Gruzínka Mzia: překonala rakovinu a založila vlastní klub
19. ledna 2016 Gruzie

Gruzínka Mzia: překonala rakovinu a založila vlastní klub

V rámci vzdělávání o onkologických onemocněních se pracovníci Charity ČR setkali v gruzínském Lančchuti v provincii Guria s Mziou – ženou, která překonala rakovinu a založila v Lančchuti klub Vítězných žen. Nechala se vyzpovídat Janou Koprivňákovou o tom, jaké zkušenosti díky nemoci získala.

Vzpomenete si, co se vám během nemoci zdálo jako nejtěžší?

V roce 2010 mě vyšetřili v rámci screeningového programu a zjistili druhé stadium zhoubné rakoviny. Všechno kolem se zhroutilo, myslela jsem, že se můj život blíží ke konci a přepadaly mě deprese. Po operaci mě čekalo 12 procedur chemoterapie, rádiová terapie a pokračující hormonální léčba. V té době jsem se setkala s Tinou Beruchashvili, vedoucí screeningového centra. Právě v Tbilisi zakládala klub Vítězných žen zaměřující se na pooperační rehabilitaci onkologických pacientů. Stala jsem se jeho první členkou.

 

Měla jste dříve nějaké příznaky?

Rozhodně ne. Ale trochu mě pobolívala levá paže, když jsem zvedala těžké předměty.

 

Čeho jste se po zjištění nemoci bála nejvíc?

Prvně mi na mysl přišly moje děti. Neviděla jsem nic důležitějšího než je. Naštěstí můžeme být stále spolu.

 

Jednalo se tedy o těžké časy i pro vaši rodinu. Jak vás podpořila?

Podporu mi věnovali všichni, zejména pak manžel. Opravdu velkým problémem se přitom staly peníze. Chirurgie a ostatní náklady vyšly na 25 000 Lari (cca 255 255 Kč), které se rodina i příbuzní snažili sehnat. Jen díky nim ještě žiju.

 

Založila jste klub Vítězných žen v Lančchuti (druhý v celé Gruzii). V čem spočívá vaše motivace pomáhat druhým?

Tohle nyní znamená můj život. Nemohu již bez podobné práce existovat. My se zkušenostmi s rakovinou se v klubu setkáváme a diskutujeme, kdo potřebuje jaký druh podpory nebo pomoci. Kromě klubu se snažíme rovněž prosadit screeningový program jako prioritu sociálního programu místních obcí. Vozíme ženy z Lančchuti na vyšetření do Tbilisi a obce nám naštěstí hradí dopravu. Během jednoho roku se jednalo o 250 žen. Z nich u sedmi diagnostikovali zhoubný nádor, devíti ženám fibroadenom prsu a pět podstoupilo chirurgické zákroky. Klub také poskytuje psychologickou pomoc a pořádá kulturní aktivity.

Nikdo z nás přece není odolný, nikdo neví, jestli se nazítří ještě probudí. Učíme ženy necítit se špatně kvůli věcem, které v životě nehrají hlavní roli. Vyzýváme členky k péči o sebe samé, vždyť každá z nás, obyčejných žen, potřebuje podporu, starostlivost a teplo. Přála bych si, aby osoby bez podobné zkušenosti uměly ženám s onkologickým nálezem projevit pochopení a podporu.

 

Charita ČR školí v Gruzii lékaře, zdravotní sestry i běžné obyvatele v oblasti prevence, diagnostiky i léčby onkologických onemocnění. Stejně tak o celé problematice šíří povědomí. V zemi trpící na velkou chybovost lékařských diagnóz totiž na rakovinu zemře až 4,6 % místní populace. Projekt byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Česká rozvojová agentura (logo).