Thuští farmáři využívají šance pro rozvoj celé oblasti
12. března 2015 Gruzie

Thuští farmáři využívají šance pro rozvoj celé oblasti

Na konci února 2015 navštívili zástupci gruzínských úřadů, České rozvojové agentury, místní farmáři a pracovníci Charity ČR v Kvemo Alvani zrekonstruovaný sklad na brambory, kam v průběhu první sezóny uložili zdejší pěstitelé prvních osm tun unikátních thušských brambor.

Místní odrůda brambor je jako jediná v celé Gruzii hnojena pouze organicky a při pěstování se nepoužívají žádné herbicidy a pesticidy, což umožňují klimatické podmínky v Thušsku, kde zemědělci obdělávají svá políčka v nadmořské výšce přes dva tisíce metrů.

Náměstek gruzínského ministra zemědělství Goča Cophurišvili během exkurze zdůraznil, že thušské brambory ideálně reagují na vzrůstající poptávku po ekologicky čistých potravinách na gruzínském trhu. Další účastník návštěvy, první náměstek gubernátora kraje Kachethi, Zurab Arsenišvili, připomněl, že oblíbené thušské brambory budou díky projektu Charity ČR podpořeného Českou rozvojovou agenturou dostupné na místním trhu po celou sezónu.

Kamaz thušského družstva pěstitelů brambor sveze z hor až 10 tun organicky pěstovaných bramborNově pořízený nákladní automobil sváží brambory po cestě přes průsmyk Abano (ve výšce 2 926 m n. m.) do doliny, kde se ukládají do řádně ventilovaného skladu. Velvyslanec ČR v Gruzii Tomáš Pernický přislíbil, že Česká republika bude v rámci své zahraniční rozvojové spolupráce i nadále věnovat pozornost odlehlému horskému regionu Thušsku.

Charita Česká republika proto například plánuje v roce 2015 uspořádat různá školení, kde se farmáři naučí novým metodám pěstování bio zeleniny, chovatelé ovcí získají možnost čistit a dále zpracovávat vlnu. Horský kraj s neopakovatelnou pastýřskou kulturou by se tak neměl zcela vylidnit. Naopak by mělo dojít k dalšímu rozvoji jeho turistického potenciálu.

K přítomným farmářům promluvil také činorodý thušský patriot a ředitel Thušské chráněné krajinné oblasti Eristo (Zaza) Lagazidze: „Díky české rozvojové pomoci získávají Thušové nové šance rozvíjet tradiční způsoby hospodaření a pomyslný míček je nyní na gruzínské straně hřiště. Ministerstvo zemědělství může využívat thušskou zkušenost v ostatních horských regionech a thuští farmáři mají příležitost doplnit své hospodaření o další perspektivní obory a zachránit jedinečný ráz horské kulturní krajiny.“