Lídři států G20 se sešli, aby předešli další světové válce
14. listopadu 2015 Sýrie

Lídři států G20 se sešli, aby předešli další světové válce

Globální koalice proti Islámskému státu dnes vyzvala členy G20, aby vypracovali Plán obnovy Blízkého východu (MERP) schopný odradit sousední země Sýrie od zahájení bojů v důsledku konfliktu trvajícího déle než čtyři roky. Plán tak má významně pomoci zemím, které již od roku 2011 poskytují azyl převážné většině syrských uprchlíků.

Výzva se opírá o rozsáhlý výzkum Investiční iniciativy na Blízkém východě (MEII), jenž popisuje ekonomickou, politickou i bezpečnostní situaci v zemi. “Sousední země Sýrie nesou na svých bedrech nápor krize, která se nyní přesunula i na evropské hranice,“ poznamenal tiskový mluvčí. „Jedna generace dětí je ztracená a miliardy dolarů vysává jak nesmyslnost války, tak nutná humanitární pomoc. Se správnou politickou vůlí ovšem existuje šance, jak situaci zvrátit. Lídři G20 se proto záměrně setkávají přímo na břehu moře, kde se před časem nalezlo tělo malého chlapce Aylana Kurdiho.”

Výzkum tvoří základ pro vytvoření tzv. Marshallova plánu investic zemí hostících většinu syrských uprchlíků (Libanon, Jordánsko a Turecko). Má obnovit stabilitu jejich ekonomik, snížit extremistické nálady a poskytnout základnu pro politická jednání ohledně řešení krize v Sýrii.

“Toto je válka 21. století. Po více jak pěti letech konfliktu opustilo přes čtyři miliony lidí terorem zachvácenou Sýrii a i přes letní příval uprchlíků do Evropy zůstává 95 % všech pouze v pěti zemích,” sdělil druhý mluvčí. “Plán obnovy Blízkého východu znamená velkou vizi pro region, který sužují obavy o bezpečnost a stále více i o ekonomickou stránku. Obsahuje vzájemnou spolupráci, investice do infrastruktury a podporu místního podnikání."

Ačkoli je iniciativa inspirována Marshallovým plánem, který Evropě pomohl povstat z prachu poslední světové války a stát se největším ekonomickým blokem, potřebuje těžit z úsilí všech lídrů G20, nejen Spojených států.  

“Podobně jako Evropa před necelými sedmdesáti lety, jsou ekonomiky dnešních sousedních států Sýrie unavené, zničené válkou, trpící masivní nezaměstnaností, dysfunkčními sociálními službami a obrovským počtem uprchlíků“, uvedl třetí mluvčí. 

“Syřané budou riskovat životu nebezpečné přechody hranic až do doby, dokud podmínky v hostitelských zemích zůstanou stejně zoufalé. Lídři G20, kteří stojí za více než 85 % světového HDP, se musí chopit nabízené šance rozvíjet a financovat aktivity v sousedních státech Sýrie, čímž položí základy k oživení regionu."

Doporučení Plánu zahrnují: 

  1. Hlubší koordinaci mezinárodních organizací včetně OSN, Světové banky, Mezinárodního měnového fondu a států G20 při tvorbě koordinační strategie pro ekonomický rozvoj a růst v regionu. 
  2. Zvyšování přístupu k financím pro malé a střední podniky. 
  3. Legalizaci zaměstnanosti uprchlíků v hostitelských zemích.

“Uprchlíci nemusí hrát roli mezinárodní skupiny vysávající sousední státy Sýrie, musíme jim pouze dát šanci na zapojení se do společnosti i do ekonomik hostitelských zemí,” nechal se slyšet poslední z mluvčích.

Podnět k setkání lídrů G20 podalo hnutí #withSyria.