc

To bylo možné díky penězům ze sbírky na podporu obětí bejrútské exploze, do které přispěli lidé ze Švýcarska, Německa, Polska, Lucemburska i Česka. Charita pomáhá zasaženým obyvatelům nejen materiálně a finančně, ale zajišťuje například i psychologickou péči. Wardé díky dárcům získala nárok na jednorázovou hotovostní a mimořádnou finanční pomoc, díky níž mohla uhradit dluhy a nutné výdaje na domácnost.

Wardé se svými dětmi

Modlitba za Wardé

,,Mnohokrát jsem do noci plakala, neměla jsem si za co pořídit léky,” popisuje pokorně Wardé. ,,Chci poděkovat Charitě za to, že nás v tom nenechala. Když jsme obdrželi finanční pomoc, radostí jsem skákala. Ani nedokážu popsat, jakou euforii jsem cítila.”

Je úctyhodné vidět, jakou sílu do života Wardé stále má. ,,To, co mi dennodenně dává sílu žít, je Bůh. Modlím se a děkuji za požehnání, za život a sílu. Děkuji všem, kteří mi pomohli, a modlím se za ty, které situace nutí být o hladu. Vím, jaké to je.”