Obdivuji Syřany za jejich vytrvalost a za to, jak se snaží své zemi pomoci, říká Kateřina Velíšková
16. března 2022 Aktuality

Obdivuji Syřany za jejich vytrvalost a za to, jak se snaží své zemi pomoci, říká Kateřina Velíšková

Na konci února nás hluboce zasáhla zpráva, o tom, že na Ukrajině vypukla válka. Válečný konflikt ale bohužel nezuří jenom tam – v Sýrii trvají boje již přes jedenáct let a místní obyvatele vyčerpává obrovská humanitární krize. Charita Česká republika v Sýrii pomáhá téměř od samého začátku. Pojďme se společně s Kateřinou Velíškovou, koordinátorkou pro Blízký východ, ohlédnout za bezmála dekádou působení Charity v tomto regionu.

lka v Sýrii trvá jedenáct let. Ze země uprchlo od začátku války už přes šest milionů obyvatel, dalších takřka sedm milionů bylo vnitřně vysídlených a přes třináct milionů potřebuje humanitární pomoc. Charita Česká republika se do pomoci v této oblasti zapojuje od roku 2013. Během té doby se proměňovala nejenom geopolitická situace v Sýrii, ale i potřeby Syřanů a formy pomoci, kterou Charita poskytovala. Můžete popsat jak?

Sýrie je na tom po jedenácti letech konfliktu špatně nejenom politicky, ale i ekonomicky. Nejhorší ekonomická situace je na jejím severozápadě, kam uteklo množství vnitřně vysídlených lidí. Ti jsou často vysídlení už po několikáté a mají problém se začlenit zpět do života společnosti. A právě do tohoto regionu soustředíme velkou část našich aktivit. Situace je nicméně špatná na celém území Sýrie, byť se o tom po deseti letech už tolik nemluví.

Distribuce materiální pomoci v Sýrii

Charita Česká republika se v Sýrii angažuje od roku 2013. Z počátku, když byla situace nejvyhrocenější, jsme v zemi působili formou přímé pomoci, tedy distribucí materiálu – od zdravotnických a hygienických potřeb přes jídlo až po oblečení. Také jsme se hodně věnovali pomoci ve zdravotnickém sektoru, kdy jsme poskytovali finance na provoz mobilní kliniky působící na severozápadě země a kliniky v Aleppu. Postupem času se konflikt stabilizoval, a tak se mohla změnit i naše forma pomoci, kdy Syřany podporujeme, aby se dokázali postavit na vlastní nohy a nebyli závislí na humanitární pomoci. Zhruba před dvěma či třemi lety jsme pomáhali v Idlíbu s rekonstrukcí domů zničených válkou. Minulý rok jsme začali s projektem na obnovu obživy, který stále běží, a nedávno jsme spustili projekt na podporu syrské občanské společnosti.

Můžete přiblížit, jak práce Charity v Sýrii funguje?

V Sýrii bohužel nemáme – navzdory veškeré naší snaze – vlastní kancelář. Nicméně působíme tam prostřednictvím místní humanitární organizace Violet, se kterou máme už dlouhodobě výborné zkušenosti. Velkou výhodou této organizace je, že je dobře přijímaná místními obyvateli (díky tomu můžeme mimo jiné pomáhat v regionech ovládaných jednotkami HTS - teroristická organizace Haját Tahrír aš-Šám, pozn. - které jsou jinak pro západní humanitární organizace nepřístupné), ale sama nemá dostatečné kapacity a prostředky pro efektivní pomoc. My se jim právě tyto prostředky snažíme poskytovat a spolu s nimi i mentoring, jak zajistit chod funkčních humanitárních projektů.

Školení pro mladé lidi v Sýrii

Na stránkách Charity můžeme najít příběh Farese, který se díky pomoci Charity chystá otevřít obuvnickou dílnu, kde bude pracovat nejen on, ale najde v ní práci několik dalších lidí, nebo příběh Nazmiah, které pomáhá Charita nastartovat podnikání.  Můžete říct, proč byli pro pomoc vybráni právě oni a jak výběr lidí, kterým se bude pomáhat, probíhá?

Fares a další se účastnili projektu na obnovu obživy. Na jeho začátku jsme vyhlásili, co za projekt chystáme a zveřejnili podmínky nutné pro zapojení se do něj. Při vyhodnocování žádostí jsme brali v potaz např. fyzické či mentální postižení žadatele, kolik je v rodině, ze které pochází, dětí, jaký má tato rodina příjem a jakou formu bydlení má zajištěnou. Oproti tomu jsme se neohlíželi – v souladu s našimi etickými kodexy – na etnikum, pohlaví, náboženské či politické přesvědčení kandidáta.

Vybrali jsme čtyři sta dvacet lidí, kterým jsme poskytli školení o podnikatelských dovednostech. Následně absolventi vypracovali projektový plán svého podnikání, který předložili komisi. Těm nejzdařilejším z nich pak byl poskytnut grant na založení či rozšíření podnikání. Celkem jsme rozdělili třicet jedna grantů, díky kterým si lidé mohli otevřít krejčovské dílny, kavárny, drůbežárny nebo třeba obchod s elektro potřebami. V následujících měsících jsme lidem poskytovali supervize a mentoring, aby se dokázali vyrovnat s počátečními překážkami a aby bylo jejich podnikání udržitelné.

Můžete zhodnotit, co se Charitě Česká republika za téměř deset let práce v Sýrii už podařilo a co je ještě potřeba udělat?

Podařilo se toho spousta – jak v oblasti pomoci materiální, tak v oblasti humanitární spolupráce. Zrovna včera jsme měli závěrečný workshop k projektu na obnovu zdrojů obživy s místní partnerskou organizací, která velice ocenila, že jsme se při pomoci zaměřovali na handicapované lidi. Ti to totiž mají při hledání práce ještě o mnoho těžší než jiní.

Hassan ve svém obchodě

Přitom v Sýrii je handicapovaných lidí – především v důsledku války – mnoho. Vybavuje se mi třeba příběh mladíka, kterému kvůli válce zahynula velká část rodiny, a sám přišel o nohu. Nemohl dokončit vysokoškolská studia a nemohl ani najít práci. Nakonec si díky podpoře našeho projektu dokázal otevřít vlastní obchod s elektro potřebami – má nyní stálou práci, kde se může uplatnit, a má jak finančně zajistit nejen sebe, ale i svou rodinu.

Kromě pomoci handicapovaným se nám velice daří v nedávno zahájeném projektu na podporu občanské společnosti, který je v syrském kontextu něčím unikátním. Díky podpoře Evropské komise v něm dostanou malé syrské nevládní organizace možnost realizovat své vlastní projekty, kterými zlepší život lidí na severozápadě Sýrie. Charita s nimi zároveň bude dlouhodobě pracovat, aby projekty byly efektivní a měly dlouhodobý dopad.*

Dokážete odhadnout, co je pro Sýrii důležité v následujících letech udělat?

K tomu, aby se Sýrie zotavila z více než jedenáct let trvajícího konfliktu, bude potřeba ještě hodně práce. Bude potřeba zajistit, aby lidé měli stabilní život, důvěru v tamní systém a neodcházeli ze země pryč.  Loni se navíc země začala potýkat se suchem, které se bude vzhledem ke klimatickým změnám ještě zhoršovat. Bude tedy třeba řešit také záležitosti související se zemědělstvím, kterým se lidé na venkově živí.

Co na Syřanech vy a vaši kolegové obdivujete?

Já nerada generalizuji. Navíc Sýrie je země s obrovskou kulturní diverzitou. Rozhodně ale obdivuji množství Syřanů, kteří se snaží své zemi pomoci, investují do toho spoustu energie a nepolevují v tom. Takže určitě jejich vytrvalost v pomoci válkou zasažené vlasti.

Děkujeme za rozhovor

*Projekt ‘Podpora občanské společnosti na severozápadě Sýrie’ je realizován díky podpoře Evropské komise.