Naděje pro vysídlené Iráčany po letech bez střechy nad hlavou
9. července 2021 Aktuality

Naděje pro vysídlené Iráčany po letech bez střechy nad hlavou

Když takzvaný Islámský stát převzal v roce 2014 kontrolu nad několika městy ve středu a na severu Iráku, tisíce lidí musely uprchnout ze svých domovů. O sedm let později se Iráčané stále potýkají s následky masivního vysídlování a nemají téměř žádnou možnost návratu domů. Po uzavření několika táborů pro vnitřně vysídlené žije více než půl milionu lidí v Iráku v kritických podmínkách bez ochrany, řádného zabezpeční či soukromí. Existují ale příběhy naděje. Tak jako v případě Rashida.

Cítit se jako doma

Před několika lety, když byl Rashid se svou rodinou nucen uprchnout kvůli válečnému konfliktu z domova v iráckém Sindžáru, nechal za sebou jak vlastní bydlení, tak zemědělskou půdu, kterou do té doby obhospodařoval. Ze Sindžáru rodina nejprve utekla do Sýrie a až po čase dorazila do města Sharya v irácké provincii Dahúk v Iráckém Kurdistánu. 

Rashid zpočátku hledal útočiště u svých příbuzných žijících v Sharyi a jeho rodinu zároveň podpořily humanitární organizace, které lidem bez domova poskytovaly věci základní potřeby. Životní podmínky Rashida a jeho blízkých ale stále nebyly ideální. Zhruba tou dobou obdržela Rashidova rodina pomoc od Charity Česká republika a dostala možnost postavit si přístřešek v provincii Dahúk, a zlepšit tak svou životní situaci.

„Je to poprvé, co se cítím jako doma,“ svěřuje se Rashid

„Je to poprvé, co se cítím jako doma,“ svěřuje se Rashid. „Mám manželku a dceru, které jsou zdravotně postižené, a jsem proto rád, že jim mohu poskytnout bezpečný a důstojný život.“

„Naše finanční situace byla velmi kritická," říká Rashid. „Snažil jsem se ji zlepšit tím, že jsem bral různé brigády a hledal jsem místo, kde bychom mohli postavit náš přístřešek. Nakoupil jsem potřebné materiály, abych pro svou rodinu zajistil střechu nad hlavou. Díky Charitě má naše devítičlenná rodina další místnost, o kterou se můžeme podělit.“

Zajištění přístřeší pro stovky rodin

Díky podpoře od Iráckého humanitárního fondu (IHF) pomohla Charita Česká republika stovkám místních rodin, jako je ta Rashidova, aby získaly přístřeší. 

Vysídleným Iráčanům a hostitelským komunitám poskytujeme také pracovní příležitosti, pořádáme školení a podporujeme místní, aby dokázali obnovit své zdroje obživy

„V Dahúku pracuji už několik let a když vidím, jak se zlepšují přístřešky pro vnitřně vysídlené Iráčany, motivuje mě to při práci ještě více," říká Amin, koordinátor stavby přístřešků v Charitě Česká republika v Iráku.