Co způsobuje podvýživu a jak s ní bojujeme v Zambii
3. května 2023 Aktuality

Co způsobuje podvýživu a jak s ní bojujeme v Zambii

Více než polovina z téměř 20 milionů obyvatel Zambie žije pod hranicí chudoby. Míra podvýživy v zemi patří k nejvyšším na světě - téměř polovina populace není schopna pokrýt minimální denní dávku kalorií. Více než třetina dětí mladších pěti let se špatně vyvíjí. Míru hladu zvyšuje chudoba, nerovnoprávnost a stále vážnější následky změny klimatu. Jak s podvýživou v Zambii bojuje Charita Česká republika?

Správná výživa je základ

Patrah Mukwae Mwangala žije na venkově na západě Zambie. Působí jako zdravotní dobrovolnice, kterou vyškolila Charita Česká republika, aby mohla pomáhat místním komunitám. Dnes Patrah pravidelně navštěvuje venkovany a představuje jim způsoby, jak chránit nejen děti před podvýživou.

„Vážíme děti a měříme je, a kontrolujeme tak, zda se správně vyvíjí a netrpí podvýživou,“ popisuje Patrah náplň své práce. Komunitní dobrovolníci jako ona také ukazují vesničanům, jak připravovat výživná jídla. V Zambii je oblíbený tradiční pokrm zvaný nshima, což je kukuřičná kaše, která sice zasytí, ale neobsahuje téměř žádné živiny. Dobrovolnice tak na vesnicích učí, co k nshimě přidávat, aby děti dostaly plnohodnotné jídlo. Pořádají ukázkové kurzy vaření, kterých se účastní nejen těhotné a kojící ženy, ale i další lidé z komunity. „Muži jsou také vítáni, aby věděli, jak se má stravovat jejich těhotná žena a malé děti a co mají pro ně nakoupit,“ vysvětluje Mwiya Mulope, projektový referent Charity Česká republika na západě Zambie.

Komunitní dobrovolníci jako ona také ukazují vesničanům, jak připravovat výživná jídla

Ve vesničce Nakato v Západní provincii Zambie právě probíhá jedna taková ukázka vaření. Slova se chopila Aongola Mubuyaeta, která má dnes vaření na starosti. Aongola se naučila připravovat výživnou stravu od dobrovolnice Patrah a dnes nabyté poznatky předává dalším lidem ve své komunitě. „Podívejte se, tady máme různé druhy zeleniny, které přidáme k tradiční nshimě. K tomu jsme na trhu pořídili rybu, abychom připravili zcela výživný pokrm,“ říká Aongola a začíná s přípravou jídla, přičemž popisuje celý postup vaření. Kolem ní sedí na zemi další členové komunity a sledují, jak příprava probíhá.

Co způsobuje podvýživu

Podvýživu narozdíl od všeobecně rozšířeného názoru nezpůsobuje přelidnění planety a s tím spojený hrozící nedostatek jídla. Naopak, populace naší planety poslední tři roky roste nejpomaleji od konce druhé světové války. V Nigérii například klesla porodnost z průměrně 5,8 dítěte na 4,6 dítěte na ženu během pouhých pěti let. V Senegalu došlo k poklesu z pěti dětí na čtyři během deseti let. V Zambii se porodnost snížila ze sedmi dětí na ženu v roce 1980 na čtyři děti dnes. Podvýživa má jiné příčiny a většinou jde o kombinaci několika faktorů.

Mezi nejčastější příčiny podvýživy patří:

  • Špatná výživa - nedostatečný přísun bílkovin a minerálů, monotónní a nevyvážená strava
  • Špatné zdraví matky - podvýživou navíc častěji trpí děti matek, které nemají dostatečný přísun vitamínů a živin
  • Chudoba - chudoba patří mezi hlavní příčiny podvýživy v rozvojových zemích
  • Válka a konflikty - 230 milionů dětí na celém světě žije ve válečných oblastech s nejvyšší intenzitou konfliktu. Tyto děti jsou vystaveny zvýšenému riziku úmrtí před dosažením věku 5 let a zpomalení růstu v důsledku podvýživy a mnoha dalším rizikům. Zejména jde o oblasti Jižního Súdánu, Sýrie či Jemenu. Podvýživou jsou velmi často ohrožené také děti uprchlíků.
  • Změna klimatu a s ní spojená neúroda - Zambie se těší relativnímu míru a politické stabilitě. Přesto ji trápí podvýživa, způsobená z velké části změnou klimatu.

V odlehlých vesnicích na západě Zambie daleko od zdravotních středisek je pro místní obyvatele obtížné dosáhnout na kvalitní zdravotní služby

Jak podvýživa škodí a jak ji komunitní dobrovolnice pomáhají odhalit

U dětí do dvou let má výživa významný vliv na jejich vývoj. Pokud jsou děti podvyživené, mají výrazně oslabený imunitní systém a špatně se vyvíjí a jsou méně odolné vůči běžným nemocem. Mohou tak zemřít i na následky běžného nachlazení nebo průjmu.  

V odlehlých vesnicích na západě Zambie daleko od zdravotních středisek je pro místní obyvatele obtížné dosáhnout na kvalitní zdravotní služby. Ještě obtížnější je zajistit řádnou péči pro děti mladší pěti let, což vede k vysoké míře podvýživy a špatnému vývoji dětí. Na těchto místech tak pomáhají podvýživu diagnostikovat zdravotní dobrovolnice, jako je Patrah. Používají například takzvaný MUAC pásek, jednoduchý plastový náramek, pomocí kterého se měří obvod paže dítěte. Podle barvy dobrovolnice pozná, zda dítě trpí podvýživou. Zelená barva znamená, že je dítě dobře vyživováno, žlutá značí riziko podvýživy, oranžová indikuje mírnou podvýživu a červená barva znamená závažnou podvýživu. Dobrovolnice mají při kontrole správného vývoje dětí k dispozici taky měřící desku a závěsnou váhu.

Pro vymýcení hladu je potřeba koordinované globální úsilí

„Charita školí komunitní dobrovolníky, kteří pak navštěvují vesničany a pomáhají v boji s podvýživou. Kromě toho, že váží a měří děti ve vesnici, tak jim představují výhody vyvážené stravy a zdůrazňují, že na talíři musí být více než jeden druh jídla,“ říká Mwia Mulope z Charity Česká republika. V několika místních školách jsme také představili ukázkové zahrady, na kterých sami školáci společně se svými učiteli pěstují zeleninu, která jim zpestří jídelníček,“ dodává Mwia.

Konec hladu do roku 2030?

Druhý cíl udržitelného rozvoje OSN je vymýtit hlad do roku 2030. Konflikty, chudoba, nerovnoprávnost a stále vážnější následky změny klimatu ale míru hladu neustále zvyšují. Očekává se, že hlady bude v letošním roce trpět na 345,2 milionu lidí. Až 828 milionů lidí na celém světě neví, odkud vezmou své další jídlo. Více než 900 tisíc lidí bojuje o přežití v podmínkách blížícím se hladomoru - to je desetkrát více než před pěti lety.

Situace se zhoršila také v Zambii. V roce 2022 přeřadila Světová banka Zambii do kategorie zemí s nízkými příjmy poté, co se deset let nacházela v kategorii zemí s nižšími středními příjmy. Zhoršení situace v zemi způsobily trvalé špatné hospodářské výsledky, které ještě zhoršila pandemie covidu-19. To se negativně podepisuje také na problémech s podvýživou v zemi.

Pro vymýcení hladu je potřeba koordinované globální úsilí. Jen tak se podaří odstranit všechny formy podvýživy a zajistit přístup k dostatku výživné stravy pro všechny. Důležité je podpořit také drobné farmáře v rozvojových zemích, aby dokázali odolávat změnám klimatu a měli zajištěný dostačující příjem.

Pomáhejte s námi

Díky podpoře dárců můžeme pomáhat tam, kde nás lidé nejvíce potřebují. V Zambii představujeme lidem na venkově způsoby, jak předcházet podvýživě a učíme je připravovat vyváženou stravu. Farmářům pomáháme adaptovat se na změnu klimatu i za pomoci inovací, aby mohli sklízet úrodu měnícímu se klimatu navzdory.

CHCI POMOCI

S podvýživou v Zambii bojujeme společně se Světovým potravinovým programem a za podpory České rozvojové agentury.