„Když ráno vstanu, uvařím kávu a trávím čas se svými kamarády,“ říká Sima a ukazuje novou kuchyni. Sima je mladá žena, která až donedávna žila ve velkém ústavu v Gruzii. Narodila se totiž s postižením a rodiče se jí vzdali. Její život se ale významně změnil k lepšímu, když se z ústavu přestěhovala do domu rodinného typu s pečovatelskou službou. „Pracuji teď v nemocnici a mám vlastní příjem. Jsem moc šťastná,” říká.
Nový domov s ohledem na individuální přání a potřeby
Přestěhovat se Sima a další klienti velkých ústavů do takzvaných domů rodinného typu mohli díky Charitě Česká republika. Ta společně s podporou České rozvojové agentury v Gruzii pomáhá lidem s postižením žít samostatně a zároveň podporuje gruzínskou vládu v procesu deinstitucionalizace sociálních služeb. To znamená přestěhovat lidi s jakýmkoliv postižením z velkých ústavů do menších domů, kde mohou mít větší soukromí a péče je více individuální.
Díky aktivitám gruzínských odborníků, gruzínského ministerstva zdravotnictví a české podpoře se už několik lidí, kteří dosud žili ve velkých ústavech v Dušeti a Martkopi, přestěhovalo do nových domovů rodinného typu s pečovatelskou službou, kde jsou brány ohledy na jejich individuální přání a potřeby.
„V Gruzii již několik let úspěšně probíhá proces deinstitucionalizace velkých ústavů a rozvoj vhodných alternativních služeb péče pro osoby s postižením. Tento proces je v závěrečné fázi a několik zbývajících ústavů prochází procesem deinstitucionalizace,“ popisuje Tamar Kurtanidze, vedoucí oddělení sociální ochrany, vnitřně vysídlených osob a politiky práce Ministerstva zdravotnictví Gruzie. „Díky podpoře Charity byly vytvořeny nové podpůrné služby alternativní péče, kde mohou osoby s postižením pokračovat ve svém životě v nezávislém prostředí podle svých zájmů a přání," dodává Kurtanidze.
Hlavní je, co si přejí lidé, kterých se stěhování týká
Maguli Shaghashvili, expertka Charity Česká republika podotýká, že nejdůležitější na práci Charity v této oblasti bylo, že nezačala psaním dokumentů, ale zjišťováním individuálních potřeb a přání lidí s postižením žijících ve velkých ústavech.
V počáteční fázi projektu byl vytvořen multidisciplinární tým složený z psychologů, ergoterapeutů, sociálních pracovníků, lékařů a psychiatrů. Tento tým pracoval jak s lidmi s postižením, tak s personálem.
„Bylo pro nás důležité pochopit, co si lidé s postižením myslí o změně svého bydliště a jaké z toho mají případně obavy. Spousta z nich bohužel skončila ve velkých ústavech nikoli kvůli ekonomickým problémům rodiny, ale kvůli stigmatizaci ve společnosti,“ říká Maguli Shaghashvili a dodává, že bylo zásadní se na proces deinstitucionalizace podívat z perspektivy těch, kterých se týká. „Díky tomu jsme zjistili, jak naši službu správně nastavit,“ vysvětluje Shaghashvili.
V současnosti existuje v Gruzii jeden typ alternativního bydlení pro dospělé osoby se zdravotním postižením - malé domovy rodinného typu, ve kterých žije 5-6 osob. Když se ale do těchto typů domovů umístí více lidí a další personál, vede to opět k institucionalizaci sociální péče. Charita Česká republika proto s finanční podporou České rozvojové agentury pořídila a zrenovovala šest domů rodinného typu, do kterých se přestěhovali lidé se zdravotním postižením žijící ve velkých penzionech v Dušeti a Martkopi.
Charita Česká republika v Gruzii
Charita Česká republika s podporou vlády České republiky již řadu let chrání práva osob se zdravotním postižením v Gruzii a poskytuje jim odpovídající služby. Od roku 2020 se věnujeme rozsáhlé iniciativě, během které podporujeme gruzínskou vládu v procesu deinstitucionalizace. Zmíněný proces zahrnuje vypracování příslušné legislativy a poskytování domovů rodinného typu a služeb pro osoby se zdravotním postižením ve státní péči.
V Gruzii dlouhodobě pomáháme rozvíjet také zdravotnické služby, zejména ve venkovských oblastech. Úzce spolupracujeme s gruzínským ministerstvem zdravotnictví na systémových změnách. Zavedli jsme například elektronický zdravotnický registr, který lékařům výrazně zjednodušuje každodenní práci. Charita pomohla také zlepšit a rozšířit služby na podporu lidí s autismem.
Zdravotní a sociální služby v Gruzii podporujeme díky finanční podpoře České rozvojové agentury.