Za svůj život vděčím včasnému screeningu rakoviny, říká Gruzínka
4. února 2021 Aktuality

Za svůj život vděčím včasnému screeningu rakoviny, říká Gruzínka

Když 46letá Darejan Berishvili dorazila na rutinní prohlídku do nově otevřeného screeningového centra ve svém rodném městě Zugdidi, čekala, že bude vše bez problémů. Cítila se zdravě, proto ji výsledek testování překvapil. Zjistilo se totiž, že Darejan má v prsu maligní nádor ve druhém stádiu.

Darejan Berishvili podstoupila vyšetření ve screeningovém centru, které v Gruzii otevřela Charita Česká republika s finanční podporou České rozvojové agentury. Centrum, které zahájilo činnost v říjnu 2019, umožňuje bezplatné testování na rakovinu pro obyvatele žijící v regionu Samegrelo-Horní Svanetie. V této oblasti se poslední desetiletí vyskytuje největší počet případů rakoviny v zemi.

Místním vysvětlujeme, proč je screening důležitý

„Rozdíl v míře úmrtnosti na rakovinu mezi rozvinutými a rozvojovými zeměmi je z velké části způsoben úspěšnou detekcí v rané fázi nemoci,“ vysvětluje Ioseb Abesadze, ředitel Centra pro prevenci rakoviny v Tbilisi. „A v tom hraje screening klíčovou roli,“ dodává Abesadze.

Ke screeningu rakoviny má ale v Gruzii přístup pouze 12-15 procent obyvatel. K účinnému snížení úmrtnosti na rakovinu by podle ředitele Abesadzeho bylo potřeba vyšetřit přibližně 40-60 procent cílové populace.

Charita Česká republika otevřela screeningové centrum ve městě Zugdidi v říjnu 2019

Nedostatek informací, strach a stigma kolem rakoviny způsobují, že se stále mnoho lidí odmítá screeningu podrobit.

„Abychom to změnili, chodíme od domu k domu a od člověka k člověku předáváme zprávu o tom, že 30-50 procentům všech případů rakoviny lze předcházet, pokud budeme vést zdravý životní styl a pravidelně chodit na lékařské prohlídky,“ vysvětluje Tamuna Kurtanidze, projektová manažerka Charity Česká republika v Gruzii.

Preventivní vyšetření může zachránit život

Lékaři v gruzínském regionu Samegrelo-Horní Svanetie, kde je historicky míra rakoviny vysoká, se shodují, že místní snahy šířit osvětu o důležitosti pravidelného screeningu se vyplácejí.

Preventivní vyšetření totiž může odhalit rané stadium rakoviny, a tím i zachránit život. Tak jako tomu bylo v případě Darejan Berishvili, která po diagnóze podstoupila úspěšnou operaci v Kutaisi.

„Tomu, že byl nádor objeven ve stále relativně rané fázi, pravděpodobně vděčím za svůj život a své zdraví,“ potvrzuje Berishvili.

Centrum screeningu, které v Gruzii otevřela Charita Česká republika, už poskytlo bezplatné vyšetření zhruba 1600 lidem. A to i přes omezení, která přinesla pandemie koronaviru, jako bylo například dočasné uzavření screeningového centra. Osvěta o důležitosti prevence a vyšetření na rakovinu se v minulém roce dostala k 1800 lidem.