Ženy v popředí humanitární pomoci: Představujeme vám pět hrdinek z Iráku
21. června 2021 Aktuality

Ženy v popředí humanitární pomoci: Představujeme vám pět hrdinek z Iráku

Konflikty mají na ženy často daleko vážnější dopad než na muže. Statistiky přitom ukazují, že zapojení žen do humanitární pomoci přináší růže jak jejich rodinám, tak celé komunitě. Pro pomoc těm nejzranitelnějším musíme zajistit, aby ženy byly v popředí všech řešení a pomáhaly – například tak, jako v našich projektech v Iráku.

Ženy v popředí humanitární pomoci

Nikdo nedokáže lidem sužovaným dlouhými léty boje a konfliktu pomoci více než ženy, které jsou často středobodem dotčených komunit. Rádi bychom vám ukázali, jak ženy vedou, mění, a hlavně zlepšují životní podmínky pro svou komunitu a jak v daném regionu pomáhají. V Charitě Česká republika v Iráku to je právě pět hrdinek, které pracují na tom, aby ty nejzranitelnější rodiny v Dahúku měly zajištěné přístřešky a nezbytné věci důležité k životu.

Dovolte nám představit vám Hydru, Jelan, Renas, Mediu a Zhiyan.

Media Doski – Inženýrka, která zajišťuje stavbu a opravu přístřešků pro zranitelné rodiny 

Media má s neziskovou pomocí mnoho zkušeností. V minulosti například pracovala na zajištění uspokojivé kanalizace, hygieny a pitné vody v organizaci „Save the children“ a jako projektová manažerka v irácké humanitární organizaci Barzani Charity Foundation, v Norské radě pro uprchlíky, anebo v Mezinárodní alianci pro občanské svobody (ICLA).

„Momentálně pracuji v Charitě Česká republika v Iráku a pomáhám lidem, kteří potřebují střechu nad hlavou, a zajišťuji potřebné materiály pro zlepšení již stojících provizorních přístřešků,“ říká Media. „Je pro nás podstatné vědět, jaké jsou základní potřeby vysídlených rodin, abychom se mohli na tyto skutečnosti soustředit a poskytnout pomoc tak, jak nejlépe dokážeme.“

Media Doski

Hydra Yalda Yaqoob – Pracovnice distribuce

Hydra začala pracovat v humanitární organizaci World Vision v roce 2014, těsně poté, co se rozhořel konflikt v Iráku.

Ve World Vision International jsem vystřídala spoustu pracovních pozic, od poskytování podpor těm, kteří ji potřebovali, přes distribuci financí, až po registraci nových příjemců pomoci,“ vzpomíná Hydra.

Po World Vision International pracovala Hydra pro organizaci GOAL International, kde pomáhala lidem v nouzi najít možnosti obživy. Měla na starosti různá školení a distribuci malých grantů. V Charitě Česká republika Hydra teď působí jako pracovnice distribuce. 

„V Charitě mám na starosti distribuci přístřešků pro vysídlené rodiny. Fakt, že mám s distribucí zkušenosti a vize práce v tak profesionální organizaci, jako je právě Charita Česká republika, mě přesvědčily, abych sem poslala svůj životopis,“ říká Hydra. Když se jí ptáme, co má na své práci nejraději, odpovídá, že nejvíce si užívá „být blízko k lidem, kteří potřebují pomoc a vidět jejich veselé a vděčné obličeje, když se jim dostane toho, co potřebují. Taky oceňuji místní tým, který se navzájem podporuje a povzbuzuje. V takto přátelské atmosféře se pracuje mnohem snadněji, efektivněji, a hlavně příjemněji. Doufám, že i nadále budeme podporovat lidi v tom, aby se mohli postavit zpět na vlastní nohy,“ dodává Hydra.

Hydra

Renas Ismat – Inženýrka stavby přístřešků pro vysídlené Iráčany

Renas dříve pracovala v organizaci Barzani Charity Foundation, v Agentuře pro technickou spolupráci a rozvoj (ACTED) a v Catholic Relief Services, kde zastávála různé pozice, které ji postupně připravovaly na tu, kterou má dnes. V Charitě Česká republika Renas pracuje jako inženýrka, která má na starosti zajištění přístřešků pro vysídlené Iráčany.

„V momentě, kdy jsem na tuto pozici viděla inzerát, hned jsem věděla, že je pro mě tato práce jako dělaná,“ usmívá se Renas.

„Práce v neziskovém sektoru je úžasná, protože pomáhat ostatním mě nesmírně baví a naplňuje. I když se čas od času potkám s náročným úkolem, vidím to spíše jako příležitost pro zlepšení sebe sama a svých dovedností,“ dodává.

Renas Ismat

Jelan Muhsin – Inženýrka pro stavbu přístřešků

I Jelan do Charity přišla se spoustou zkušeností a touhou pomáhat znevýhodněným lidem. Tato čtvrtá hrdinka dříve pomáhala v rámci ACTED s poskytováním přístřešků a se zajišťováním pitné vody a dobrých hygienických podmínek pro lidi v nouzi.

„Mé předchozí pracovní zkušenosti a moje momentální pracovní pozice mi dovolují pomáhat komunitě, ve které jsem vyrůstala. Mám ráda svoji práci, protože mi umožňuje rozvíjet moje dovednosti, a protože lidé, se kterými pracuji, jsou velmi přátelští. Za práci v Charitě jsem vděčná, naplňuje mě hlavně náš týmový brainstorming, během kterého mezi sebou sdílíme naše nápady a tím vytváříme nová a lepší řešení,“ říká Jelan.

Jelan Muhsin

Zhiyan Abdulrahman – Administrativní pracovnice

Zhiyan se k našemu týmu připojila ještě během bakalářského studia v oblasti lidských práv na Univerzitě v Dahúku. Předtím pracovala jako překladatelka a angažovala se v propagaci nenásilných řešení konfliktů. Zároveň dělala dobrovolnici v Youth Speak Organisation v sektorech umění a životního prostředí.

„I s tím vším, co se v Iráku stalo, stále doufám v lepší budoucnost pro svou zemi. Pocházím z této komunity a je pro mě důležité se zapojit a pomoci. I když má asistence není nijak zvlášť velká, možná bude motivovat ostatní lidi k tomu, aby se zapojili a také se snažili přinést změnu k lepšímu,“ říká Zhiyan s odhodlaným hlasem.

Když se jí ptáme na práci v Charitě Česká republika, Zhiyan odpovídá, že má ráda svůj tým, protože je jí velkou oporou a protože se od svých kolegů učí spoustě nových věcí. „Tuto zkušenost s Charitou mohu použít k dosáhnutí mých kariérních cílů v pomoci uprchlíkům a vnitřně vysídleným lidem,“ dodává.

Zhiyan