Nino Paatashvili rozjela centrum pro rozvoj dětí ze svého domu. Dnes pomáhá více než 300 dětem v Gruzii, včetně dětí s autismem
28. března 2024 Aktuality

Nino Paatashvili rozjela centrum pro rozvoj dětí ze svého domu. Dnes pomáhá více než 300 dětem v Gruzii, včetně dětí s autismem

Duben je měsícem zvýšení povědomí o autismu. U této příležitosti jsme vyzpovídali Nino Paatashvili, ředitelku Centra pro rozvoj dětí v gruzínském Telavi. Centrum v malém městě v Gruzii podporuje rozvoj dětí od svého založení v roce 2000. Centrum podpořila také Charita Česká republika, jež úzce spolupracuje s gruzínskou vládou na rozvoji sociálních a zdravotních služeb. Charita se dlouhodobě zasazuje o zavedení služeb pro děti, které v regionu chybí, včetně služeb pro děti s autismem.

Centrum pro rozvoj dětí v gruzínském Telavi provozujete již téměř čtvrtstoletí. Jaké byly vaše začátky a jak centrum funguje dnes?

Odjakživa jsem chtěla pomáhat dětem. Jsem vystudovaná pediatrička a navíc jsem si udělala kurz jako sociální pracovnice a přemýšlela jsem, jak ještě dětem pomoci. Založila jsem proto rozvojové centrum pro děti. Začínali jsme přímo z mého domu, kam docházelo devět dětí. Po nějaké době, kdy do centra přicházelo stále více dětí, jsme přistavěli další prostory. Také úřady v Telavi si všimly, že se našemu centru daří a podpořily nás v rozvoji. Když se centrum dále rozrůstalo, přestěhovali jsme ho z mého domu do nových prostor. Dnes naše programy pomáhají více než 300 dětem, z čehož máme obrovskou radost.

V centru máme pět různých programů. První z nich se zaměřuje na rozvoj dětí. Pak máme také denní centrum pro osoby se zdravotním postižením a program pro děti s autismem. Zřídili jsme také předškolní zařízení, které zahrnuje vzdělávání a ranou intervenci. Poslední program, který v centru máme, je domácí péče o děti.

Charita Česká republika rozvíjí služby pro osoby s autismem v Gruzii řadu let a podpořila také rozvoj vašeho centra. Můžete přiblížit, jak konkrétně tato podpora vypadá?

V roce 2015 začala Charita Česká republika v Gruzii působit v oblasti primární zdravotní péče a my jsme se dozvěděli, že bude podporovat a rozvíjet také služby péče o děti. Obrátili jsme se proto na místní úřady, které s Charitou úzce spolupracují, a požádali jsme je o vyškolení našich dvou specialistů. Díky podpoře tak tito naši zaměstnanci absolvovali terapeutický kurz. V roce 2016 jsme začali spolupracovat přímo s Charitou Česká republika. Chtěla bych tímto Charitě moc poděkovat za podporu a velmi příjemnou spolupráci.

Díky tomu, že Charita umožnila našim zaměstnancům absolvovat terapeutický kurz, tak dnes máme v Telavi velmi kvalitní služby pro osoby s autismem. Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou se naši zaměstnanci na kurzu naučili, byla identifikace autismu u dětí. Zásadní součástí kurzu byla také samotná supervize, během které k nám jezdili odborníci z Centra pro rozvoj dítěte při státní univerzitě Illiad, kteří dohlíželi na pracovní proces a posuzovali kvalitu výsledků naší práce. Díky Charitě také naše centrum získalo speciální vzdělávací pomůcky a dva naši odborníci, psycholog a psychiatr, prošli potřebným školením.

Nino ve svém centru pro rozvoj dětí

Zmínila jste, že s Charitou spolupracujete už od roku 2016. Čeho si na této spolupráci vážíte a co se pro vaše centrum díky podpoře Charity změnilo?

Dříve museli rodiče cestovat se svými dětmi až do hlavního města Tbilisi, aby zjistili, zda jejich děti mají autismus. U nás v Telavi totiž chyběly potřebné služby pro identifikaci autismu. Dnes díky podpoře Charity můžou rodiče přicházet s dětmi rovnou do našeho centra. Navíc spolupracujeme se všemi důležitými institucemi, kterými děti procházejí. Naši odborníci tak například školí na včasnou intervenci pracovníky zdravotních služeb a učitele v mateřských školách a spolupracují se školkami a školami, kam děti docházejí. Některé děti, které využívají služeb našeho centra, docházejí do školek přímo v Telavi, proto je pro nás zásadní, že Charita podporuje mateřskou školu v Telavi a školí tamní učitelky. Spolupráce a společné porozumění mezi oběma institucemi je zásadní.

Když jsme s Charitou začali v roce 2016 spolupracovat, docházely do našeho centra pouze čtyři děti s autismem. Charita podpořila zapojení těchto dětí a financovala pro ně všechny důležité lekce v našem centru. Dnes máme v našem programu pro děti s autismem 40 dětí. Nadále pokračujeme v programu i poté, co projekt Charity v Telavi skončil. Získali jsme podporu města a náš program tak nadále funguje.

Už jste částečně zmínila, jak se služby pro děti s autismem v Gruzii v posledních letech výrazně zlepšily. Jak situace vypadá dnes?

Když jsme začali poskytovat služby pro děti s autismem, řada rodičů nebyla schopna rozpoznat, že jejich děti mají autismus. Obvykle si mysleli, že se jen chovají jinak než ostatní děti. Jedna z maminek dlouho nemohla pochopit chování a charakteristiky svého dítěte, ale dnes s námi aktivně spolupracuje a naše centrum podporuje. Brzy se také stane školitelkou v centru. I když je v oblasti služeb pro děti s autismem stále co vylepšovat, situace se výrazně zlepšila. Také pediatři jsou dnes mnohem znalejší a dokáží situaci lépe posoudit. V dnešní době je rozpoznání autismu běžnější než kdysi, ale stále je co zlepšovat.

Vývojové centrum pro děti v Gruzii

Co máte na práci ředitelky v centrum pro rozvoj dětí nejraději?

Na mé práci mám ráda úplně všechno. Moje práce je můj život. Povoláním jsem pediatrička, ale vždy jsem hledala cesty, jak se dále rozvíjet a jak co nejvíce pomoci dětem. Proto jsem si také udělala certifikovaný kurz pro sociální pracovníky. Jsem nadšená, že mám v centru tak skvělý personál a spoustu úžasných dětí.

Vaše centrum pro rozvoj dětí v Telavi ušlo za poslední roky obrovský kus cesty. Jaké plány máte do budoucna?

Chceme rozvíjet denní centrum pro děti s těžkým postižením, včetně autismu. Dále tady chceme zřídit také vzdělávací centrum pro rodiče. Kromě toho plánujeme místo běžných zdrojů energie pořídit solární panely. Doufáme, že se nám na to podaří získat nějaké finanční prostředky. To by nám mohlo umožnit otevřít denní centrum.

Charita Česká republika dlouhodobě podporuje rozvoj služeb pro osoby s autismem v Gruzii

Charita Česká republika se v Gruzii zaměřuje především na rozvoj zdravotnictví a zvyšování dostupnosti a kvality péče, především ve venkovských oblastech. Zároveň se věnujeme rozvoji sociálních služeb. Ve spolupráci s tamním Ministerstvem zdravotnictví přinášíme systémové změny ve zdravotnictví a sociálních službách.

Díky finanční podpoře České rozvojové agentury se nám podařilo zlepšit a rozšířit služby na podporu lidí s autismem. Ve vybraných školkách jsme zavedli inklusivní třídy, do kterých docházejí děti s autismem. Vyškolili jsme vychovatele v gruzínských školkách a poskytli jsme školení v inklusivním vzdělávaní pro specialisty. Podařilo se nám také připravit vhodný model inklusivního vzdělávání pro použití napříč Gruzií. Zasadili jsme se také o zásadní změny v přístupech k lidem s autismem na celostátní úrovni. Vypracovali jsme standardy a směrnice pro zajištění kvality služeb, které schválilo gruzínské ministerstvo zdravotnictví.

Charita se také zasazuje o zásadní změny v přístupech k lidem s poruchami autistického spektra na celostátní úrovni. Vypracovali jsme  standardy a směrnice pro zajištění kvality služeb, které schválilo gruzínské Ministerstvo zdravotnictví.

Přidejte se a pomáhejte s námi. Darujte speciální vzdělávací pomůcky a pomůžete znevýhodněným dětem nezůstat na okraji společnosti. 

Darujte speciální vzdělávací pomůcky