Pan Labib může po válce v Iráku znovu farmařit
15. července 2021 Aktuality

Pan Labib může po válce v Iráku znovu farmařit

Jednou z oblastí, na které se Charita Česká republika v rámci své mise v Iráku soustředí, je také pomoc místním zemědělcům s obnovou jejich hospodaření. V zemi jsme postavili velkokapacitní skleníky, poskytli farmářům osivo, nástroje a hnojivo a také jsme se věnovali intenzivnímu školení. Jedním z těch, kteří náš program využili, je pan Labib Eshoea Estiffo.

Stát se znovu sadařem

Panu Labibovi je 59 let a celý život se věnoval zemědělství v oblasti Ninive, která patří k nejúrodnějším v celém Iráku. Před válkou s takzvaným Islámským státem jeho rodina vlastnila ovocný sad, jeden z nejlepších v oblasti, ale jako mnoho jiných i pan Labib o své hospodářství přišel.

Válka pro většinu zemědělců znamenala nejen to, že přišli o svůj dlouho a s láskou opečovávaný majetek, ale po odchodu ISIS z jejich území jim chyběly prostředky na obnovu hospodaření. „Proto jsem byl nadšený, když jsem se dozvěděl o projektu Charity Česká republika. Přihlásil jsem se a oni mě vybrali,“ říká s úsměvem pan Labib.

Materiální pomoc i předávání zkušeností

Práce v zemědělství se nejen v Iráku dědí po generace. Rodina pana Labiba má devět členů a i on předává své znalosti o pěstování ovoce svým dětem tak, jak to dělali předtím jeho rodiče. Díky našemu školení se i on sám dozvěděl nové poznatky například o hnojivech a jak je využít pro ještě lepší úrodu. Pan Labib dostal také prostor vyzkoušet jeden z 15 vybudovaných velkokapacitních skleníků, kde může své znalosti uvést do praxe, a uživit tak celou svou početnou rodinu a znovu nastartovat vlastní podnikání. 

Školení farmářů v Iráku

Ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí České republiky připravila Charita Česká republika program pro návrat obyvatelstva do oblasti Ninive. Kromě materiální pomoci právě v podobě skleníků, osiva, hospodářského náčiní nebo hnojiva se věnujeme také školení zemědělců. Odnášejí si z nich nejen nové poznatky, ale také velmi důležitý pocit sounáležitosti s ostatními. „Školení byla nabitá informacemi. Nejvíce se mi líbila schůzka, která proběhla v jednom ze sadů v naší vesnici. Jsem rád, že jsem se toho mohl tolik naučit, ale ještě důležitější pro mě byla možnost sdílet svou zkušenost s ostatními,“ podělil se o své zážitky pan Labib.

Obnova Iráku je běh na dlouhou trať

Mise Charity Česká republika v Iráku působí od roku 2015 a postupně se naše aktivity přesouvají od humanitární pomoci k programům na obnovu zemědělství na venkově a drobného podnikání ve městě. Do ekonomického rozvoje také negativně zasahuje poničená infrastruktura. Svou podporu vyjádřil místním obyvatelům i papež František při své březnové návštěvě Iráku.