Jak Charita pomáhá po zemětřesení v Turecku a Sýrii? Rozhovor s koordinátorkou naší pomoci Annou Volfovou
11. února 2023 Aktuality

Jak Charita pomáhá po zemětřesení v Turecku a Sýrii? Rozhovor s koordinátorkou naší pomoci Annou Volfovou

Počet obětí katastrofálního zemětřesení, které minulý týden zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 25 000 lidí. Číslo ale dále roste. Jen v Sýrii připravilo zároveň o střechu nad hlavou přes 5 milionů lidí, další stovky tisíc v Turecku. Charita jim pomáhá zajistit okamžitou humanitární pomoc. Jaká je situace na místě a jak pomáháme, o tom jsme mluvili s naší kolegyní Annou Volfovou, která naši pomoc lidem zasaženým zemětřesením koordinuje. 

Darujte na Charita pro Turecko a Sýrii

Dá se odhadnout, kolik lidí zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo? 

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je zasažených celkem asi 23 milionů lidí. 

To je obrovské číslo. Jsou nějaké rozdíly mezi tím v závažnosti situace v Turecku a v Sýrii? 

Hlavní rozdíl je určitě v tom, že v Turecku, i přes určité problémy s místními autoritami, proudí na zasažená místa intenzivně pomoc. Týká se to jak záchranných a vyhledávacích týmů, tak materiální pomoci v podobě potravin, vody, dek či teplého oblečení pro ty, kteří přišli o své domovy. V Turecku se zkrátka lidé i přes nějaké problémy s organizací k pomoci dostanou snáz. 

Navíc mají lidé v Turecku, ať jde o samotné Turky nebo Syřany, který tam žijí v postižených oblastech, možnost se přesunout jinam. Aktuálně se jedním z center pro lidi z postižených oblastí stává třeba město Mersin, přístavní město na jihu země. 

Nouzové ubytování pro lidi zasažené zemětřesením

Sýrie se již mnoho let potýká s občanskou válkou. Situace tam je tedy nepochybně mnohem složitější.   

Ano, bohužel. Situace v Sýrii je o hodně komplikovanější. Zasažené území nespadá pod vliv syrské vlády, a pomoc tak proudí jen přes jeden hraniční přechod s Tureckem, který je oficiálně otevřený. A Turecko a Sýrie jsou domluveni na tom, že bude fungovat. Pomoc tam ovšem poprvé projela teprve ve čtvrtek. Teprve se mluví o možnostech otevření dalších cest pro dodávky humanitární pomoci. 

Do té doby se museli místní spoléhat na to, co měli v Sýrii k dispozici, což není mnoho. Obě naše partnerské organizace na místě začaly prakticky okamžitě poskytovat pomoc, ale neměly například k dispozici těžkou techniku potřebnou k vyprošťování. 

Je to určitě velký rozdíl mezi vyspělou zemí jako je Turecko a povstaleckým územím v Sýrii.  

Co teď potřebují lidé postižení zemětřesením úplně nejvíc? 

Určitě materiální pomoc, co se týká třeba jídla, tak to od pondělí nebylo v některých postižených místech vůbec k sehnání. Ve vzdálenějších regionech trvalo dlouho, než se tam vůbec nějaká první pomoc dostala a ta, co dorazila, nebyla ani schopná pokrýt potřeby tak velkého množství zasažených lidí. Problém je určitě i logistika, protože zemětřesení zničilo řadu silnic.  

Takže lidé na místě potřebují základní věci jako potraviny, dětskou výživu, ale taky vodu. V zasaženém regionu se i za normální situace pije balená voda a ta teď chybí. Zároveň v Turecku mrzne a sněží. Lidé jsou neustále venku vedle svých zbořených či poškozených domů, ale nemohou si do nich dojít pro věci, ani třeba na záchod, takže jsou potřeba nouzová přístřeší, deky, matrace, spacáky a teplé oblečení. Dovedete si asi představit, v čem a s čím lidi vyběhli ve čtyři hodiny ráno z domu. 

V postižených místech povětšinou nefunguje vůbec elektřina a komunikační sítě, takže jsou také potřeba generátory, mimo jiné i pro tvorbu tepla.  

Naši partneři z organizace Violet rozdávají pomoc lidem zasaženým zemětřesením

Dovedete odhadnout, jak se tyhle potřeby za týden, dva změní? 

V Turecku bude potřeba zajistit lidem nějaké trvalejší bydlení. Oni se už teď přesouvají do jiných měst, která nebyla zasažená. Tam určitě bude potřeba tzv. „cash assistance“ - vouchery na nákup potravin a materiální pomoci.  

Jak pomáhají peníze ze sbírky Charita pro Turecko a Sýrii zasažené zemětřesením? 

Charita dlouhodobě spolupracuje se třemi partnerskými organizacemi jak v Turecku, tak v Sýrii. V Sýrii třeba naše partnerská organizace Violet připravuje potravinové balíčky, hygienické balíčky a pak taky balíčky s teplým oblečením, dekami, stany, spacáky apod.  

Charita Česká republika okamžitě po zemětřesení vyhlásila sbírku a společně se zmiňovanými partnerskými organizacemi na místě začala koordinovat pomoc v Sýrii i Turecku. Situace byla složitá v tom, že například naše partnerská organizace Violet byla v Turecku sama zasažená, ale její zaměstnanci se rychle aktivizovali a začali pomáhat. Společně s nimi jsme kdysi založili velkou síť dobrovolníků, kterou teď využívají, aby mohli efektivně pomáhat.  

Děkujeme za rozhovor. 

Darujte převodem na účet

55660022/0800 
VS 118

QR kód

platba