Život na misi během pandemie koronaviru: Jak to vypadá v Mongolsku?
16. února 2021 Aktuality

Život na misi během pandemie koronaviru: Jak to vypadá v Mongolsku?

Onemocnění Covid-19 je už téměř rok součástí našich životů. Zajímá vás, jak se s pandemií vypořádaly mise Charity Česká republika ve světě? Mongolsko zaznamenalo první případ lokálně přenášené nákazy až v listopadu. Už od začátku loňského roku ale zavádělo opatření. Co se změnilo na naší práci a jak jsme pomáhali lidem, které krize těžce zasáhla? Odpovídá Jana Žilková, vedoucí mise Charity Česká republika v Mongolsku.

Mongolsko si užívalo relativně dlouhé období bez lokálně přenášeného případu nákazy. Jana Žilková přibližuje život během pandemie koronaviru v MongolskuVděčilo za to i tomu, že opatření začalo zavádět okamžitě potom, co se virus objevil v sousední Číně. Mongolsko ihned uzavřelo hranice s Čínou, zavedlo povinnost nošení roušek na veřejných místech, zavřelo školy i obchody a služby, které nebyly nezbytné. První lokálně přenášené případy nákazy se v zemi objevily 11. listopadu a k dnešnímu dni je celkový počet případů v Mongolsku 2416. Nemoci podlehli dva lidé.

Jana Žilková přibližuje život během pandemie koronaviru v Mongolsku. Jak ovlivnila pandemie práci Charity Česká republika v zemi? Co ji na pandemii v Mongolsku nejvíce překvapilo?

Co se ve vaší práci nejvíce změnilo od začátku pandemie?

Mívala jsem tři až pět schůzek denně, na které jsem cestovala přes celé město. Díky tomu, že se většina těchto setkání teď odehrává online, nemusím trávit svůj čas přemisťováním se z místa na místo anebo v dopravní zácpě. Místo toho tento čas využívám efektivně. Zároveň ale doufám, že se k osobním setkáním brzo vrátíme, protože mi chybí osobní interakce a potkávání nových lidí, což je přes internet téměř nemožné.

Online schůzky ale budou rozhodně hrát obrovskou roli i v post-covidovém světě. Mongolsko je obrovská země a pouze díky digitálním technologiím jsme schopni komunikovat s lidmi ze všech 21 provincií bez zbytečného cestování.

Pandemie koronaviru přinesla do života každého z nás nejrůznější překážky. S jakými problémy se potýkala mise Charity Česká republika v Mongolsku?

Pro naši práci je velmi důležité potkávat nové lidi a zájmové skupiny, a navazovat tak kontakty. To nám pandemie překazila. Networking představuje podstatnou část práce v našem sektoru, protože nám otevírá dveře k novým partnerstvím a ideálně i k dalšímu financování našich projektů a aktivit. To je teď nemožné. I přesto se snažíme různé organizace a instituce oslovit alespoň online. Do kanceláře chodíme jen pokud je to nezbytné a nadále pracujeme z domu.

Mongolsko zavádělo opatření proti šíření koronaviru už na začátku loňského roku

Zvládlo si podle vás Mongolsko poradit s vypuknutím pandemie v zemi?

Mongolsko podle mě zvládlo pandemii celkem dobře. Rychlá reakce na pandemii není v Mongolsku nic nového. V roce 2003 přijala mongolská vláda podobná opatření ke zpomalení šíření SARS mezi populací. Mongolsko má relativně malý počet obyvatel, 3,3 milionu, a více než 50 procent jich bydlí v hlavním městě Ulánbátaru.

Země si užívala relativně dlouhé období bez jakéhokoli případu nákazy Covid-19. To se změnilo až v listopadu 2020. V první polovině listopadu se potvrdily 2 případy nákazy a od té doby se koronavirus stal součástí našeho života.

Mongolsko zavádělo opatření proti šíření koronaviru ještě před tím, než se v zemi potvrdily první lokálně přenášené případy nákazy. Jak zareagovalo ve chvíli, kdy se nemoc Covid-19 v Mongolsku objevila?

Od té doby, co se v zemi objevily první lokálně přenášené případy nákazy koronavirem, už jsme měli dva zákazy vycházení. Třetí, který je velmi přísný, zavádí vláda mezi 11. a 23. únorem. Během této doby nefunguje žádná veřejná doprava, nemůžeme cestovat osobními auty a jen jedna osoba z domácnosti může jít do nejbližšího obchodu s potravinami nebo do lékárny. Všechny obchody a služby, které nejsou nezbytné, jsou zavřené. Zároveň je zákaz cestování mimo město nebo do města.

Jak teď vypadá život v Mongolsku?

Všichni se snažíme přizpůsobit „novému normálu“. Stále musíme nosit roušky, vyhýbat se davům a zároveň si udržovat dobrou náladu a zdraví jak po fyzické, tak po psychické stránce. Nejchladnější období v Mongolsku je pomalu za námi, a ačkoli je stále brzo na to mluvit o jaru, tak už je pobyt venku přece jen o něco snesitelnější. Všichni si přejeme utéct z města do krásné přírody mongolského venkova a doufáme, že to bude brzo možné. Myslím, že jsme se naučili být trpělivější. Stejně nic nezmůžeme, kromě toho, že vyčkáme a udržíme si dobrou náladu.

Do obchodu může jít v Mongolsku jen jedna osoba z domácnosti

Můžou do Mongolska přicestovat cizinci?

Vzhledem k tomu, že do Mongolska létá každý měsíc jen několik charterových (repatriačních) letů, tak je velmi obtížné sehnat letenky. Cizinci, kteří mají v Mongolsku příbuzné nebo ti, kdo v Mongolsku pracují, sem mohou přicestovat, ale jak jsem zmínila, sehnat letenky je velmi těžké.

Charita Česká republika v Mongolsku pomáhá těm nejzranitelnějším lidem. Jak je ovlivnila pandemie koronaviru?

Lidé, kterým pomáháme, těžce doplácí na současnou krizi. Pracujeme totiž s velmi zranitelnými skupinami lidí, včetně dětí, osob se zdravotním postižením, s neoficiálními sběrači odpadu a s mnoha dalšími. Tyto lidi koronavirová krize hodně zasáhla a jejich příjmy dramaticky klesly. Mongolská vláda sice přijala několik opatření, například zvýšila přídavky na děti nebo rozdala stimulační balíčky zranitelným skupinám, mnoho z nich ale stále nedokáže pokrýt své základní potřeby.

Jak se Charita zapojila do pomoci během pandemie a jak těmto lidem pomohla se zvládnutím krize?

Od začátku krize jsme v Mongolsku pomáhali lidem, kteří to nejvíce potřebují. Podpořili jsme sirotčinec v Ulánbátaru darem přes 3000 eur (asi 77 200 korun). S finanční podporou Evropské unie jsme navíc zakoupili humanitární balíčky v hodnotě více než 20 000 eur (asi 515 000 korun) a předali je Červenému kříži v Mongolsku. Pomoc dostalo 520 domácností a zranitelných skupin, včetně zmíněných sběračů odpadu, osob se zdravotním postižením, rodin s malými dětmi, žijících na okraji Ulánbátaru, a mnoho dalších.

Zavedla se přísná opatření, místní je ale poctivě dodržují

Kdy se v Mongolsku začne očkovat proti onemocnění Covid-19?

Očkování není momentálně v Mongolsku k dispozici. Země požádala o podporu v rámci mechanismu COVAX. 4.února vyšlo oznámení, že Mongolsko obdrží okolo 180 000 vakcín, ale nevíme o žádných dalších podrobnostech.

Co vás na pandemii v Mongolsku nejvíce překvapilo?

Překvapilo mě, jak rychle a bez jakéhokoli váhání přijali místní skutečnost, že se bude zavádět několik opatření, a tím se omezí jejich osobní svoboda. Já jsem naposledy cestovala do Evropy před více než 18 měsíci, a přestože mi domov velmi chybí, tak situace v Mongolsku je stabilnější a uvolněnější. Samozřejmě je tady zavedeno mnoho přísných opatření, ale lidé jsou na to zvyklí a dodržují nezbytná pravidla.

Charita Česká republika v Mongolsku pomáhá zlepšit systém recyklace plastů a zaměřuje se také na práci s mladými lidmi, které učí, jak se prosadit a nastartovat kariéru.

Zajímá vás, jak se žije na misi během pandemie koronaviru? V příštím rozhovoru vám přiblížíme, jak to vypadá na misi Charity Česká republika v Gruzii.