Charita opravuje přístřešky pro vysídlené rodiny v iráckém Dahúku
9. června 2021 Aktuality

Charita opravuje přístřešky pro vysídlené rodiny v iráckém Dahúku

Desítky tisíc lidí utekly kvůli válečnému konfliktu z iráckých měst Mosul a Sindžár a přesídlily se do Dahúku, kde nemají střechu nad hlavou. Charita Česká republika rozdala místním materiál na výrobu provizorních přístřešků a vybrala další rodiny, kterým pomůže opravit dočasné přístřešky.

Přístřešky pro vysídlené rodiny

Vysídlené rodiny v oblasti iráckého Dahúku čelí mnoha výzvám. Své dočasné přístřešky mají postavené na půdě, která jim nepatří, a to často bez dohody s majiteli. Charita proto za ně komunikuje s lidmi, kteří pozemky vlastní, aby vysídlené rodiny mohly zůstat na území dlouhodobě.

Photo Credit: Yaro Basil/ CCR Iraq

Pomoc s placením nájmu

Tisíce vysídlených lidí postrádají jakýkoli příjem nebo finanční podporu k pokrytí svých základních potřeb. Většina jejich výdajů jde na nájem, který si ale velmi často nemohou dovolit. Padesáti místním rodinám proto po dobu šesti měsíců platíme nájem.

V rámci naší podpory vysídleným rodinám zprostředkováváme také přímou finanční pomoc, aby si rodiny mohly samy pořídit materiál, který potřebují na opravu svých přístřešků. Tuto finanční podporu od nás dostává celkem 175 rodin v oblasti Sumel a Zakho.

Materiál na výrobu přístřešků

Vysídlené rodiny se musí v Iráku potýkat také s nástrahami počasí. Zejména na severu země jsou chladné a deštivé zimy a vlhká a dusná léta. Abychom pomohli lidem, kteří utekli ze svých domovů a musí se vyrovnat se změnami klimatických podmínek, poskytujeme jim sadu na přístřešky, které mohou využít na ochranu svých dočasných obydlí. Vysídlené rodiny mohou tyto sady odvézt zpět do svého místa původu, případně na jiná místa v Dahúku, pokud se chtějí přemístit.

Dohromady rozdáme 750 těchto sad pro zranitelné Iráčany v oblasti Sumel a Zakho.

Autor fotografie: Yaro Basil

Autor fotografie: Yaro Basil

Pokračujeme v pomoci nejzranitelnějším lidem

„Pokračovat v projektu, který pomáhá místním získat přístřeší, bylo vzhledem k probíhající pandemii covidu-19 náročné. Rád bych proto ocenil práci našeho týmu v uplynulém roce,“ říká Tristan Turner, manažer v Charitě Česká republika v Iráku.

„Jsme připraveni pomoci mnohem více lidem v Dahúku a na dalších místech v Iráku. Víme, že je tady spousta dalších rodin, které zatím neobdržely žádnou pomoc s opravou přístřeší i se zajištěním dobrých životních podmínek. Tyto rodiny bychom rádi podpořili,” dodává Turner.