Jak pomáhá Charita zlepšit zdravotní péči v Gruzii
2. května 2023 Aktuality

Jak pomáhá Charita zlepšit zdravotní péči v Gruzii

Gruzínské zdravotnictví dlouhodobě čelí mnoha výzvám, spojeným zejména s dostupností a kvalitou péče ve venkovských oblastech. Na venkově má často na starosti tisíce lidí pouze jeden lékař. Situaci navíc ztěžuje špatná dostupnost odlehlých oblastí. Charita Česká republika dlouhodobě pomáhá zlepšit systém zdravotní péče v Gruzie. Pracujeme na aktualizaci léčebných standardů, navyšujeme kapacity praktických lékařů a zavádíme jednotný elektronický informační registr.

Podpora lékařů na venkově

Gorerdzi Todua pracuje jako praktický lékař ve vesnici Narazeni v oblasti Zugdidi a společně se svým kolegou má na starosti 3400 pacientů. Běžně ošetřuje pacienty ve své ordinaci anebo jim nabízí konzultace po telefonu. Často se ale stane, že pacient není schopen dorazit do ordinace a potřebuje osobní prohlídku. V takovém případě Gorerdzi nasedne do svého vlastního auta a za pacientem se vydá. Zdravotní středisko, kde Gorerdzi pracuje, nemá k dispozici sanitku ani jiné auto. Gorerdzi tak k pacientům jezdí na vlastní náklady.

Kvůli velkému počtu pacientů, které má Gorerdzi na starosti, už lékař nestíhá sledovat všechny novinky v oboru. Oceňuje proto školení, kterého se mu dostalo od Charity Česká republika v Gruzii a díky finanční podpoře České rozvojové agentury.

„Pro praktické lékaře je důležité se celý život neustále vzdělávat, abychom nezaostávali za inovacemi v medicíně. Díky školení Charity jsem se seznámil s nejnovějšími informacemi v oboru a zase o něco zlepšil své vědomosti,“ pochvaluje si Gorerdzi. Ve své praxi se nejčastěji setkává s chronickými onemocněními, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka nebo průduškové astma. Dodává, že tyto nemoci je nutné neustále sledovat a pacienty pravidelně kontrolovat, aby nemuseli být posláni za specialisty, kteří často bývají jen ve velkých městech daleko od venkovských oblastí.

Gorerdzi Todua pracuje jako praktický lékař ve vesnici Narazeni a se svým kolegou má na starosti 3400 pacientů

Charita Česká republika podporuje venkovské lékaře v 16 ambulancích v regionu Dušeti a v 28 ambulancích v Zugdidi. Naše pomoc se zaměřuje především na školení lékařů a navyšování kapacit v oblasti služeb pro pacienty. 

Informační systém usnadňuje péči

Lékařům nejen na gruzínském venkově usnadňuje práci elektronický zdravotnický registr, který Charita Česká republika v zemi zavádí. Registr výrazně zjednodušuje každodenní práci - místo papírové dokumentace si lékaři všechny informace o pacientech najdou v elektronickém registru.

Systém zaváděný Charitou slouží nejen jako centrální informační registr pacientů a poskytnuté zdravotní péče, ale zajišťuje také sdílení dat s dalšími vládními informačními systémy. Díky tomu umožňuje komplexní sledování kvality primární péče a její standardizaci. Řada venkovských zdravotnických zařízení v Gruzii dosud nedisponuje vlastním elektronickým registrem pacientů, a tak mohou využít nově zaváděný informační systém jako databázi svých pacientů a poskytnuté péče.

Elektronický informační registr pomohl zajistit také monitoring šíření nákazy během pandemie koronaviru a efektivně zvládnout očkování proti covidu-19. Klíčovým nástrojem ke zvládnutí pandemie v zemi se stal takzvaný COVID Lab, který jsme v Gruzii ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví spustili.

Lékařům nejen na gruzínském venkově usnadňuje práci elektronický zdravotnický registr, který Charita Česká republika v zemi zavádí

Charita vyškolila gruzínské lékaře v používání elektronického registru a poskytla jim supervizi. Zorganizovali jsme celkem 139 online školení, 132 osobních supervizí a 205 online supervizí. Zdravotnický personál venkovských ambulancí díky tomu zvýšil svou pracovní kompetenci a podařilo se zvýšit kvalitu vytvářené lékařské dokumentace. Díky supervizím dokázali zdravotníci zlepšit systém evidence pacientů a začali používat elektronickou lékařskou historii ve zkušebním režimu. Do řešení a prevence běžných problémů v primární zdravotní péči jsme pomohli zapojit i zdravotní sestry.

Elektronické systémy už fungují v oblastech Dušeti a Zugdidi a v několika zdravotnických zařízeních v městech Tbilisi a Kutaisi v pilotním režimu. Charita následně předá systém gruzínskému Ministerstvu zdravotnictví pro jeho zavedení napříč celou zemí.

„Dosud neměli doktoři v ordinacích na venkově možnost vyplňovat elektronicky zdravotní záznamy pacientů. Systém zavedený Charitou Česká republika jim pomůže zlepšit kvalitu poskytované péče a mít ucelený přehled o všech pacientech a jejich zdravotním stavu,“ říká Rusudan Chkhubianishvili, projektová manažerka Charity Česká republika v Gruzii.

Zdravotnictví v Gruzii podporujeme díky finanční podpoře České rozvojové agentury.