Aktuální situace na západě Ukrajiny: Charita pomáhá přímo na místě lidem, kteří opustili své domovy
30. března 2022 Aktuality

Aktuální situace na západě Ukrajiny: Charita pomáhá přímo na místě lidem, kteří opustili své domovy

Ivano-Frankivsk je na ukrajinské poměry nevelké město na západě země. Ještě donedávna mělo kolem 230 tisíc obyvatel. Dnes je jich oficiálně až o 64 tisíc více, číslo ale může být i třikrát vyšší. Na západ Ukrajiny se totiž ve velkém stahují lidé z celé země. Váleční uprchlíci, kteří ale stále zůstávají v zemi, ve které se válčí. Charita pomáhá lidem na útěku, kteří se uchýlili na západní Ukrajinu. Poskytuje jim střechu nad hlavou, základní potřeby i psychologickou pomoc.

 

DARUJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

 

Přichází chudí a vystresovaní lidé

Přímo na západě Ukrajiny je v těchto dnech náš kolega Evžen Diviš a podává z místa aktuální zprávy: „Většina lidí, kteří dorazili v posledním týdnu, plánuje na místě zůstat. Nemají totiž často peníze na to, aby mohli pokračovat do zahraničí, ani příbuzné v Evropě, za kterými by se mohli vydat,“ říká Evžen Diviš, regionální manažer Charity Česká republika.

„V této uprchlické vlně přicházejí zejména chudší lidé, které donutily utéct až boje. Zároveň jsou mnohem více vystresovaní, své domovy totiž museli opustit skrz humanitární koridory, velmi často byli pod přímým ostřelováním,“ dodává Diviš.

Vnitřně vysídlené osoby na západě země Vnitřně vysídlené osoby na západě země

 

Oficiální číslo příchozích Ukrajinců do Ivano-Frankivska je 64 tisíc lidí. Ve skutečnosti jich ale může být až třikrát více. Ubytovaní jsou většinou ve školách, na kolejích či v jiných vhodných budovách. To může v blízké době přinést problémy, protože školy, uzavřené kvůli válce, se budou pravděpodobně brzy znovu otevírat. Kam se vnitřně vysídlení lidé přestěhují, zatím není jasné.

Místní Charita Ivano-Frankivsk poskytuje vysídleným lidem i těm, kteří se o ně starají, potravinové balíčky i teplé pokrmy, hygienické potřeby a zajišťuje pro ně také potřebnou psychologickou pomoc.

Potravinová pomoc

Kromě Ivano-Frankivsku rozváží Charita jídlo i do nedalekých měst a vesnic, do kterých zamířili lidé na útěku. Pomocí kamionů a vlaků pomáhá místní Charita distribuovat základní potřeby i dál na východ - do Kyjeva, Poltavy či Charkova.

pomáháme na Ukrajině

Cela síť tamních Charit pomáhá i na dalších místech na západě Ukrajiny, ve velkých i menších městech a obcích. Vysídleným lidem zajišťuje životně důležité potřeby a do pomoci se zapojují i sami uprchlíci. Jako dobrovolníci pomáhají místní Charitě zvládnout nápor nových příchozích.

Charitní síť už na Ukrajině pomohla více než 430 000 lidí

Potřeby lidí na Ukrajině je možné pokrýt díky společnému úsilí celé charitní sítě. V zemi už Charita podpořila přes 430 tisíc lidí. Zajistila potravinovou pomoc pro více než 300 tisíc lidí, rozdala přes 120 tisíc hygienických sad a zajistila léky pro zhruba 20 tisíc lidí.

Nejen ceny potravin na Ukrajině se kvůli válce drasticky zvýšily. Humanitární pomoc je proto nadále velmi potřebná. Od začátku konfliktu obdržela místní Charita Ukrajina a příslušné pobočky přes 1600 tun humanitární pomoci. Z toho velká část dále zamířila přímo do regionů ve válečných zónách.

humanitární zásilka na Ukrajinu

Charita Česká republika zasílá do země přímou humanitární pomoc díky sbírce Charita pro Ukrajinu. Vypravili jsme už 5 kamionů a jeden vagón vlaku, které zamířili například do Záporoží na jihovýchodě země, kde momentálně působí evakuovaná Charita Mariupol. Další pomoc jela do pohraničního Ťačivu či do Volyně, odkud se distribuovala na potřebná místa. Kromě trvanlivých potravin, balených vod či dětských příkrmů jsme na pomoc zaslali také výkonné generátory, inkubátory, zdravotnický materiál a zprostředkovali dodávku léků pro psychiatrickou nemocnici.

Do sbírky Charita pro Ukrajinu poslali dárci už více než 115 milionů korun. Děkujeme každému, kdo pomáhá s námi. Přispět můžete stále:

Darujte převodem na sbírkový účet

 

55660022/0800

VS 104

QR kód

QRkod Ukrajina