Baví mě, že svoje schopnosti mohu využít pro dobrou věc, říká dobrovolnice Eliška
1. prosince 2021 Aktuality

Baví mě, že svoje schopnosti mohu využít pro dobrou věc, říká dobrovolnice Eliška

Dobrovolníci ze všech koutů světa každý den věnují svůj čas a úsilí k tomu, aby z naší planety udělali lepší místo k životu. Ať už pomáhají v domovech pro seniory, organizují osvětové kampaně o environmentálních problémech či využívají své dovednosti k nezištné pomoci, každá taková aktivita obohacuje nejen ty, kterým pomáhají, ale i dobrovolníky samotné. Přečtěte si rozhovor s naší dobrovolnicí Eliškou, která přibližuje svou motivaci, jež ji přesvědčila začít dobrovolničit.

Už za pár dní oslavíme Mezinárodní den dobrovolníků, který připadá na neděli 5. prosince. Při této příležitosti jsme vyzpovídali jednu z našich dobrovolnic. Eliška Sladovníková je studentka žurnalistiky na Karlově univerzitě a ve volném čase pomáhá zahraničnímu oddělení Charity s přípravou grafických materiálů i tvorbou textů na sociální sítě. Proč se rozhodla začít s dobrovolnictvím a co jí tato činnost přinesla do života? Na tyto a další otázky odpovídá Eliška v rozhovoru.

Kdy jste poprvé začala s dobrovolnickou činností?

Shodou okolností je dobrovolnická činnost pro Charitu mou první zkušeností s dobrovolnictvím. V Charitě jsem začala působit v lednu letošního roku, za pár měsíců to tedy bude skoro rok, kdy v Charitě vypomáhám. Samotnou mě to teď překvapilo, že je to už tak dlouho.

Momentálně pomáháte v zahraničním oddělení Charity. Jak jste se k této příležitosti původně dostala?

Před rokem jsem se rozhodla přihlásit ke studiu žurnalistiky na Univerzitě Karlově a chtěla jsem někde získat zkušenosti. Proto jsem se poohlížela po různých možnostech, jak nasbírat praxi. Narazila jsem na inzerát Charity, ve kterém hledali dobrovolníky na psaní textů na web a mně to přišlo jako skvělá příležitost. Nejenomže pomůžu skvělé organizaci, ale ještě se vzdělám a získám zkušenosti trochu jiným způsobem. Nakonec jsem skončila u práce na sociálních sítích, která mě taky velmi baví.

Dobrovolnických příležitostí je celá řada a vybrat si můžete z mnoha různých oborů. Proč jste se rozhodla začít vypomáhat zrovna v zahraničním oddělení Charity?

Jak už jsem zmínila, chtěla jsem získat více zkušeností s psaním a zároveň mám ráda cizí jazyky. Proto se mi zamlouvala tvorba příspěvků jak v češtině, tak v angličtině, nebo překlad článků. Také se zajímám o to, co se děje v různých koutech světa a přišlo mi, že se dozvím informace zase z jiného úhlu pohledu.

Ukázka grafiky, kterou Eliška tvoří na sociální sítě Charity

Můžete přiblížit, co přesně pro Charitu jako dobrovolnice děláte?

Jako dobrovolnice tvořím pro Charitu několik příspěvků na sociální sítě za měsíc. Hodně mě baví grafika, vytvářím proto jednoduché informační příspěvky, jejichž cílem je zaujmout a upozornit na důležité události, které se dějí ve světě.

To zní zajímavě. Je to náročná práce?

Občas vymyslím koncept velmi rychle, ale některá těžší témata mi zaberou delší dobu, protože se snažím, abych danou problematiku vyjádřila graficky správně a zároveň ji nijak nezlehčila nebo nezkreslila.

Co vás na dobrovolnictví nejvíce baví?

Baví mě to, že svoje schopnosti mohu využít pro dobrou věc a pomoci někomu dalšímu. Mám dobrý pocit z toho, když něco vytvořím a pak to vidím na Instagramu. Nejvíce mě těší, když má příspěvek pozitivní ohlas. Potom už můžu jen doufat, že si najde ty správně lidi a dosáhne svého cíle, ať už je to edukace uživatelů, upozornění na určitý problém nebo výzva k pomoci.

Eliška se k dobrovolnictví dostala na začátku letošního roku

K dobrovolnictví jste se dostala na začátku letošního roku. Řekla byste, že vám za tu dobu přineslo něco do života?

Určitě. Získala jsem jiný pohled na to, co se děje ve světě. Také si teď mnohem více uvědomuji, jak je v některých částech světa špatná situace. Přijde mi, že v médiích se o tom vždy mluví jen chvilku, a tak si člověk neuvědomuje, že problémy stále přetrvávají a je nutno je řešit.

Čím se zabýváte, když zrovna nedobrovolničíte?

Už jsem zmínila, že studuji na vysoké škole, a to magisterský obor žurnalistiky. Teď se s ním pořádně seznamuji a zjišťuji, jak je náročný. Jako bakalářský obor jsem vystudovala multimédia na Vysoké škole ekonomické, a pracovně se tak zabývám marketingem, grafikou nebo fotografií. Jinak moc ráda cestuji, když teda zrovna není pandemie. Na Erasmu jsem se zamilovala do Portugalska, kam se plánuji ještě minimálně jednou vrátit. Také ráda peču, hlavně brownies, kreslím nebo sportuji.

Jak vnímají vaši dobrovolnickou činnost lidé ve vašem okolí?

Přiznám se, že s přáteli či rodinou své dobrovolničení nijak zvlášť neprobírám. Spíš s nimi řeším problémy a události, o kterých píši příspěvky. Občas jsou překvapeni, když vytáhnu nějaký podrobný fakt, který mi utkví v paměti, například o situaci v Afghánistánu.

Eliška vytváří informační posty na sociální sítě

Proč si myslíte, že je dobrovolnictví důležité - jak pro ty, kterým dobrovolník pomáhá, tak pro dobrovolníka samotného?

Pro dobrovolníka je určitě důležité to, že získá nové zkušenosti a rozvine se trochu jiným směrem než v normálním pracovním prostředí. Pracovat s lidmi, kteří za něco bojují s jinou motivací, než jsou peníze a moc, je totiž něco úplně jiného. Hrozně se mi líbí, když potkám někoho, kdo je opravdu zapálený pro dobrou věc, je to vždy velmi inspirující.

Pro lidi, kterým dobrovolník pomůže, to může znamenat naději, pocit, že na ně někdo myslí a nezapomněl. Může jim to dodat také odvahu, aby o svůj život bojovali.

Co byste vzkázala lidem, kteří přemýšlí o dobrovolnictví?

Snad moje odpověď nevyzní moc jako klišé, ale pokud vás něco baví a chcete rozvinout své schopnosti, tak dobrovolnictví je skvělým způsobem, jak to udělat. Nabije vás zcela jinou energií a přece jenom, dobrý pocit za odvedenou práci je k nezaplacení.

Děkujeme za rozhovor.

Chcete se stát dobrovolníky? Přečtěte si, jak se můžete zapojit do pomoci v zahraničním oddělení Charity.