Charity napříč Evropou a Českem pomáhají lidem stiženým válkou na Ukrajině
15. března 2022 Aktuality

Charity napříč Evropou a Českem pomáhají lidem stiženým válkou na Ukrajině

Na hranicích s Ukrajinou začala Charita pomáhat bezprostředně po ruském útoku. Od začátku konfliktu vybrala Charita Česká republika přes 101 milionů korun, vyslala tři kamiony do nejvíce zasažených oblastí a pomáhá i uprchlíkům v České republice. Potřeby lidí na Ukrajině, na útěku i v cílových zemích dokážeme pokrýt díky společnému úsilí celé charitní sítě.

 

PŘISPĚJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

Konec února letošního roku pravděpodobně nikdo hned tak nezapomene. Z hlavy ho rozhodně nedostanou Ukrajinci. Ruská invaze na jejich území rozpoutala největší ozbrojený konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Síť Charit se proto spojila a společně s partnerskými Charitami na Ukrajině pomáhá lidem, kterým válka vtrhla do běžných životů.

Právě s partnerskými Charitami, s hasiči, starosty a dalšími se podařilo udělat fungující přechod pro ženy, děti a seniory utíkající ze země. Díky již dříve navázaným kontaktům jsme na situaci mohla síť Charit zareagovat okamžitě a byli jsme tak první organizací, která takto pomáhala.

Pomoc na hranicích

Jedním z konkrétních příkladů pomoci může být stanoviště na přechodu ve Vyšném Nemeckém. Na něm jsou pro utíkající Ukrajince připravené stany s jídlem, pitím a oblečením. Cílem je, aby jedna z prvních zkušeností, kterou mimo svou domovskou zemi uprchlíci zažijí, byla co možná nejvíce pozitivní.

oblečení

Na slovensko-ukrajinských hranicích pomáhá od prvního dne ruské invaze i Anton Frič ze Spišské katolícké charity: „Když jsme sem ve čtvrtek v pět hodin přijeli, tak tady byl hrozný chaos, obrovská spousta lidí na hranicích, další tisíce lidí za hranicemi. Od začátku tady byla opravdu špatná situace, okamžitě jsme proto začali pomáhat, hledat odvoz i ubytování, rozdávali jsme horký čaj, kávu a čokoládu, aby se uklidnily i děti a byly trochu spokojenější,“ říká přímo z hraničního přechodu ve Vyšném Nemeckém Anton Frič.

Hranice pak nejsou jediné místo, kde se Charita angažuje. Ve Varšavě vytvořila velké distribuční centrum a další vzniká i v Bratislavě. Distribuční centra navíc stavíme i přímo na Ukrajině.

Ve spolupráci s našimi ukrajinskými protějšky tak můžeme snáz zasažené zásobovat například jídlem a pitím, zařizujeme i přístřeší pro ty, kdo ho potřebují. „Reagujeme na konkrétní potřeby našich spolupracovníků z Charity Mariupol, kteří se kvůli probíhajícím bojům přesunuli do Záporoží a s nimiž jsme v nepřetržitém kontaktu,“ objasňuje Veronika Mechová ze Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské.

Díky síti dobrovolníků a odborníků zajišťujeme také převoz z oblastí bojů do bezpečí, psychosociální pomoc, nebo pomoc dětským domovům a dalším.

Vypravili jsme kamiony s humanitární pomocí

Svým partnerům na Ukrajině jsme také poslali první část finanční podpory, která pochází přímo od českých dárců. Krom finanční pomoci jsme zaslali také pomoc materiální, která dorazila na jihovýchod země do Záporoží v pondělí dopoledne. První dva kamiony se zbožím v hodnotě 1,5 milionu korun darovala na pomoc Ukrajině společnost Makro Cash & Carry ČR.

kamion

V současnosti Charita nejvíce ocení přímou finanční pomoc. „Takový typ pomoci momentálně oceníme nejvíce, umožní nám to efektivní plánování a poskytování pomoci doma i na Ukrajině,“ vysvětluje Evžen Diviš, regionální manažer Charity Česká republika.

Pomáháme uprchlíkům v České republice

Charita Česká republika je v úzkém kontaktu s Ministerstvem vnitra, Správou uprchlických zařízení, Integračním centrem Praha, ale také s řadou neziskových organizací, s dobrovolníky i s kolegy z oblastních charit. Společně koordinujeme činnosti na pomoc lidem, kteří utekli před válkou na Ukrajině do České republiky.

Charita provozuje bezplatnou a anonymní informační linku v českém i ukrajinském jazyce. Kromě základních informací, užitečných telefonních čísel a adres nabízíme také tlumočení a v neposlední řadě i psychosociální podporu.

„Řada lokálních Charit pak poptává možnost ubytování pro přicházející Ukrajince či materiální pomoc, kterou v dané lokalitě potřebují. Doporučujeme tedy sledovat stránky nejbližší Charity ve vašem okolí,“ říká Klára Boumová, manažerka pro advokační činnost v oblasti migrace v Charitě Česká republika

 

Děkujeme všem, kteří se lidem stiženým válkou rozhodli pomoci.

Darujte převodem na sbírkový účet

55660022/0800

VS 104

QR kódem

qr code ukraine