Další humanitární pomoc na Ukrajinu. Do Zakarpatí putují elektrocentrály i zdravotnický materiál
12. března 2022 Tiskové zprávy

Další humanitární pomoc na Ukrajinu. Do Zakarpatí putují elektrocentrály i zdravotnický materiál

Charita Česká republika vypravila v pátek 11. 3. 2022 kamion s humanitární pomocí do ukrajinského města Ťačiv na hranicích s Rumunskem. Kamion veze 47 výkonných elektrocentrál, zdravotnický materiál, trvanlivé potraviny, ale i spacáky a karimatky. Jedná se už o třetí kamion s humanitární pomocí pro Ukrajinu vypravený Charitou Česká republika. Zásilka míří na Zakarpatskou Ukrajinu, kde si ji převezme místní Charita Ťačiv, dlouholetý partner Diecézní charity ostravsko-opavské.

Situace ve městě Ťačiv na Zakarpatské Ukrajině je velmi napjatá. Míří sem davy vnitřně vysídlených lidí z východu Ukrajiny a místní Charita se o ně stará. Nemá ale dostatek materiálu a dalších základních potřeb. Posíláme proto přímou humanitární pomoc, abychom partnerské organizaci pomohli zvládnout nápor uprchlíků,“ říká Eva Karlíková z Oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika.

Benzínové elektrocentrály, které jsou součástí zásilky, pomáhaly už v loňském roce po tornádu na jihu Moravy. Do humanitární pomoci pro Ukrajinu je předala Diecézní charita Brno. Ve stejném kamionu převáží Charita trvanlivé potraviny, dětskou výživu, pleny, ale i karimatky a spací pytle a vybavení domácnosti. Dodávka obsahuje i lékárničky dodané Arcidiecézní charitou Olomouc. Zejména zdravotnický materiál je v tuto chvíli velmi potřebný a místními organizacemi obzvlášť žádaný.

Miliony lidí musely kvůli zuřící válce opustit svoje domovy. Kolegové z partnerských Charit na Ukrajině pracují s vypětím sil a starají se o tisíce vnitřně vysídlených lidí, kteří prchají před válkou. Místním zajišťují jídlo, pití i přístřeší, pomáhají s přepravou do bezpečí a podporují i ty nejzranitelnější, děti v rodinách i ústavech,“ říká Evžen Diviš, regionální manažer Charity Česká republika.

Kamion, který dnes vyjel z Prahy do Zakarpatí, je už druhou zásilkou přímé materiální pomoci, kterou Charita Česká republika na Ukrajinu zasílá. Minulý týden vypravila dva kamiony se zbožím v hodnotě 1,5 milionu korun, které darovala na pomoc Ukrajině společnost Makro Cash & Carry ČR. Tato pomoc směřovala do Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Další zásilky s materiální pomocí Charita odešle v následujících dnech a týdnech.

Pomoc Charitě nabídla společnost DSV Solutions, která uskladnila humanitární materiál a nabídla své služby k zajištění nákladu.

Vnitřně vysídlených lidí už jsou na Ukrajině miliony a jejich počet dramaticky roste. Charita bude i nadále poskytovat těmto lidem humanitární pomoc. Zajištění materiální pomoci financuje Charita z veřejné sbírky Charita pro Ukrajinu. Přispívat je možné na sbírkový účet 55660022/0800, variabilní symbol 104. Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90.

Kontakt pro média

Evžen Diviš, regionální manažer a zástupce vedoucího oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika
e-mail: evzen.divis@charita.cz
tel.: +420 731 646 991