5 způsobů, jak Charita pomáhá lidem stiženým válkou na Ukrajině
11. dubna 2022 Aktuality

5 způsobů, jak Charita pomáhá lidem stiženým válkou na Ukrajině

Válka na Ukrajině trvá již bezmála měsíc. Po celou dobu pozorujeme obrovskou vlnu solidarity s ukrajinskými obyvateli, na sbírku Charita pro Ukrajinu již dárci zaslali 121 milionů korun. I díky nim a štědré podpoře řady firem a organizací můžeme pomáhat Ukrajině doma i za hranicemi. Jak konkrétně Charita lidem zasaženým válkou pomáhá?

DARUJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

1. Humanitární pomoc pro Ukrajinu

Velká část naší pomoci směřuje přímo na Ukrajinu. Do země jsme vypravili několik kamionů a jeden vlak s humanitární pomocí. Již na začátku března jsme vyslali do Záporoží dva kamiony, které dovezly trvanlivé potraviny a hygienické potřeby, nechyběla ani speciální výživa pro děti. V Záporoží aktuálně působí Charita Mariupol, partnerská organizace Diecézní charity ostravsko-opavské, která se musela evakuovat z obléhaného Mariupolu.

IMG_9152

Další zásilka zamířila do příhraničního města Ťačiv na jihozápadě Ukrajiny. Mezi nejpotřebnější věci aktuálně patří generátory, které pomáhají zajišťovat elektřinu i teplo vysídleným obyvatelům Ukrajiny i těm, kteří jim pomáhají. Především v pohraničí začíná být situace kritická a s velkým množstvím uprchlíků se potýkají také ukrajinská města, ne jen sousední státy. Kamion, který směřoval do Ťačivu, byl naplněn elektrocentrálami, potravinami, ale i spacáky a karimatkami. Ve spolupráci s ČD Cargo vypravila Charita Česká republika nákladní vlak s další várkou generátorů a humanitární pomocí pro Charitu Volyň.

Na cestě jsou další zásilky s humanitární pomocí, včetně těch se zdravotnickým materiálem. V zasílání materiální pomoci budeme pokračovat i nadále.

2. Ubytovací centra v Moldavsku

Pomoci uprchlíkům se samozřejmě věnujeme v České republice, ale část naší pomoci směřuje také do Moldavska, kde máme svoji stálou misi. V současné době se uprchlická centra v Moldavsku starají o více než 100 tisíc uprchlíků. Charita Česká republika pomohla vybavit několik ubytovacích center pro uprchlíky základními potřebami, jako lůžka, matrace, pokrývky, polštáře i ložní prádlo. Dodali jsme také pračky, ledničky nebo mikrovlnné trouby.

Z moldavské i naší strany jde o snahu poskytnout uprchlíkům co největší komfort, aby si mohli po nepříjemných zážitcích oddechnout. Mnozí z nich zažili bombardování, z domova odešli jen s několika taškami a jejich cesta do bezpečí trvala několik dní. Tím nejdůležitějším, co jim ubytovací centra v Moldavsku i jinde mohou poskytnout, je právě pocit bezpečí a možnost odpočinku po náročných dnech.

moldova placement centre10

Uprchlíkům v Moldavsku poskytujeme také základní hygienické vybavení a léky.

3. Pomoc přímo na Ukrajině

Charita Česká republika je již mnoho let v úzkém pracovním kontaktu s Charitou Ukrajina, na východě země se nám podařilo například rozšířit zdravotní nemocniční péči. Velmi aktivní jsou také místní pobočky Charity, jako jsou Arcidiecézní charita Olomouc, Diecézní charita ostravsko-opavská nebo Oblastní Charita Znojmo.

Бл.обід1

Už od prvních dní ruské invaze jsme v intenzivním kontaktu s místními ukrajinskými pobočkami Charity. Ty i nadále pomáhají lidem prchajícím před válkou zajistit základní životní potřeby, jako je přístřeší, potraviny, voda, hygienické potřeby či psychologická péče. Organizují také převozy lidí z válečných oblastí do těch relativně bezpečnějších. Pomoc podporujeme skrze finanční příspěvky i zasíláním materiální pomoci či organizací školení krizové psychologické intervence. Charita na Ukrajině již pomohla stovkám tisíc osob a pomoc se nadále rozšiřuje.

4. Pomoc na hranicích

Charitní síť ukázala svoji nebývalou sílu. Díky společnému úsilí jednotlivých Charit, ať již jde o ty na Ukrajině, Slovensku, Polsku či jinde v Evropě i ve světě, jsme jako síť schopni zajistit pomoc lidem stiženým krutou válkou na Ukrajině, ať se nacházejí kdekoliv.

004_Ludmilla_Beshnjeva_1

Charitní síť pomáhá na Ukrajině, zajišťuje základní servis uprchlíkům na hraničních přechodech, poskytuje základní zázemí a podporu v cílových zemích. Věnujeme se také prevenci obchodu s lidmi, který bohužel současné situace může snadno zneužít.

5. Podpora uprchlíků v České republice

Do České republiky již zamířilo bezmála 300 tisíc lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Jde především o maminky s dětmi a seniory. Síť Charit jim v České republice pomáhá zajisti základní potřeby, ať jde o ubytování, ošacení, potraviny či pomoc se zařizováním víz, školy, lékařské péče či tlumočení. Pro přicházející Ukrajince provozujeme také infolinku v ukrajinštině.

Děkujeme, že pomáháte s námi.

Darujte převodem na sbírkový účet

 

55660022/0800

VS 104

QR kód

005112