Jak Charita pomáhá uprchlíkům a vnitřně vysídleným lidem na Ukrajině?
10. března 2022 Aktuality

Jak Charita pomáhá uprchlíkům a vnitřně vysídleným lidem na Ukrajině?

Počet vnitřně vysídlených osob na Ukrajině a lidí prchajících před válkou za hranice dramaticky stoupá každým dnem. Miliony lidí potřebují humanitární pomoc. Charita ve spolupráci s lokálními partnery pomáhá v současné chvíli lidem utíkajícím před válkou.

Pomáháme na místě

Lokální Charity s podporou celé charitní sítě pomáhají vnitřně vysídleným osobám a dalším lidem v nouzi přímo na místě. Naši partneři zajišťují distribuci základní potřeb, jako je pitná voda, potraviny, včetně teplého jídla, a přístřeší. Několik z místních středisek v současné době slouží jako přechodná centra pro vnitřně vysídlené osoby a jako bezpečný úkryt pro matky s dětmi. Charita dále pokračuje v poskytování domácí péče potřebným.

20220228_100121

Podpora od Charity

Paní Lyudmila se synem jsou jedni ze 160 tisíc lidí, kteří se v důsledku probíhající konfliktu rozhodli opustit svůj domov ve snaze najít bezpečnější místo. Podruhé v životě se tak stali vnitřně vysídlenými osobami. Poprvé se přesouvali v roce 2014 z Donbasu do Charkova a následně do Kyjeva. Po 8 letech Lyudmila se synem opustili válkou sužované hlavní město a odjeli do západoukrajinského Ternopilu. Sice tu nemají žádné kontakty, ale i tak chtějí zůstat v zemi a pomáhat. Oba se teď zapojují do humanitární činnosti u Charity: „Jsme rádi, že se nás Charita ujala, protože tu nemáme přátele ani rodinu. Můj syn pomáhá s humanitární pomocí a já se taky zapojuji. Chci mír pro Ukrajinu. Věřím, že to tak bude. Lidé mi říkají, že mám odejít za hranice, ale já nemůžu.  Tohle je moje země a já tu chci zůstat, vysvětluje Lyudmila.

Potřeby rostou každým dnem

Charita Ukrajina i nadále poskytuje nezbytnou pomoc na východě země, kde místní obyvatelé zažívají ostřelování každý den. Konkrétní týmy se přesouvají podle potřeby a koordinují pomoc tak, aby byla jejich práce co nejefektivnější.

Charita Česká republika vyslala minulý týden dva kamiony pro Charitu Mariupol, která je dlouholetým partnerem Diecézní charity ostravsko-opavské. Tato materiální pomoc tak doplňuje naši finanční podporu. Charita zároveň zajišťuje logistické zázemí, aby bylo doručení zásob na Ukrajinu a do pohraničních oblastí nejrychlejší a nejbezpečnější.

first wave truck

Charita Česká republika pokračuje v podpoře lidí stižených válkou na Ukrajině. Tento pátek vysíláme další kamion, který přiveze generátory a zdravotnický materiál do Zakarpatí.

Podpora uprchlíků v České republice

Pokračujeme také v podpoře uprchlíků, kteří již dorazili do České republiky. Jsme v úzkém kontaktu s Ministerstvem vnitra, Správou uprchlických zařízení, Integračním centrem Praha a řadou dalších neziskových organizací, včetně dobrovolníků a kolegů z charitní sítě. Společně koordinujeme aktivity a pomoc lidem, kteří uprchli před válkou do České republiky.

Děkujeme, že pomáháte s námi.

Darujte převodem na sbírkový účet

55660022/0800

VS 104

QR kódem

qr code ukraine