Nejistoty iráckých křesťanů
13. srpna 2015 Irák

Nejistoty iráckých křesťanů

Mons Shlemon Warduni, chaldejský pomocný biskup v Bagdádu a prezident Charity Irák, ve svém prohlášení mj. uvádí: „Mnoho lidí se mě ptá na podmínky a život křesťanů v Iráku. Nechci být pesimista, ale bohužel situace směřuje od špatného k horšímu: bombardování, bomby v autech, sebevražedné bombové útoky, znásilnění, mučení, únosy a loupeže, to vše agenti smrti, které tzv. Islámský stát používá.“

Od června 2014 donutili bojovníci tzv. Islámského státu (ISIS) tisíce našich křesťanů a další menšiny, jako jsou jezídové a křesťané k masové migraci do oblasti iráckého Kurdistánu. Jde o křesťany, kteří opustili své domovy a pozemky v Ninive, kde naše víra existuje již 2000 let. Již více než rok se nedělní mši nekoná tradičně v křesťanských vesnicích, kde byli věřící zabiti a kostely zničeny. ISIS přeměnila mosulské biskupství na továrnu na výrobu černých závojů pro muslimské ženy.

Před našima očima i před očima mezinárodního společenství zažívá Irák nebývalou brutalitu. Naši lidé, rozděleni válkou, naříkají, spojuje je naděje, že se jednoho dne budou moci vrátit zpět a žít normální život ve svých domovech, že v budoucnu budou moci svým dětem zaručit mír, osvobozené od násilí minulosti.

Jak jsem řekl před několika lety, jsem přesvědčen, že je v běhu ďábelské spiknutí snažící se dostat křesťany ze zemí Blízkého východu; a pokud by tato situace nastala, dojde k otřesné katastrofě pro celé lidstvo, jakož i pro Blízký východ, kde se po staletí křesťané snažili žít v míru s muslimy a věřícími jiných náboženství. Bohužel se obávám, že mezinárodní společenství podceňuje „fenomén" ISIS, že činí chybu, kterou již udělala irácká vláda. Na počátku bylo jen několik tisíc teroristů ISIS, pak se počet znásobil a zabrali zbraně irácké armádě, což jim umožnilo podniknout ohromný útok.

Evropa a Spojené státy velmi dobře vědí, které země financují terorismus ISIS prostřednictvím dodávek zbraní i peněz a čí zájmy jsou v sázce. Přesto hrozbu podceňují a neberou ji vážně. Váhají jednat. To málo, co bylo doposud uděláno na mezinárodní úrovni, posloužilo spíše jako prostředky k omezení problému než k jeho vyřešení.

Apeluji proto na mezinárodní společenství, protože nastal čas jednat, usilovat o společný postup Evropy a Spojených států, jednotně v boji proti terorismu. Nesmíme ztrácet další čas, jinak ISIS dosáhne svého cíle totálního zničení, ba co víc zničení prováděné ve jménu Boha.

Článek převzat z caritas.org.