Uprchlíci se nebudou moct vrátit domů měsíce či roky, říká Evžen Diviš
15. dubna 2022 Aktuality

Uprchlíci se nebudou moct vrátit domů měsíce či roky, říká Evžen Diviš

Válka na Ukrajině probíhá již bezmála dva měsíce. Z domovů vyhnala na 12 milionů lidí, z toho necelých 5 milionů odešlo za hranice země. O tom, jaká je situace v zemi a jak probíhá pomoc Ukrajincům, kteří prchají před válkou, jsme mluvili s Evženem Divišem, koordinátorem pomoci Charity na Ukrajině. Evžen se nedávno přímo z Ukrajiny vrátil.

Válka na Ukrajině vyhnala z domovů již bezmála 12 milionů lidí, víc jak polovina z nich ale na Ukrajině zůstává. Jaká je v zemi situace?

Co se týče samotných bojů, ruská armáda přesunuje svůj zájem na získání kontroly nad Luhanskou a Doněckou oblastí v jejich původních administrativních hranicích. Zájem o střed a západ Ukrajiny klesá, i když bombardování v těchto oblastech pokračuje i nadále. Z pohledu nás, jako organizace poskytující humanitární pomoc, to znamená, že se lidé zatím nemohou nijak ve velkém vracet do míst, odkud pochází.

Přispějte na charita pro ukrajinu

Východ a jih země jsou stále ohrožené a do velké míry okupované. Okolí Kyjeva už sice okupované není, ale podle všeho jsou oblasti hodně zničené a zaminované. To znamená, že mohou zůstat nepřístupné ještě hodně dlouho, měsíce či spíš roky, pokud je zaminování důkladné. Domů se lidé zatím vrací jen ojediněle, takže potřeba postarat se o ty, kteří před válkou prchají, přetrvává. Ať už mluvíme o těch, kteří odešli do okolních zemí či například Česka, nebo o těch, kteří se přesunuli na západ Ukrajiny.

Uprchlické centrum Charity Ukrajina

 Jak se daří nápor uprchlíků v zemi zvládat?

Uprchlíků, především těch z východních částí země, neustále přibývá. Evakuace z oblastí na dosah ruské armády či ruských separatistů stále pokračuje. K odchodu vyzývají obyvatele ale i v místech střední Ukrajiny, jako je třeba Dnipro. Zároveň se proměnil typ lidí, kteří na západ přicházejí. Ti, kteří odcházeli ze svých domovů na začátku války, byli povětšinou lidé lépe situovaní s kontakty na západě, kteří často mířili dál do Evropy. Nyní ale přicházejí na západ Ukrajiny spíš lidé chudší, bez kontaktů za hranice, kteří navíc často utíkali na poslední chvíli skrze humanitární koridory. Vlastně až ve chvíli, kdy válka přišla už (skoro) k nim. Jsou tak v psychicky mnohem horším stavu.

Zatím se daří naplňovat základní bezprostřední potřeby, jako je střecha nad hlavou, mít se čeho najíst, kde se umýt. Nezanedbatelné množství uprchlíků ale našlo zázemí v hromadných zařízeních, jako jsou tělocvičny, kulturní domy, nevyužívané firemní objekty apod. Ubytování je často hodně provizorní, s mnoha lidmi v jedné místnosti, na provizorních lehátkách, bez dostatečného sociálního zázemí, tedy více než 20 osob na sprchu a záchod. A to je neudržitelné.

Přestavba prostor na dlouhodobé ubytování - západ Ukrajiny

Vzhledem k tomu, že se uprchlíci nebudou moci vrátit měsíce, mnozí z nich roky, pakliže vůbec, tak je tento typ ubytování asi zjevně nedostatečný.

Přesně tak, je to ubytování z dlouhodobého hlediska naprosto nevyhovující pro kohokoliv, obzvlášť pro matky s dětmi, které tvoří velkou většinu uprchlíků. Vše nasvědčuje tomu, že lidé budou muset zůstat mimo místa, odkud pocházejí, po delší čas. Mají-li toto období přečkat v relativním klidu a psychicky zvládnutelném módu a důstojných podmínkách, pak je potřeba tuhle situaci rychle řešit. Část vysídlenců bydlí v soukromí, ale absorpční schopnost běžného ubytování je omezená.

Jaké je tedy řešení?

Těch je několik. Například využití modulárních buněk, či adaptace prostor, které jsou původně určené pro jiné účely. A tohle je jedna z věcí, na kterou se Charita Česká republika zaměřuje. Minulý týden jsme podávali projekt na zvýšení kapacity vhodného ubytování a jedna z věcí, se kterou počítáme, je výstavba velmi jednoduchých ubytovacích jednotek, které umožní samostatné ubytování pro jednotlivé rodiny a domácnosti. Zároveň budou sestaveny z dostupných materiálů a bude je možné nejen snadno sestavit, ale také rozebrat a případně i přesunout na jiné místo.

Hygienické a zdravotnické balíčky pro uprchlíky v Moldavsku

Zajišťování přístřeší pro uprchlíky se Charita Česká republika věnuje například i v Iráku. Dá se situace a potřeby uprchlíků na Ukrajině a v Iráku či Sýrii nějak srovnat?

Potřeba samotná je velmi obdobná, ale jinak tam vidím spíše rozdíly. Hostitelské prostředí na Ukrajině má větší absorpční schopnost, dokáže se postarat o poměrově větší množství vysídlenců. Například na západě Ukrajiny je dostatek míst ve školách a školkách, a je možné tak dětem uprchlíků poměrně snadno zajistit pokračování vzdělávání. Určitě to nebude jednoduché, ale startovací pozice Ukrajiny je rozhodně lepší než například v Iráku, kde řada uprchlíků skončila v uprchlických stanech a podobných extrémně provizorních přístřeších.

Plánuje Charita ještě další dlouhodobější pomoc na Ukrajině?

Zatím jsme podali čtyři žádosti o financování pomoci na Ukrajině resp. tři, čtvrtý projekt se týká Moldavska, kde již pomoc uprchlíkům intenzivně zajišťujeme. Kromě zmiňovaného budování kapacity důstojného a vhodného ubytování se zaměříme také na oblast zdravotnictví a dostupnost zdravotních služeb a psychosociální podpory.  

Můžete ještě přiblížit, jak přesně pomáhá Charita uprchlíkům v Moldavsku?

V Moldavsku máme dlouhodobě vlastní kancelář a v zemi pracujeme mnoho let. Přirozeně jsme tedy rozšířili svoji pomoc i na přicházející uprchlíky, kterým zajišťujeme základní potřeby a vybavujeme uprchlická centra vším potřebným. Na tyto aktivity se nám podařilo získat grant ve výši 2 miliony EUR od ECHO, což je orgán Evropské komise zabývající se mimo jiné humanitární pomocí. Je to významné nejen pro ty, kterým pomáháme, ale i pro naši organizaci, protože získat peníze od ECHO je extrémně náročné a již několik let se nám to nedařilo.

 

Pomoc uprchlíkům na západě Ukrajiny či v zahraničí se pomalu přesouvá k dlouhodobějším a trvaleji udržitelným řešením. Takovýto typ pomoci ale není na jihu či východě Ukrajiny možný. Dá se nějak pomáhat lidem i v těchto oblastech?

Určitě. Kromě věcí, které jsem zmiňoval, zajišťujeme taky dodávky materiální humanitární pomoci. A dodáváme i do Záporoží. Dodali jsme několik zásilek pomoci Charitě Mariupol, která se do Záporoží dočasně přemístila, či do tamních zdravotnických zařízení. Zároveň cokoliv, co dodáme na západ Ukrajiny, se z určité části dál distribuuje na východ Ukrajiny.

Charita Česká republika na Ukrajině nemá vlastní misi. Jak náročné bude aktivity, o kterých jsme mluvili, v zemi zajistit?

My dlouhodobě spolupracujeme s Charitu Ukrajina a v téhle spolupráci budeme pokračovat, zároveň budeme nicméně některé z aktivit dělat samostatně v zakarpatské oblasti. Ale nijak se toho není třeba bát, už během své nedávné cesty se mi podařilo navázat vztahy s organizacemi a institucemi, o které se budeme moci v místě opřít. Zároveň máme s chystaným typem pomoci bohaté zkušenosti z jiných regionů.

Děkujeme za rozhovor a držíme palce.

Zaujal vás rozhovor s Evženem? Přečtěte si více: