V Zambii jsme pomohli zlepšit porodní péči díky technické podpoře i vzdělávání
3. listopadu 2021 Aktuality

V Zambii jsme pomohli zlepšit porodní péči díky technické podpoře i vzdělávání

Pomoc rodičkám a čerstvým matkám je běh na dlouhou trať a musí probíhat na mnoha frontách. Své o tom ví Patriciah, která se podílela na zdravotnickém projektu Charity Česká republika v Mongu v Západní provincii Zambie.

Co obnáší starost o rodičky?

Patriciah se zúčastnila aktivit Charity na zkvalitnění porodní péče v Zambii. Jejím působištěm se stala hlavně všeobecná nemocnice v Lewanice: „Charita pomohla mateřskému oddělení nemocnice v Lewanice mnoha způsoby. Poskytla nám potřebné vybavení a zajistila technickou podporu.“ Šlo zejména o moderní diagnostické přístroje i inkubátory pro péči o předčasně narozené děti. Kromě nemocnice v Lewanice podpořila Charita Česká republika dalších šest venkovských zdravotnických center.

Právě v prostorách nemocnice se Patriciah setkává přímo s ženami, které se chystají k porodu, ale také s porodními asistentkami. „Spolupracujeme s místním zdravotnickým personálem, tedy porodními bábami. Školíme je ve všech činnostech, které se týkají péče o novorozence,“ přibližuje své aktivity Patriciah.

Pomohli jsme zlepšit zdravotní péči pro rodičky

V Zambii navíc není porod v nemocnici takovou samozřejmostí, jako to známe u nás. Dosažitelnost zdravotní péče je komplikovaná především velkými vzdálenostmi a špatnou infrastrukturou, těhotné ženy se navíc setkávají s celou řadou tradičních šamanských pověr.

Vzdělávání je klíčové

Kromě zajištění technického zázemí podpořila Charita Česká republika také porodnickou školu v Mongu. „Podpořili jsme školu, aby byla kvalitnější. Zlepšili jsme přípravu jak pro učitele, tak pro žáky,“ říká Patriciah. Pro názornou výuku jsou mimo jiné připravené i anatomické modely plodu v děloze nebo novorozenců.

Také díky práci Charity ČR se podařilo v Zambii snížit mateřskou a novorozeneckou úmrtnost o desítky procent. V letech 2013 až 2016 se mise v Zambii účastnilo několik českých lékařů a sester, kteří pomáhali se školením místního personálu. Vzdělávací aktivity Charity ČR mířily také do základních a středních škol, kde se studenti v rámci preventivních programů dozvěděli o důležitosti péče o těhotné ženy i novorozence.

Podívejte se, jak vypadá práce Patricie na videu níže:

Autor fotografií a videa: Michal Gálik