Základní pomoc se daří zajistit. Hlavní teď bude příprava na deště a zimu, říká z Maroka Kateřina Velíšková z Charity Česká republika
16. září 2023 Aktuality

Základní pomoc se daří zajistit. Hlavní teď bude příprava na deště a zimu, říká z Maroka Kateřina Velíšková z Charity Česká republika

V noci z 8. na 9, září zasáhlo Maroko tragické zemětřesení. Bezmála 3000 lidí přišly o život, řada vesnic v oblasti Velkého Atlasu byla takřka kompletně zničena. Charita Česká republika obratem vyhlásila humanitární sbírku a vyslala na místo svoji zástupkyni, regionální manažerku Kateřinu Velíškovou. Jak vypadá situace týden po zemětřesení? Jak na místě pomáhá Charita a jaké jsou plány další pomoci s obnovou zasažených oblastí? I o tom jsme si s Kateřinou Velíškovou povídali.

Darujte na pomoc po zemětřesení

Celý tento týden zajišťujete v Maroku pomoc lidem zasaženým katastrofálním zemětřesením. Jaká je situace v zemi v této chvíli?

Zemětřesení zasáhlo až 300 tisíc lidí, nejvíce postižené jsou horské vesnice Velkého Atlasu obývané Berbery. Zatímco například v turisticky oblíbeném Marrákeši je situace poměrně stabilní a následky otřesů nejsou tak zřetelné, v horách je situace úplně jiná. Velká většina domů v řadě vesnic se zřítila nebo je závažně poničená, v mnoha rodinách zahynuli takřka všichni příbuzní. Ti, co přežili, přišli nejen o své blízké, ale mnohdy také o veškerý majetek. Přebývají v provizorních přístřešcích a stanech a jsou odkázáni na humanitární pomoc.

Zasažená vesnice zemětřesením v Maroku. Foto Fiona Mirebeau

Horské oblasti jsou hůře dostupné a v prvních dnech po zemětřesení bylo kvůli sesuvům půdy a všudypřítomným troskám složité se na mnoho míst dostat. Jaká je situace teď?

Zemětřesení bohužel zablokovalo přístup do mnoha zasažených míst, a především do odlehlejších oblastí se pomoc dostávala velmi komplikovaně a pomalu. Situace se ale rychle lepší. Nutno říct, že místní vláda zareagovala na katastrofu poměrně dobře a armádě, která pomoc v horských oblastech koordinuje, se podařilo velkou většinu hlavních cest zprůchodnit a pomoc se dostává všude tam, kde je potřeba. Na řadě míst se již podařilo zajistit základní potřeby, jako jsou stany, dodávky potravin, vody či latríny, aby se předešlo šíření infekčních nemocí.

Jak konkrétně se na poskytování pomoci podílí Charita?

Charita Česká republika okamžitě vyhlásila na pomoc zasaženým lidem sbírku a já jsem již krátce po zemětřesení odletěla do Maroka, abychom se mohli do poskytování pomoci bezprostředně zapojit. Již od sobotního rána se rozjela intenzivní humanitární pomoc organizovaná místní Charitou Maroko, se kterou jsme se domluvili na spolupráci. Pobočka v Marrákeši se stala jakýmsi koordinačním centrem, kam lidé nosí potřebnou pomoc, jako je oblečení, deky, potraviny či hygienické potřeby. Zde se pomoc třídí, připravují se potravinové a hygienické balíčky, nakupuje se další potřebný materiál a následně se pomoc distribuuje do zasažených horských vesnic či do komunit přímo v Marrákeši. Charita zároveň provádí zhodnocení konkrétních potřeb zasažených obyvatel tak, aby byla zajištěná pomoc opravdu efektivní a smysluplná.

Pomoc v zasažebých oblastech. Foto: Fiona Mirebeau

Co lidé v zasažených oblastech momentálně nejvíc potřebují?

Jde především o základní potřeby, jako jsou bezpečné přístřeší, deky, pitná voda, potraviny, hygienické potřeby, oblečení, léky, generátory …. Ale třeba také hračky a další aktivity pro děti, aby se mohly zabavit a alespoň na chvíli se odpoutat od katastrofy, která je postihla. Momentálně panuje v Maroku poměrně horké počasí, brzy ale přijde období intenzivních dešťů a následně zima a na ně není většina současných stanů připravená; mnoho z nich například není nepromokavých. V plánu je výstavba kolektivních ubytovacích center, ale dá se předpokládat, že řada obyvatel nebude chtít ze svých vesnic odejít. Ti, kteří zůstanou, budou potřebovat intenzivní pomoc.

Zasažená oblast je poměrně rozsáhlá a koordinace pomoci je nepochybně složitá. Do pomoci je zároveň zapojena řada aktérů. Jak se daří předcházet chaosu a zajistit, aby se pomoc dostala opravdu všude tam, kde je potřeba?

Dobrá a efektivní koordinace je naprostý základ. Bez ní by se mohlo stát, že se pomoc v některých oblastech hromadí, a naopak v jiných se jí nedostává. Hlavní koordinační role se v Maroku úspěšně ujala místní armáda. I v rámci samotné Charity, která získala povolení na poskytování pomoci v jedné z horských oblastí, existuje propracovaný systém zaznamenávání potřeb, poskytnuté pomoci a jejího dalšího plánování.

Vesnice zasažení zemětřesením v Maroku. Foto: Fiona Mirebeau.

Na sbírku na pomoc zasaženým obyvatelům Maroka dárci přispěli již bezmála dva miliony korun. Jak plánuje Charita Česká republika finance využít k zajištění další pomoci?

Moc děkujeme všem, kteří se rozhodli pomoci. Je neskutečné, jaká vlna solidarity se v Maroku i v jiných zemích včetně Česka zvedla. Finanční prostředky ze sbírky momentálně putují na zajištění bezprostřední humanitární pomoci, jak jsem říkala výše. Brzy ale plánujeme zaměřit se na to, co by mohlo být již za pár týdnů palčivým problémem. A to je fakt, že stávající stany a přístřešky jsou na deště, které brzy přijdou, naprosto nedostačující a na zimu jsou zcela nevyhovující. Je potřeba pomoci zasaženým obyvatelům zajistit kvalitní nepromokavé a zateplené stany a další vybavení, aby dokázali krutou horskou zimu v relativním pohodlí přežít. Nejde ale jen o ubytování pro jednotlivé rodiny. Zemětřesení poničilo i školy a další veřejné budovy a je zapotřebí, aby se děti měly co nejdříve kam vrátit do školy. Mnoho lidí zároveň přišlo o svoje zdroje obživy, které už nedokáží sami bez pomoci obnovit. Plánujeme tak využít své rozsáhlé zkušenosti z obnovy Iráku a pomoci lidem s obnovou jejich živobytí.

Děkujeme za rozhovor.