Poznejte Charitu: Noemi Seregi přibližuje práci na zambijských projektech
28. dubna 2022 Aktuality

Poznejte Charitu: Noemi Seregi přibližuje práci na zambijských projektech

Zajímá vás, jak to chodí na oddělení humanitární a rozvojové pomoci v Charitě Česká republika? Pravidelně zpovídáme naše kolegy o jejich práci po celém světě. Tentokrát jsme si povídali s Noemi Seregi, koordinátorkou pro Zambii.

Jak dlouho pracujete v Charitě Česká republika? Jak jste se k této práci dostala?

Začala jsem tady pracovat před třemi lety, konkrétně v lednu 2019. Vždycky jsem chtěla pracovat v oblasti humanitární pomoci a rozvojové spolupráce. Proto když jsem viděla, že Charita hledá tzv. Desk officera pro Zambii, tedy někoho, kdo by měl na starosti práci na zambijských projektech organizace, neváhala jsem a hned jsem poslala svůj životopis. O Charitě a jejích aktivitách už jsem dříve slyšela a práce se mi zdála velice zajímavá. Měla jsem radost, když mě přijali.

Zmínila jste, že pracujete jako Desk officer pro Zambii. Co si pod touto pozicí můžeme představit a jaké činnosti vaše práce obnáší?

Hlavní náplní mé práce je asistovat z pražské pobočky zambijské misi. To znamená, že své kolegy v Zambii podporuji při jejich práci a pomáhám, s čím je potřeba. Ať už jsou to smlouvy pro naše partnery, výpomoc s komunikací a lidskými zdroji, nebo asistence s veřejnými zakázkami. Kromě toho se také podílím na psaní dokumentace pro nové projekty a zároveň monitoruji projekty, které v Zambii v současnosti běží. Mise mě pravidelně informuje o veškerých těchto aktivitách, které já na dálku kontroluji. Součástí mé práce je i udržování vztahů s našimi donory a jakákoli další podpora, kterou moji kolegové v Zambii potřebují.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

To se nedá úplně jednoduše popsat, protože každý den je odlišný. To se mi na mé práci velmi líbí. Vždycky ale začnu svůj den tím, že zkontroluji emaily, které mi většinou načrtnou, čemu se budu v průběhu dne věnovat. Také se ozvu kolegům v Zambii, jestli nepotřebují pomoci s něčím naléhavým. Pokud ne, tak pokračuji ve své agendě. Většinou jde o kontrolu návrhu projektu, nebo monitorování konkrétních aktivit.

Dost záleží na tom, o jaké části roku se bavíme. Na začátku roku, v lednu a únoru, se odevzdávají reporty, pak přichází na řadu archivace. Každý měsíc musím také vyřizovat administrativní úkoly jako proces monitorování, smlouvy s našimi donory a podpora mise. Pořád je co dělat, nikdy to není nuda!

zambijská farmářka

Co vás na práci v Charitě nejvíc baví?

Moc mě baví pracovat v našem týmu, a to nejenom v tom pražském, ale i s kolegy ze Zambie. Jsou skvělí, spolupracuje se mi s nimi moc dobře. Taky mě baví, že je má práce různorodá. Každý den je jiný, řeším různé úkoly. Ráda jsem v kontaktu s našimi partnery a donory a informuji je o tom, jak naše projekty probíhají, případně odpovídám na jejich dotazy.

Na co ze své práce nejraději vzpomínáte?

Je těžké vybrat jen jednu vzpomínku, je jich spousta! Na co ale opravdu ráda vzpomínám, je můj dvouměsíční pobyt v Zambii, kam jsem odjela v roce 2019 potom, co jsem nastoupila na tuto pozici. Bylo skvělé poznat kolegy, kteří pracují v terénu.

Kromě toho je těžké něco vypíchnout. Vždycky mám ale velkou radost, když dokončíme dokumentaci k novému projektu, tedy takzvaný návrh projektu. Není to úplně oslava, ale spíš okamžik zadostiučinění. Samozřejmě máme velkou radost, když dojde ke schválení projektů. Je to taková sladká tečka za tvrdou prací.

Jak často jezdíte do Zambie? Je něco, na co v souvislosti se Zambií obzvlášť ráda vzpomínáte?

Ideálně bych měla zambijskou misi navštívit alespoň jednou ročně. Jak už jsem zmínila, v roce 2019 jsem tam strávila delší čas. Kvůli pandemii jsem se ale do Zambie od té doby nepodívala. Doufám, že tento rok se mi to podaří.

Nejhezčí vzpomínky mám na lidi, kteří na misi pracují a taky na zástupce organizací, kteří jsou našimi partnery, jako je Světový potravinový program nebo Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Jsem moc ráda, že jsem tam mohla strávit dva měsíce.

Na co jste v rámci zambijské mise nejvíc hrdá?

Nejvíc mě těší, jak rychle se rozvíjíme. Když jsem začínala, v Zambii jsme měli 5 projektů. Loni jich bylo 13. Během pouhých dvou let jsme se více než zdvojnásobili, pokud jde o počty projektů a získané finance. Charita Česká republika je v Zambii známou organizací, což mi také dělá velikou radost, a ukazuje to, jak skvělou práci odvádíme.

Co děláte, když zrovna nejste v práci? Jaké jsou vaše koníčky?

Ráda si čtu, cvičím jógu a peču. Doma mám dva psy, se kterými si ráda hraji a chodím na procházky.

 

Zaujal vás rozhovor s Noemi? Přečtěte si více: