Školní rok v Solwezi je v plném proudu
28. října 2014 Zambie

Školní rok v Solwezi je v plném proudu

Třicet osm studentek a studentů z uprchlického tábora Meheba začalo v září chodit do dvou technických učilišť v Solwezi. Mladí lidé z Angoly a Zambie se učí v oborech kovovýroba, tesařství, krejčovství a kuchařství. Mají tak možnost následně začít vydělávat a podporovat příjmy svých rodin.

Všechny studenty vybrala Charita ČR v rámci programu podpory vzdělávání angolských uprchlíků, kteří uprchli a žijí v táboře Meheba. Jednou z podpořených studentek je i devatenáctiletá Precious Kapumba Musole, studující nyní krejčovství. Ač původem Angolka, narodila se v Zambii a v táboře žije od svého narození. Je druhá nejmladší z pěti sourozenců. Bydlí s rodiči, bratry a sestrami v malém domku z pálených cihel se slaměnou střechou. Jako jediná dostudovala střední školu, ale nemůže zaplatit poplatky za zkoušky, ve kterých neprospěla.

Její rodiče i sourozenci pracují na jednohektarovém poli, kde pěstují kukuřici a kasavu. Jejich prodej tvoří jediný příjem rodiny. Precious sní o tom, že si díky krejčovskému kurzu otevře svůj vlastní obchod či najde zaměstnání, kde vydělá dostatek peněz, aby mohla podpořit svou rodinu a jít studovat dál, aby se stala učitelkou.

Převážná většina chudých rodin z tábora Meheba si nemůže dovolit poslat své děti na učiliště do více než sto kilometrů vzdálené Solwezi, a to díky nákladům spojených s výukou i velké vzdálenosti. Charita ČR věří, že díky prostředkům poskytnutým Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) se podaří zlepšit podmínky alespoň rodinám Precious a dalších 37 účastníků řemeslnických kurzů.

Paní Kalota vysvětluje novým studentům krejčovství o braní měr na střih kalhot. (Z. Filipová)Studium budoucích krejčích, kuchařek či kuchařů, tesařů a kovovýrobců potrvá šest měsíců. Kromě výuky v daném řemeslu projdou také školením o podnikání. Po složení zkoušek v dubnu 2015 by měli úspěšní absolventi získat i menší počáteční kapitál, aby mohli začít vlastní dílny či obchody.

Obecně pracují mladí lidé v Zambii v oblasti zemědělství, které zaměstnává až 71 % pracovní síly. Ani v táboře Meheba není velká nabídka práce kromě pěstování plodin, ač poptávka po jiných službách je. Navíc mladí lidé to mají na zambijském pracovním trhu nejtěžší a hledají si práci až pětkrát obtížněji než lidé ve středním věku. Důvodem bývají nedostatek znalostí nějakého řemesla či neznalost v otázkách podnikání. Chybí také počátečního kapitál.

V Mehebě existuje potenciální pracovní trh, pro který však chybí kvalifikovaná pracovní síla. Studentky a studenti se tak stanou potřebnými řemeslníky, kteří poskytnou a přispějí k rozvoji nezemědělské výroby v oblasti. Charita ČR jim hradí po dobu dvou semestrů ubytování na kolejích, cestovní náklady z tábora, měsíční příspěvky na jídlo i základní pomůcky pro jednotlivé technické obory. Zajistí i potřebné kurzy podnikání a prostřednictvím půjček poskytne úspěšným absolventům nástroje a materiály do začátku. Podobný program zajišťuje podporu i 38 mladým lidem v táboře Mayukwayukwa v západní provincii Zambie.

Z krejčovské učebny na Solwezi Skills Training InstituteStudenti truhlářsví si osvojují nezbytné techniky na praktickém cvičení v dílně