Noe z Gruzie trpí poruchou autistického spektra. Díky Charitě dělá velké pokroky
8. září 2022 Aktuality

Noe z Gruzie trpí poruchou autistického spektra. Díky Charitě dělá velké pokroky

Děti s poruchou autistického spektra čelí v Gruzii různým problémům. Diagnózu se často nedaří včas identifikovat, ale potíže představují i nákladné terapie a často lokálně nedostupné inkluzivní vzdělávací instituce. Charita proto pomáhá dětem, jako je Noe, zlepšením kvality a dostupnosti vhodných škol a školek spolu s terapiemi.

Noe dělá díky inkluzivní školce velké pokroky

Noemova máma Gvantsa zjistila, že její syn trpí poruchou autistického spektra při rutinní návštěvě u dětské lékařky. Doktorka si všimla, že tehdy 18měsíční chlapec nereaguje na oslovení. Gvantsa proto na doporučení neuropsychologů zapsala svého syna do centra terapie autismu v západogruzínském městě Batumi.

„Ze začátku jsem o autismu nic moc nevěděla. Informace jsem sháněla hlavně na internetu. Celkem jsme vystřídali 3 školky, protože v žádné z nich mu učitelky nemohly věnovat takovou pozornost, jakou potřeboval,říká Gvantsa.

Rodina se přestěhovala do města Zugdidi. Dozvěděli se, že je zde otevřená inkluzivní školka pro děti s poruchou autistického spektra, která funguje díky podpoře Charity Česká republika. „Noe je tady 8 měsíců. Za tu dobu udělal neuvěřitelný pokrok. V komunikaci používá delší věty, víc se směje a bez problémů zvládá pevnou stravu. Jsem moc vděčná za tuto profesionální pomoc. Je moc důležité o poruchách autistického spektra mluvit otevřeně, aby se lidem dostala co nejlepší péče. Stigmatizace lidí s touto diagnózou pak rychleji vymizí,říká Gvantsa.

inkluzivní školka pro děti s poruchou autistického spektra

Charita pomáhá zlepšovat dostupnost a kvalitu služeb pro lidi s poruchou autistického spektra

Charita Česká republika zlepšuje dostupnost a kvalitu služeb pro osoby s poruchami autistického spektra díky finanční podpoře od České rozvojové agentury. Za tímto účelem jsme vybrali tři školky, které poskytují vhodné inkluzivní podmínky pro děti s poruchami autistického spektra. Naše organizace vybavila takzvané přechodové skupiny pro dětské terapie. Dále jsme vyškolili 192 vychovatelů v gruzínských školkách a poskytli jsme školení v inkluzivním vzdělávání pro 45 specialistů. Podařilo se nám tak připravit vhodný model inkluzivního vzdělávání, který mohou používat ostatní obce po celé Gruzii.

Charita se také zasazuje o zásadní změny v přístupech k lidem s poruchami autistického spektra na celostátní úrovni. Vypracovali jsme  standardy a směrnice pro zajištění kvality služeb, které schválilo gruzínské Ministerstvo zdravotnictví.