Anita, Joao a Mervis studují, aby naplnili své sny
17. února 2015 Zambie

Anita, Joao a Mervis studují, aby naplnili své sny

Další tři studenti vypráví o svém životě i odhodlání získat vzdělání v jednom ze čtyř technických oborů, které od loňského září podporuje Charita ČR v Zambii. Anita a Mervis studují kuchařství a Joao krejčovství. Všichni jsou odhodláni studium zdárně dokončit, založit vlastní živnost či dokonce studovat dál.

Anita

Anita Augusto Kibunji při praktické hodině vařeníAnita Augusto Kibunji, 21letá máma tříletého chlapečka, pochází z jedenácti dětí. Chtěla se vždy stát policistkou nebo podnikatelkou. Proč právě policistkou? Anita se svěřila, že miluje pořádek a obdivuje lidi, kteří dokáží udržovat pořádek, a to jak mezi lidmi, tak v jejich záležitostech. Věří, že kuchařský kurz jí umožní stát se alespoň úspěšnou podnikatelkou.

Kurz ji velmi baví. O životě ve městě a na studentských kolejích tvrdí, že jí otevřel oči. Se svou sestrou Nelly a kamarádkou Ester každý měsíc připravuje rozpočet na potraviny a jiné životní nutnosti. V minulosti to obvykle dělala její maminka. V lednu se Anita velmi těšila na druhý semestr a přislíbila, že se pokusí obhájit pozici nejlepší studentky celého kurzu.

V budoucnu si plánuje otevřít vlastní restauraci nebo take-away. Vydělá si tak peníze, které zamýšlí použít k rozšíření podniku i k přihlášení se do policejního kurzu. A kde se vidí za pět let? Samozřejmě jako úspěšná podnikatelka-policistka.

Joao

Peter Joao právě šije šaty pro svou manželkuPeter Joao pochází z angolské zemědělské rodiny. V pouhých 23 letech žije již šest let se stejně starou manželkou. Mají dva syny, staršímu je pět let, mladšímu dva. Joao se jako živitel rodiny rozhodl přihlásit do kurzu krejčovství s vidinou lepšího života. Věří, že výuční list mu umožní založit vlastní úspěšný podnik a zbohatnout. Jak sám říká: „Život v Mehebě je pro zemědělce velmi těžký. Práce je namáhavá a příjem malý.“ Prozatím s manželkou pěstují kukuřici a zeleninu, částečně na prodej, částečně pro domácí spotřebu.  

Když se Joao od svých kamarádů dozvěděl o šanci studovat nějaký technický obor, hned se přihlásil a přišel na vstupní pohovory. Protože kvůli nedostatku peněz dokončil pouze sedmou třídu, představuje pro něj studijní program Charity ČR výjimečnou možnost, jak ve vzdělávání pokračovat. Nyní se jako jediný mladík učí ve společnosti sedmi dívek krejčovství. Při jedné návštěvě charitních pracovníků na škole pyšně ukazoval šaty, které ušil pro svou manželku. Ta je nyní hrdě nosí a svého manžela ve studiu podporuje. Joao doufá, že si po dokončení studia otevře svůj vlastní krejčovský obchod, a bude tak schopen lépe zajistit svou rodinu.

Mervis

Mervis (druhá zprava) při praktických hodinách kuchařstvíPětadvacetiletá Mervis studuje kuchařství, ačkoliv se původně přihlásila do kurzu kovovýroby. Do Meheby přišla s rodiči, kteří se přistěhovali kvůli práci. Mervis pracovala tři roky jako komunitní pracovnice a rok v místní škole jako učitelka. Jak ale tvrdí, její plat byl příliš nízký a jejím cílem bylo dobře zabezpečit své dva syny. Mervis je vdaná, ale její manžel pracuje a žije v Angole. A rodinný rozpočet tak není stabilní. Proto se přihlásila do programu Charity ČR.

Zapojila do řady místních akcí jako např. osvěty o HIV/AIDS či násilí na ženách. Zpívá ve sboru v kostele a při oslavě konce semestru pořádané Charitou ČR byla jednou z „režisérek“ scénky o tlaku vrstevníků na mladého člověka a možných negativních následků.

Život ve škole v Solwezi je pro Mervis velmi zajímavý. Naučila se spoustu nového a uvědomila si, kolik znalostí je pro dobré vaření potřeba mít. I když v minulosti pekla a prodávala smažené koblihy, má teď mnohem víc znalostí a plánuje si otevřít vlastní hotel. Chce začít v malém, ale plány má smělé: „Nejdříve si otevřu jednoduchou a malou restauraci s take away s tradičním zambijským jídlem a nápoji. Po asi třech letech chci restauraci zvětšit a rozšířit a otevřít hotel, kde budu nabízet ubytování. Nakonec chci mít úspěšný podnik – pěknou restauraci a velký hotel s bazénem.“

Anita, Joao i Mervis pokračují v druhém semestru studijního programu jednoho ze čtyř oborů (kovovýroby, tesařství a truhlářství, krejčovství a kuchařství), které Charita ČR podporuje v rámci programu na podporu začlenění bývalých angolských uprchlíků do zambijské společnosti a který financuje Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky OSN.

Článek navazuje na článek Abraham, Mukonda a Robbams – seznamte se studenty ze Zambie z 6. ledna 2015.