Mobilní ošetřovny na mongolském venkově se ujaly
2. února 2012 Mongolsko

Mobilní ošetřovny na mongolském venkově se ujaly

Charita ČR zřídila ve venkovských oblastech západomongolské provincie Zavkhan mobilní ošetřovny a zajistila školení místního zdravotnického personálu. Všechny aktivity spolufinancuje Česká rozvojová agentura.

Nakládání mobilní ošetřovnyNa projektu spolupracují představitelé mongolského Ministerstva zdravotnictví a správa provincie Zavkhan ležící v západním Mongolsku, přibližně 1500 km od hlavního města Ulánbátaru. Charita ČR pomáhá řešit obtížnou situaci na venkově, kde je z důvodu velkých vzdáleností (Mongolsko je zemí s nejmenší hustotou zalidnění na světě) řada služeb pro obyvatele velmi špatně dostupná.

V tzv. somonních centrech (somon je správní jednotkou pod úrovní provincie – odpovídá přibližně našemu okresu) fungují nemocnice s kapacitou 10 až 15 lůžek, kde pracuje několik lékařů. Obyvatelům těch nejmenších obcí, tzv. baghů, cesta do somonní nemocnice často trvá mnoho hodin cesty. V zimě se do ní nemusí dostat vůbec. V bazích se mohou venkované obrátit na felčary, kteří mají vzdělání o něco nižší úrovně než lékaři v somonní nemocnici. Bývají však velmi špatně vybaveni a chybí jim i místo pro přijímání pacientů.

Mobilní ošetřovny v jurtách zřizované správou provincie a vybavené Charitou ČR působí na úrovni baghů a jsou pro místní lidi dobře dostupné. Zdravotnické zařízení a materiál odpovídá ordinaci českého praktického lékaře. V každé ošetřovně mají vylepšená jurtová kamna, solární napájecí souprava a nouzový naftový generátor. Zdravotníkům takto zařízené jurty poskytují dostatečné zázemí pro jednodušší terapeutické a diagnostické úkony. Materiál včetně samotné jurty lze snadno sbalit a převézt jinam. Ošetřovna se pohybuje spolu s kočujícími pastevci, kterých je v odlehlých oblastech provincie většina.

Vybavení nové mobilní ošetřovny, mj. kamnaDo konce roku 2011 vzniklo šest ošetřoven, které v první polovině října začaly fungovat v šesti nejpotřebnějších somonech. Během prvních dvou měsíců sbírali místní zdravotníci data o poskytovaných službách. Vyhodnocené výsledky poslouží nastavení projektu v roce 2012.

V listopadu zorganizovala Charita ČR v centru provincie školení pro 30 venkovských lékařů. Z témat školení vybraných podle jejich doporučení lze jmenovat onemocnění močového ústrojí (velmi častá vzhledem k chladnému podnebí) a problematiku péče o kojence. Také na organizaci školení se podílela správa provincie, která zajistila vhodné zázemí.

V lednu 2012 provedli zástupci velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru společně s vedoucím mise a projektovým manažerem Charity ČR monitoring dosavadních výsledků projektu. Navštívili několik nových ošetřoven a setkali se s pacienty i zdravotnickým personálem. Zdravotníci představitelům velvyslanectví vysvětlili způsob fungování ošetřoven a informovali je o typech prováděných zákroků.

Nejčastěji se řešily případy nachlazení a drobných poranění. Zdravotníci poskytovali prenatální péči těhotným ženám a prováděli testování na syfilis, brucelózu a diabetes. Několik desítek lidí se závažnější diagnózou odeslali k dalšímu vyšetření nebo léčení do somonních nebo provinčních nemocnic, případně do specializovaných zařízení v Ulánbátaru.

V roce 2012 ošetřoven se dočkají další odlehlé venkovské lokality. Správa provincie považuje zvolený model za velmi efektivní a má velký zájem o jeho rozšíření do co největšího množství bagů s obtížně dostupnou lékařskou péčí. Cílem guvernéra je vybavit postupně mobilními ošetřovnami všechny baghy v Zavkhanu. Charita ČR plánuje letos zřídit 14 nových ošetřoven a uskutečnit dvě školení pro venkovské zdravotníky.

Předávání vybavení mobilních ošetřoven místním zdravotníkůmPředávka nového vybavení mobilní ošetřovny