Příběh uprchlice: V přeplněném vlaku jsme jeli 20 hodin. Spali jsme, kde se dalo
13. dubna 2022 Aktuality

Příběh uprchlice: V přeplněném vlaku jsme jeli 20 hodin. Spali jsme, kde se dalo

Viktoria Christianko žila ještě před pár týdny se svými dvěma dětmi, čtyřletým Danielem a roční Sonyou, a manželem v jihoukrajinském městě Mykolajiv. Začátek války strávili v protiatomovém krytu, pak se ale kvůli zhoršující se situaci rozhodli město opustit. Viktoria s dětmi cestovala v přeplněném vlaku do Lvova na západ země. Nakonec se dostali do polské Přemyšli, kde jim pomohla místní Charita.

PŘISPĚJTE NA CHARITA PRO UKRAJINU

Rakety svištěly po obloze

Mykolajiv zasáhl útok ruských vojsk hned zpočátku. Viktoria a její rodina slyšeli letecké poplachy každý den. První dny války strávili v protiatomovém krytu. Ven chodili jen pro jídlo, ale i tak krátká cesta byla extrémně náročná. Vzduchem létaly rakety a lidé se vrhali k zemi, protože nevěděli, kam rakety dopadnou. „Nakonec byl zničen i most kousek od našeho domu,“ ukazuje nám fotky Viktoria. 

Ve vlaku se nedalo hnout 

„Snažila jsem se dostat své děti do bezpečí,“ říká mladá maminka. Její manžel Sergey zůstal na Ukrajině. Cesta do západoukrajinského Lvova zabrala Viktorii a jejím dvěma dětem více než 20 hodin. „Ve vlaku bylo skoro tisíc lidí. Nedalo se tam hnout. Lidi spali a leželi, kde se dalo,“ vzpomíná na cestu Viktorie. Odtud se dostala do polské Přemyšli, města vzdáleného 12 kilometrů od ukrajinských hranic. Kvůli manželovi nechtěla být příliš daleko.

Jednoroční Sonya s Viktorií

V Přemyšli narazila na dobrovolníky Charity, díky kterým našla ubytování pro sebe a své děti v místní tělocvičně základní školy. Srazili si dvě lůžka dohromady tak, aby celá rodina mohla být co nejblíž u sebe. Viktoriina roční dcera Sonya našla v házenkářské brance několik hraček, které tam umístili dobrovolníci. „Sonya zatím spí klidně,“ říká s úlevou Viktoria. 

Zaujal vás příběh Viktorie? Přečtěte si více: