Webový portál a časopis sociální práce
30. března 2010 Mongolsko

Webový portál a časopis sociální práce

Charita ČR podpořila rozvoj komunikace mezi vzdělávacími institucemi, státními úřady, organizacemi poskytujícími sociální služby, jednotlivými sociálními pracovníky a veřejností v Mongolsku tím, že vytvořila profesionálně zaměřený webový portál a odborný časopis (v elektronické i tištěné verzi) zaměřený na oblast sociální práce.

Představení webového portálu pro sociální pracovníkySpecializovaný webový portál
V zimě 2008 CHČR spustila projekt zaměřený na rozvoj networkingu a výměny informací mezi nevládními, vládními a vzdělávacími organizacemi, které pracují v oblasti vzdělávání, sociální práce a zdravotní péče. Mezi hlavní výstupy projektu patří fungující webový portál zaměřený na poskytování informací výše zmíněným organizacím a vydávání odborného časopisu (v elektronické i tištěné verzi) zaměřeného na podporu komunikace a výměny informací mezi odborníky a studenty z oblasti vzdělávání, sociální práce a zdravotní péče. Onlinová poradna sociální práce a informační centrum pro Mongoly, kteří mají zájem cestovat do České republiky, jsou také provozovány v rámci projektu. Vybudování webového portálu, který bude sdružovat NNO a vysoké školy působící v této sféře, těmto organizacím otevře možnost se prezentovat na internet a zároveň umožní i běžným lidem – zájemcům o služby – snadno vyhledat poskytovatele žádané služby.

Specializovaný portál NNO a vysokých škol působících v sociálně-zdravotní oblasti podnítil komunikaci mezi příslušnými NNO, univerzitami a odbornou veřejností a aktualizovaný a dále poskytuje uživatelsky přístupný systém evidence těchto organizací. Chceme umožnit všem organizacím z této oblasti zřídit jednoduché, pravidelně aktualizované webové stránky (zvláště těm, které je stále ještě nemají). Vedle výše uvedených výstupů si tento projekt klade za cíl vytvořit při portálu zprvu elektronický později pak i tištěný časopis zaměřený na podporu odborné publikační činnosti v socio-zdravotní oblasti. Časopis by měl však zároveň čtenářům nabízet novinky a zprávy z akcí (přednášek, konferencí, školení atd.) v této oblasti, popř. i upozorňovat na akce, které se chystají. Vydávání časopisu a zajištění jeho vysoké odborné úrovně pak napomůže dosáhnout cíle, o který usiluje rovněž další projekt Charity ČR zaměřený na podporu studia sociální práce v Ulánbátaru, tj. vytvoření standardu sociální péče a jeho teoretické ukotvení ve studijním systému Mongolska. Ačkoliv podobný odborný časopis je standardem ve většině zemí světa, v Mongolsku zatím žádný podobný nevychází a pro studenty a pedagogy je tak velice těžké publikovat a předávat si rychle nové informace z oboru.

V rámci tohoto projektu je vytvořen webový portál, tematicky zaměřený na oblast sociálně zdravotní. Jeho obsah bude pravidelně aktualizován a jeho služeb by měla využívat jak odborná veřejnost, tak i poskytovatelé a uživatelé sociálně zdravotních služeb v Mongolsku. Na jeho stránkách jsou sdruženy jak vládní, tak i nevládní neziskové organizace spolu s vysokými školami, působícími v této sféře. Těm organizacím, které ještě nemají vlastní webové stránky, je vytvoříme a budou je moci provozovat v rámci tohoto webového portálu. Nabízí se jim tak možnost prezentovat vlastní činnosti široké veřejnosti prostřednictvím internetu. Vytvořili jsme uživatelsky přístupný systém evidence všech organizací, díky němuž dostala široká veřejnost možnost efektivně využívat služby, které tyto organizace poskytují.

Odborný časopis sociální práce
V rámci webového portálu je vytvořen elektronický (do budoucnosti se počítá s jeho tištěnou obdobou) časopis, zaměřený na podporu odborné publikační činnosti věnované sociální problematice. Odborné časopisy zaměřené na určitou oblast jsou standardem ve většině zemí světa, ale v Mongolsku zatím žádný podobný časopis pro studenty a pedagogy v oblasti zdravotně-sociální nevychází a publikační činnost nebo rychlé šíření nových informací z oboru je tím velmi ztíženo. Vedle odborných informací nabízí časopis svým čtenářům také novinky a reportáže z uskutečněných akcí (přednášek, konferencí, školení atd.) v této oblasti, a na chystané akce upozorňuje. Vydávání časopisu a zajištění jeho vysoké odborné úrovně pak napomůže dosáhnout cíle, o který usiluje rovněž další projekt CHČR zaměřený na podporu studia sociální práce v Ulánbátaru, tj. vytvoření standardu sociální péče a jeho teoretické ukotvení ve studijním systému Mongolska.

Infolinka pro Mongolské občany v ČR
Významnou částí projektu je propagace České republiky a poskytování informací o životě v ČR a způsobu jakým fungují státní a nestátní instituce. Mongolským občanům, kteří se chystají vycestovat do ČR za prací nebo z jiných důvodů jsou tak poskytnuty základní informace o úskalích, na které by při svém pobytu mohli narazit. Zároveň jim tyto informace pomohou snížit riziko možného zneužití během pobytu na území České republiky.

Pro mongolské občany, kteří se již v ČR nacházejí, je od února 2009 v provozu telefonická infolinka, na které mohou získat nezbytné informace a asistenci v případě že se dostanou do nesnází. O informace mohou potřební Mongolové žádat přímo ve svém jazyce telefonicky i formou sms, e-mailu či yahoo chatu. Tuto službu poskytuje Charita ČR bezplatně, žadatel hradí pouze cenu telefonního hovoru dle svého mobilního operátora. Více informací o této infolince jsou k dispozici na letáku v českém i v mongolském jazyce.

Tento projekt je realizován za podpory Diecézní Charity Litoměřice a Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky


Místo a doba realizace: Ulánbátar, 2008–2009
Cíl projektu: zviditelnění problematiky a závažnosti problémů v sociálně-zdravotní oblasti, zlepšení zpřístupnění a výměny informací mezi universitami, státními a neziskovými organizacemi, a širokou veřejností